Багато жінок помилково вважають токсикоз на ранніх термінах вагітності нормальним фізіологічним процесом. Найчастіше під цим діагнозом мають на увазі легку ранкову нудоту, періодичну блювоту, підвищену чутливість до запахів і смаку їжі. Вважається, що ці симптоми не є небезпечними та самі проходять до другого триместру. Однак це помилка: при сильному токсикозі можуть розвинутися ускладнення, що підвищують ризик переривання вагітності та сильного погіршення здоров’я жінки.

У медичному середовищі під діагнозом токсикоз на увазі, крім нудоти та блювоти, ще цілий комплекс патологічних змін в стані вагітної протягом першого триместру. Симптоми токсикозу — це тільки зовнішній прояв складних процесів усередині жіночого організму. Згідно зі статистикою, він розвивається майже у 90% вагітних. При тому, що даний синдром не є природним процесом, його легкі прояви почали вважати одним з варіантів норми.

На яких термінах вагітності розвивається токсикоз

У деяких жінок ранній токсикоз починається на терміні 2-4 тижнів вагітності, але найчастіше — на 6-8 тижні, коли в організмі відбувається вже багато фізіологічних змін.

Тривати токсикоз може протягом кількох місяців — до 13 або 16 тижні вагітності.

В останньому триместрі вагітності у жінок може розвиватися гестоз, який помилково називають пізнім токсикозом. Це важке ускладнення вагітності, яке супроводжується підвищенням артеріального тиску, погіршенням роботи серцево-судинної системи, нирок і головного мозку.

Симптоми токсикозу

Всупереч поширеній думці токсикоз у вагітних має досить багато симптомів, але деякі з них розвиваються тільки при середньому або важкому ступеню.

Даний стан може супроводжуватися:

 • Підвищеним слиновиділення;
 • Нудотою;
 • Блювотою;
 • Дерматозами;
 • М’язовими судомами;
 • Остеомаляцією, або розм’якшенням кісткових тканин;
 • Жовтяницею;
 • Бронхіальною астмою та іншими патологічними змінами в організмі.

 

Найпоширенішими ознаками є нудота і періодичні напади блювоти. Вони зустрічаються у більшості вагітних. Крім цього короткочасну нудоту і блювоту до 1-2 разів на добу на терміні менш як 13 тижнів відносять до варіанту норми.

Інші симптоми розвиваються при середньому і тяжкому ступеню. При цьому самопочуття вагітної сильно погіршується і їй може бути показана термінова госпіталізація.

Чим небезпечний ранній токсикоз

Блювота у вагітних є одним із проявів раннього токсикозу. Однак в Міжнародній статистичній класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям (МКХ), її виділяють в окрему одиницю.

За частотою нападів блювання поділяють на 3 ступені:

 1. Легку — менше ніж 5 разів на добу;
 2. Середню — по 5-10 разів на добу;
 3. Важку — до 20-25 разів на добу.

Якщо у вагітної блювота трапляється щодня більше 1-2 разів на день, їй обов’язково потрібно звернутися за медичною допомогою. Цей стан може провокувати сильне зневоднення організму і розвиток інших патологічних процесів.

При розвитку легкого ступеня блювоти через зневоднення вагітна може втрачати до 1-3 кг ваги в тиждень (до 5% від своєї маси тіла). При середньої тяжкості, коли блювота з жовчю повторюється від 6 до 10 разів на добу, втрата ваги може досягати 3-5 кг протягом тижня-півтора. Також на тлі цього у жінки може підвищуватися температура тіла, знижуватися артеріальний тиск, підвищуватися пульс і рівень ацетону в сечі. Це ж, тільки в більшому ступені, відбувається при блювоті тяжкого ступеня. У цьому випадку через втрату рідини та повного незасвоєння їжі зниження ваги може досягати 8-10 кг в тиждень. Пацієнток з важким ступенем блювоти, як правило, госпіталізують і тимчасово переводять на парентеральне харчування.

