Апендицит — це гостре, підгостре або хронічне запалення червоподібного відростка сліпої кишки, або апендикса. Він може розвиватися у дітей будь-якого віку, починаючи з декількох місяців життя. При цьому симптоматика захворювання, особливо у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, може відрізнятися. Згідно зі статистикою, тільки в 30% випадків у пацієнтів спостерігається класичний розвиток захворювання. У решти 70% діагностують атиповий перебіг апендициту.

При болях в животі у дитини, які не проходять протягом 1-2 годин або супроводжуються іншими симптомами, потрібно терміново звернутися до дитячого хірурга. При своєчасній діагностиці апендицит успішно лікується хірургічним шляхом. Однак, якщо операцію не провести вчасно, гній з апендикса може прорватися в черевну порожнину і спровокувати розвиток важких ускладнень, що несуть загрозу для життя дитини.

Причини розвитку апендициту у дітей

Причини виникнення апендициту у дітей до кінця не вивчені. Сьогодні існує близько 6 теорій, жодна з яких не має достатнього підтвердження.

Основною з них сьогодні вважається механічна теорія, згідно з якою, причиною розвитку апендициту є обструкція та інфекційне ураження апендикса в результаті попадання в його просвіт калових каменів, паразитів або сторонніх предметів. Також існує ймовірність, що розвиток апендициту провокують інфекційні захворювання та ендокринні фактори.

Найчастіше захворювання зустрічається у дітей старше 5 років і у дорослих у віці від 20 до 40 років.

Симптоми апендициту у дітей

Найбільш поширеним у дітей є гострий апендицит. Його симптоми проявляються в середньому через 12 годин після початку розвитку захворювання, а його повний цикл складає від 24 до 36 годин.

Симптоматика апендициту у дітей може значно відрізнятися через розташування апендикса і стадії захворювання. Поставити правильний діагноз може тільки лікар, після проведення діагностики.Прием детского хирурга в Киеве

Основними ознаками апендициту у дітей є:

 • Біль в животі, яка може поширюватися по всій очеревині або локалізуватися у правому нижньому кутку
 • Посилення болю при русі, кашлі та іншої активності
 • Різкий біль при натисканні на живіт
 • Симптоми подразнення очеревини (живіт стає жорстким, доскоподібним)
 • Біль у спині або кишківнику
 • Почастішання сечовипускання, болючість
 • Діарея
 • Разова блювота
 • Підвищення пульсу та артеріального тиску
 • Підвищення температури до 37-38°C (при розвитку ускладнень — вище)
 • Погіршення загального самопочуття
 • Відсутність апетиту.

 

Одним з перших симптомів апендициту є біль, що локалізована в області пупка або шлунка. Трохи пізніше вона може переходити в правий нижній кут живота, поперек, праве підребер’я або надлобковую зону. Локалізація болю залежить від місця розташування апендикса. Маленькі діти, як правило, не можуть точно сказати, де болить. Вони частіше скаржаться на загальний біль в животі або в області пупка.

При прогресуванні апендициту біль може посилюватись, проте на певній стадії його розвитку може, навпаки, зменшитися. Це не означає, що дитина одужує. При апендициті біль може зменшуватися, якщо відбувається загибель нервового апарату апендикса або починається гангренозне запалення. Також біль може бути мало вираженою, якщо апендикс розташовується позаду сліпої кишки.

Класичним симптомом апендициту також є блювота, яка відбувається один раз, і підвищення температури до субфебрильних значень. При нетиповому перебігу апендициту також може відбуватися порушення сечовипускання і стільця.

Діагностику та лікування апендициту у дітей обов’язково повинен проводити хірург. Це захворювання лікується тільки оперативно в умовах дитячого стаціонару.

Особливості різних форм апендициту

Апендиксом називають невеликий червоподібний відросток, який відгалужується від прямої кишки. Його довжина не перевищує — 5-15 см, а діаметр — 1 см, при цьому він поступово звужується і не має наскрізного проходу.При апендициті відбувається засніт просвіту апендикса, починається запалення та утворення гною. Залежно від ступеня захворювання і розташування апендикса виділяють різні форми апендициту, симптоматика яких дещо відрізняється.

До атипових форм апендициту відносять:

 • Ретроцекальний апендицит, що супроводжується болем в області попереку, який може віддавати в стегно
 • Лівобічний апендицит, що викликає біль з лівого боку в клубової області живота
 • Тазовий апендицит, який супроводжується болем в області пупка і внизу живота, порушенням діурезу і підвищенням температури
 • Емпієма, яка характеризується повільним розвитком захворювання і болем в клубової області живота.

Перитонит у ребенка

Гострий апендицит у дітей

Найбільш поширеним видом у дітей є гострий апендицит.

