Гестоз, або пізній токсикоз — це ускладнення вагітності, яке розвивається у 2 і 3 триместрах. Запідозрити його розвиток на ранніх етапах можна по утворенню набряків і підвищенню тиску. При цьому підтвердити або спростувати діагноз можна тільки за результатами аналізів крові й сечі.

Пізній токсикоз, в порівнянні з раннім, розвивається нечасто. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, його симптоми проявляються в середньому у 8% вагітних. При цьому на території країн СНД цей показник досягає 10-17%.

Важкі форми гестозу зустрічаються рідко, але ризик таких ускладнень не можна ігнорувати. На відміну від раннього токсикозу пізній несе серйозну загрозу життя матері та дитини. Він є однією з основних причин перинатальної захворюваності та материнської смертності.

Хоча наслідки гестозу і здаються страшними, не варто хвилюватися завчасно. По-перше, набряки й гіпертензія можуть виникати й з інших причин. По-друге, при своєчасній діагностиці пізнього токсикозу і підборі правильної терапії жінка може повністю виносити вагітність і народити здорового малюка.

На якому терміні починається пізній токсикоз

Пізній токсикоз найчастіше починається після 34 тижня вагітності, але іноді на більш ранніх термінах — вже з 20 тижня. Вважається, що ранній початок гестозу асоціюється з тяжким перебігом і нерідко призводить до передчасних пологів, в тому числі шляхом кесаревого розтину.

Причини пізнього токсикозу у вагітних

Що саме провокує розвиток гестозу у вагітних жінок, не встановлено. Існує кілька теорій, що мають різну кількість прихильників, але жодна з них не дозволяє точно визначити, у який жінки буде розвиватися пізній токсикоз, а у який немає.

У групі ризику знаходяться вагітні з:

 • Гіпертонічною хворобою;
 • Захворюваннями нирок, печінки, жовчовивідних шляхів, щитоподібної залози, надниркових залоз, легенів та/або серця;
 • Порушенням жирового обміну та ожирінням;
 • Анемією;
 • Затримкою розвитку плода;
 • Резус-конфліктом;
 • Багатоплідною вагітністю;
 • Пологами або абортом протягом останніх двох років;
 • У віці до 19 років або після 36.

Імовірність розвитку пізнього токсикозу зростає на тлі хронічних захворювань. Однак навіть при наявності декількох факторів ризику не можна з упевненістю стверджувати, що ускладнення розвинеться.

Як проявляється гестоз

При розвитку гестозу у жінки спочатку відбувається спазм всіх судин і порушення циркуляції крові, а також її згортання з підвищенням в’язкості. Через це може розвиватися гіпоксія, що впливає на роботу серця, нирок, печінки, головного мозку і плаценти. В результаті в цих органах можуть відбуватися дистрофічні зміни.

Виділяють 4 стадії гестозу:

 • Набряки;
 • Нефропатія;
 • Прееклампсія;
 • Еклампсія.

На першій стадії пізній токсикоз проявляється набряками на ногах, руках, животі та в області обличчя і шиї. Найчастіше вони не провокують значного погіршення самопочуття у вагітної або розвитку у неї важких ускладнень. Крім того, при своєчасно розпочатої терапії, такі форми гестозу розвиваються не більше ніж у 20% випадків.

При нефропатії, крім набряків, з’являється гіпертонія і порушення функцій нирок, яке визначається по виділенню білка в сечі.

Прееклампсія є третьою стадією гестозу, яка розвивається лише у 5% вагітних жінок. Вона характеризується змінами в центральній нервовій системі, що провокують нудоту, блювоту, головний біль та інші симптоми.

Найскладнішою стадією пізнього токсикозу є еклампсія. При її розвитку патологічні порушення поглиблюються, і, крім перерахованих симптомів, у жінки також з’являються судоми, різке підвищення тиску і ризик інсульту.

В результаті пізнього токсикозу можуть з’являтися:

 • Набряки;
 • Підвищений тиск;
 • Порушення функцій нирок, печінки та інших органів;
 • Відшарування плаценти, що приводить до гіпоксії плода, уповільнення його розвитку, передчасних пологів і перинатальних патологій.

При тяжкому перебігу гестозу стан вагітної жінки може ставати критичним.

Особливості лікування гестозу

Для діагностики гестозу призначають ряд лабораторних аналізів крові та сечі, проводять УЗД, огляд очного дна і при необхідності інші обстеження.

При легкому перебігу пізнього токсикозу вагітних, яке проявляється тільки набряками, акушери-гінекологи рекомендують лікування в умовах денного стаціонару або вдома. Якщо у вагітної також розвивається гіпертензія, виділяється білок в сечу або проявляються інші симптоми патологій, їй може знадобитися госпіталізація в акушерський стаціонар.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.