Дисплазия тазобедренных суставов

Згідно зі статистичними даними, в Україні дисплазія тазостегнового суглоба діагностується у 5-20% новонароджених дітей, причому у немовлят жіночої статі в 5-6 разів частіше. Це поширена патологія, яка при своєчасному виявленні та правильно підібраній терапії успішно лікується, але при їх відсутності може провокувати розвиток важких ускладнень і впливати на якість подальшого життя.

Що таке дисплазія кульшового суглоба

Термін «дисплазія» позначає неправильний розвиток тканин і органів. Найчастіше вона має вроджений характер і є наслідком порушення формування тканин під час внутрішньоутробного розвитку і постнатального періоду.

Діагноз вроджена дисплазія тазостегнових суглобів позначає, що до моменту народження дитини вони не встигли повністю сформуватися. Через це у дитини може спостерігатися нетипове розташування головки стегнової кістки у вертлюжної западини.

Також під впливом різних факторів патологія може розвинутися протягом перших 12 місяців життя дитини, поки формування суглоба ще активно триває.

Форми й ступені дисплазії кульшового суглоба

У більшості випадків у дітей, особливо народжених раніше терміну, діагностують дисплазію обох тазостегнових суглобів, але патологічно зміненим може бути й один з них. Залежно від ступеня дисплазії виділяють предвивіх, підвивих і вивих тазостегнового суглоба.

Ступені дисплазії тазостегнового суглоба:

 • 1 ступінь — її ще називають предвивіхом; спостерігається недостатній розвиток суглоба, але голівка стегнової кістки знаходиться в правильному положенні у вертлюжній западині;
 • 2 ступінь — підвивих тазостегнового суглоба; відбувається невелике зміщення положення головки стегнової кістки відносно кульшової западини;
 • 3 ступінь — вивих тазостегнового суглоба; на тлі недорозвинення суглоба відбувається повне зміщення головки тазостегнового суглоба відносно кульшової западини.

Причини розвитку патології

Причини дисплазії тазостегнових суглобів продовжують вивчатися. Що провокує розвиток патології, на сьогоднішній достовірно невідомо.

Найбільш ймовірними причинами є:

 • Народження дитини раніше терміну (до 36 тижня вагітності);
 • Народження дитини з малою вагою тіла;
 • Генетична схильність;
 • Ендокринні порушення у вагітної жінки;
 • Зменшена рухливість кульшових суглобів в період ембріонального розвитку через: тазове передлежання, маловоддя, багатоплідну вагітність, хвороби матері (міоми, спайки та ін.).

У групі ризику знаходяться діти, які мають спадкову схильність, народжені раніше терміну або в результаті багатоплідної вагітності.

Симптоми дисплазії тазостегнового суглоба

Протягом першого року дитячий ортопед повинен оглянути дитину в профілактичних цілях 4 рази — в 1, 3, 6 і 12 місяців. Це необхідно для контролю розвитку кістково-м’язової системи малюка і виключення таких патологій, як дисплазія кульшового суглоба. Підтвердити діагноз можна за допомогою інструментальної діагностики, але запідозрити його розвиток може не тільки ортопед, а й самі батьки.

Симптомами дисплазії тазостегнового суглоба у дитини є:

 • Вкорочення однієї ноги (в положенні лежачи на спині при згинанні ніжок в колінах і упорі стоп на тверду поверхню одне коліно розташовується трохи вище, ніж друге);
 • Виникнення «клацання» під час руху нжок (з’являється при розведенні в сторони ніг, зігнутих в колінах);
 • Обмеження рухливості кінцівоку місці тазостегнових суглобів (не вдається розвести ніжки досить широко, або одна ніжка відводиться далі, ніж друга);
 • Дискомфорт і болючість при розведенні ніг (дитина починає плакати, вередувати, забирати ніжки при спробах розвести їх в сторони);
 • Несиметричність складок на ніжках (при розпрямленні ніжок складки на них виявляються несиметричними);

Виразність цих симптомів може відрізнятися в залежності від ступеня дисплазії й ураження одного або обох суглобів.

Діагностика порушень

Вперше оглянути дитину і перевірити наявність симптомів дисплазії тазостегнових суглобів повинен педіатр або неонатолог ще в пологовому будинку. При підозрі на розвиток патології малюка відразу направляють на консультацію до ортопеда. Якщо показань немає, то перший профілактичний огляд проводиться в 1 місяць.

При підозрі на дисплазію тазостегнового суглоба дитини призначають ультразвукове дослідження (УЗД). Воно дозволяє виявити дисплазію, але не забезпечує достатню візуалізацію для оцінки ступеня порушень. Для уточнення діагнозу ортопед може порекомендувати провести рентгенографію або інше інструментальне дослідження.

Методи лікування дисплазії кульшового суглоба у новонароджених

План лікування дисплазії кульшових суглобів ортопед розробляє в індивідуальному порядку, враховуючи ступінь захворювання, вік малюка й інші його особливості.

У більшості випадків лікування проводиться консервативними методами, але при його неефективності або складності патології може знадобитися й оперативне втручання. Під час операції хірург вправляє тазостегновий суглоб і відновлює його правильну анатомічну форму. Однак це не вирішує проблему повністю. Після операції дитині призначається тривале лікування і реабілітація. До хірургічного втручання вдаються у вкрай рідкісних випадках. Зазвичай, позитивного результату вдається досягти завдяки консервативної терапії.

Для лікування дисплазії кульшових суглобів консервативними методами застосовують:

 • Широке сповивання;
 • Ортопедичні пристрої (стремена, подушки Фрейка і шини-розпірки);
 • Фізіотерапію;
 • Лікувальну гімнастику;
 • Лікувальний масаж.

Принцип лікування дисплазії зводиться до фіксації тазостегнових суглобів в анатомічно правильному положенні. Це надає їм можливість фізіологічного розвитку і зміцнення, і не дає хворобі прогресувати.

Якщо дисплазія діагностується в перший місяць життя, дітям часто призначають широке сповивання. Воно забезпечує фіксацію ніжок в розведеному положенні. У малюків у віці від 1 до 9 місяців найчастіше застосовують стремена, що становить собою конструкцію з гнучких ременів, також забезпечують правильну фіксацію кульшових суглобів. Крім стремен ще використовують шини-розпірки й подушку Фрейка, що візуально нагадує пластикові «повзунки».

Тривалість використання ортопедичних пристосувань може бути різною — від 1-2 місяців до 6 місяців і більше. Носять їх цілодобово, знімаючи тільки для переодягання і купання малюка.

Крім цього застосовують лікувальний масаж і фізіотерапію. Проводити їх повинен тільки ортопед, через те, що велике значення має дотримання техніки виконання.

Також малюкам показана лікувальна фізкультура. Як правильно її проводити, батькам розповідає ортопед під час консультації. Зазвичай, вона зводиться до плавного розведення ніжок.

Курс лікування дисплазії кульшових суглобів обов’язково потрібно пройти повністю. У більшості випадків захворювання успішно виліковується, але при відмові від терапії може призвести до розвитку ускладнень, що зберігаються на все життя.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 9.00 до 18.00; сб з 9.00 до 17:00
  Позняки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 18.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.