Симптоми гострого апендициту у дітей можуть дещо відрізнятися. До 3 років діти часто скаржаться на біль у животі через порушення травлення, або накопичення газів, тому батьки можуть не відразу запідозрити, що в такому випадку симптом викликаний розвитком гострого апендициту. Для первинної діагностики в домашніх умовах треба знати основні ознаки гострого апендициту у дітей:

 • Сильний біль в животі, який може мігрувати
 • Посилення болю при пальпаціїї живота
 • Зменшення болю в положенні лежачи на боці із зігнутими ногами
 • Постійна напруга м’язів живота
 • Постійна нудота і періодична блювота
 • Запор або діарея
 • Підвищення температури тіла
 • Зменшення активності дитини
 • Відмова від їжі
 • Примхливість.

 

Біль в животі є основним симптомом гострого апендициту. Однак проявлятися вона може по-різному. У дітей біль може виникати у верхній частині живота, в правому або лівому боці, віддавати під ребра або в область статевих органів. Локалізація болю може періодично змінюватися. Саме це часом змушує думати, що причиною болю не може бути апендицит.

Також потрібно враховувати, що при атиповому протягом апендициту у дітей біль може бути і ниючим, по черзі зменшуватися і посилюватися. При тимчасовому зникненні болю на 2-3 день може здатися, що почалося поліпшення. Однак це відбувається, зазвичай, при розриві апендикса і розвитку у дорослих та дітей доопераційних ускладнень гострого апендициту. В результаті може виникнути перитоніт, який несе серйозну загрозу для життя.

Діагностика апендициту у дітей

Лікарі проводять діагностику гострого апендициту у дітей за клінічними проявами, результатами огляду та пальпації живота. При необхідності дітям роблять диференціальну діагностику, яка дозволяє виявити гострий апендицит або інше захворювання.

 • Для діагностики апендициту проводять:
 • Огляд дитини і пальпацію живота
 • Ультразвукове дослідження (УЗД)
 • Комп’ютерну томографію (КТ)
 • Лабораторні аналізи.

 

УЗД і КТ проводять за показаннями, коли необхідно підтвердити діагноз і встановити точне розташування апендикса. Для диференціальної діагностики лікар може призначити КТ з контрастуванням, яке забезпечує кращу візуалізацію і дозволяє виявити не тільки апендицит, але і при його відсутності встановити іншу причину болю в животі. УЗД є менш інформативним. Воно дозволяє підтвердити розвиток апендициту, але малоінформативно при інших захворюваннях.

Лабораторні аналізи проводять для підтвердження запального процесу в організмі і підготовці дитини до операції.

Хирургия в Киеве

Лікування апендициту

Лікування гострого апендициту у дітей і дорослих проводиться тільки оперативним шляхом. Під час операції апендикс повністю видаляють.

Сьогодні виконують два види апендектомії:

 • Класичну — це порожнинна операція, яка передбачає розтин живота;
 • Лапароскопічну — це ендоскопічна операція, яка передбачає ендоскопічний доступ в черевну порожнину через невеликий отвір.

 

Вибір хірургічного методу залежить від розташування апендициту, стадії захворювання та інших факторів. Також значення має досвід лікаря і наявність в клініці обладнання для проведення ендоскопічних операцій.

Лапароскопічна апендектомія є менш травматичною. Вона супроводжується меншим пошкодженням м’яких тканин і меншою крововтратою. Період реабілітації після неї коротший, ніж після розгорнутої операції, коли дитину можуть залишати у відділенні дитячої хірургії до 10 днів.

Апендектомія дітям проводять, як правило, під загальним наркозом. Пацієнтів занурюють в стан медикаментозного сну на час операції і виводять з нього відразу після завершення процедури. При наявності протипоказань до наркозу іноді застосовують місцеве знеболення.

Перша допомога

При болях в животі дитині не можна давати знеболюючі препарати і спазмолітики. Вони можуть змінити симптоматику або спровокувати розвиток ускладнень. Також не слід прикладати до живота гарячу грілку або інше тепло. Це прискорює розвиток запального процесу. У деяких випадках для зменшення болю прикладають лід.

При підозрі на апендицит дитини потрібно швидше показати лікарю. Якщо лікування не провести протягом 1-2 діб, захворювання може спровокувати розвиток перитоніту та інших ускладнень.

Детский центр хирургии

Профілактика апендициту

Від чого з’являється апендицит у дітей, до кінця невідомо. Тому профілактичні рекомендації мають загальний характер. Щоб знизити ризик захворювання, рекомендують дотримуватися правильного харчування, не допускати утворення запорів, своєчасно лікувати інфекційні та запальні захворювання.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 9.00 до 18.00; сб з 9.00 до 17:00
  Позняки
  м .Київ, вулиця Академіка Шалімова, 90
  Пн-сб з 8:00 до 18:00. Пологовий - цілодобово

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.