При рясній блювоті у вагітних відбувається:

 • Порушення всіх обмінних процесів в організмі;
 • Виснаження і зниження маси тіла, викликане зневодненням і недостатнім харчуванням;
 • Вироблення кетонових тіл (молекул схожих на ацетон), підвищення концентрації яких небезпечно для печінки та нирок;
 • Дистрофічні зміни в печінці, нирках, легенях і серці.

У рідкісних випадках через постійні позиви до блювоти у жінок може з’являтися ретрохоріальна гематома, що локалізована між стінками матки та плодовим яйцем. На тлі цього, а також загального ослаблення організму і розвитку патологічних процесів підвищується ризик переривання вагітності.

Не менш небезпечно і підвищене слиновиділення. Протягом доби воно може призводити до втрати організмом понад 1 літра рідини.

При сильній блювоті або появі інших симптомів патологічних порушень в організмі, таких як судоми або задишка, вагітної рекомендована термінова консультація гінеколога, який проведе діагностику і визначить тактику лікування.

Причини токсикозу у вагітних

Точна причина розвитку токсикозу при вагітності не встановлена. Сьогодні існує кілька гіпотез.

Основними з них є:

 • Нервово-рефлекторна;
 • Гормональна;
 • Імунна;
 • Психогенна.

Згідно з нервово-рефлекторною теорії, при вагітності посилюється робота підкоркової частини головного мозку, де розташовані центри, що відповідають за нюх, слиновиділення, роботу шлунка та інші. Через це у вагітної нібито і з’являються нудота і блювота, а також зміни настрою.

Прихильники гормональної теорії стверджують, що токсикоз розвивається через зміни гормонального фону в результаті появи нового органу — плаценти. Саме в ній виробляється хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), щодо підвищення змісту якого в крові й визначають настання вагітності в перші тижні. Доказом цієї теорії вважається збіг найвищого рівня ХГЛ в крові з появою нудоти та нападів блювоти.

Згідно з імунної теорії, нудота у вагітних пов’язана з реакцією організму на чужорідне тіло, яким є ембріон.

Психогенна теорія базується на емоційних причинах. Вважається, що нудота виникає через стрес і тривогу, які з’являються у жінки на тлі вагітності. У науковому середовищі у цій теорії найменше прихильників.

Хоча точна причина токсикозу не підтверджена, фахівці виділили фактори ризику його розвитку, а саме:

 • Захворювання органів шлунково-кишкового тракту, печінки та щитоподібної залози;
 • Хронічні запальні захворювання сечостатевої системи;
 • Перенесені аборти;
 • Астенічний тип статури;
 • Часті стреси;
 • Незбалансоване харчування.

 

Вважається, що фактором ризику також є багатоплідна вагітність.

Методи лікування і профілактики

При появі частої блювоти або інших тривожних симптомів акушер-гінеколог, який веде вагітність, призначає жінці загальний аналіз сечі та крові. На основі їх результатів він визначає ступінь токсикозу, від якої залежить тактика лікування. При тяжкому ступені, що супроводжується сильною блювотою, жінку можуть направити на госпіталізацію, а при легкій — призначити медикаментозне лікування і порекомендувати дотримуватися певних правил.

Зазвичай, жінкам радять:

 • Правильно харчуватися, дотримуючись норми споживання білків, жирів і складних вуглеводів;
 • Розділити харчування на 5-6 прийомів;
 • Снідати відразу після пробудження, не встаючи з ліжка;
 • Пити багато води та трав’яних чаїв, якщо вони добре засвоюються.

 

Цих же правил можна дотримуватися для профілактики. Однак не варто забувати, що вони не є універсальними та далеко не завжди допомагають позбутися від токсикозу. У кожному разі для полегшення симптомів лікар підбирає індивідуальні методи. Спеціальних таблеток від токсикозу немає, а приймати будь-які ліки без призначення лікаря вагітним небезпечно.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Пологовий будинок ADONIS на Бузовій
  сел. Бузова, вул. Садовського, 34-А, Київська обл
  Робота тимчасово призупинена
  Житомирська

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.