Хронический ринит у ребенка

Риніт, або нежить, це запалення слизової оболонки носа з порушенням її функцій. При його розвитку утруднюється носове дихання, збільшується кількість виділень, з’являється печіння в носоглотці та інші неприємні симптоми.

Риніт буває як самостійним захворюванням, викликаним, наприклад, сильним переохолодженням, так і симптомом іншої патології алергічного, інфекційного або вазомоторного характеру.

У дітей через фізіологічних особливостей організму риніт розвивається швидше, ніж у дорослих. Він може мати більш виражені симптоми та швидше перетікати в хронічну стадію.

Причини розвитку риніту у дітей

Слизова поверхню носа виконує захисну функцію. Вона забезпечує зігрівання, очищення і зволоження вдихуваного повітря. При попаданні на слизову шкідливих мікроорганізмів виробляються спеціальні обволікаючі клітини, які перешкоджають їх подальшому проникненню в організм і виводять з нього разом зі слизом.

Під впливом дратівливих чинників на слизовій поверхні носа може розвиватися запалення — риніт. Він характеризується порушенням місцевого кровотоку, набряком і рясними виділеннями.

Спровокувати виникнення нежиті можуть багато чинників. У більшості випадків він є одним із проявів гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) та алергії, але може бути викликаний і іншими факторами.

Причинами риніту у дітей бувають:

 • Інфекційні чинники (ГРВІ та інші захворювання);
 • Алергія;
 • Переохолодження;
 • Побутові подразники (пил, дим і інші);
 • Викривлення носової перегородки;
 • Ендокринні захворювання;
 • Травми носа;
 • Хронічні хвороби ЛОР-органів і дихальної системи.

Залежно від того, яка причина спровокувала розвиток захворювання, виділяють різні форми риніту, методи лікування яких розрізняються.

Види риніту

У медичній практиці риніт класифікують за формою перебігу патології й причин її розвитку.

За формою перебігу виділяють:

 • Гострий риніт;
 • Хронічний риніт (гіпертрофований і атрофічний).

Гострий риніт розвивається у дітей при алергії, бактеріальних і вірусних інфекціях. Він характеризується швидким перебігом захворювання і супроводжується яскраво вираженими симптомами. При правильному і своєчасному лікуванні він проходить протягом 3-7 діб.

Хронічний риніт, зазвичай, протікає в легшій формі й характеризується періодичною закладенням носа, рясними виділеннями, кровотечами, сопінням і хропінням, погіршенням носового дихання та іншими патологічними симптомами. Він може розвинутися при некоректній терапії гострої форми, хронічних хворобах і аномальної формі носової перегородки (викривлення), утворенні поліпів, збільшенні аденоїдів.

Симптоми хронічного риніту можуть зберігатися протягом багатьох місяців, при цьому захворювання може прогресувати й провокувати розвиток ускладнень.

Хронічний риніт також поділяють на кілька видів:

 • Катаральний;
 • Гіпертрофічний;
 • Субатрофічний;
 • Атрофічний;

Катаральна форма розвивається як продовження гострого інфекційного риніту. У носових пазухах залишаються хвороботворні мікроорганізми, що провокують постійне запалення, набряк слизової й появу виділень, що посилюється на холоді.

Гіпертрофічний риніт супроводжується розростанням клітин слизової поверхні. Це ускладнює процес дихання, сприяє утворенню слизових виділень і сухих кірочок. Поступово в носі формуються так звані кишені, в яких накопичуються виділення й інфекційні збудники.

Субатрофічний риніт розвивається при порушенні клітинного живлення слизової оболонки носа. Він супроводжується відчуттям надмірної сухості в носі, печіння і свербіння, утворенням гострих сухих кірочок. Останні при очищенні носа часто дряпають слизову і провокують появу кровотечі.

Атрофічний риніт діагностують, коли починають відмирати ворсинки епітелію і розташовані поруч нервові закінчення. При цьому також утворюються сухі скоринки, що мають неприємний запах. У хворого утруднюється дихання та очищення носової порожнини від виділень, порушується або повністю зникає нюх.

З причин розвитку виділяють такі форми риніту:

 • Інфекційний риніт;
 • Алергічний;
 • Вазомоторний;
 • Гормональний;
 • Медикаментозний;
 • Травматичний.

Інфекційний риніт розвивається на тлі вірусної, бактеріальної або грибкової інфекції. Він часто супроводжує застуду, ГРВІ, гострим захворюванням дихальних шляхів та інших хвороб. Цей вид риніту супроводжується рясними виділеннями з носа, почервонінням, частим чханням і іншими симптомами основного недуги. У дітей, особливо немовлят, гострий інфекційний риніт розвивається дуже швидко і вимагає негайного початку лікування.

Алергічний риніт у дітей з’являється при попаданні алергенів на слизову оболонку носа. Також він буває проявом алергічної реакції дитини на продукти харчування, ліки або інші речовини. Він проявляється рясними водянистими, рідше слизовими, виділеннями з носа й іншими симптомами алергії. Виділяють ситуативний, сезонний і цілорічний алергійний риніт. Ситуативний з’являється при разовому контакті з алергеном і проходить при його усуненні. Сезонний риніт розвивається при алергії на цвітіння різних рослин, а цілорічний — на алергени, з якими малюк стикається регулярно. Це може бути домашній пил, шерсть тварин, побутова хімія та інші речовини.

Вазомоторний риніт розвивається у дітей при порушенні нервово-рефлекторних механізмів реакції на зовнішні подразники, такі як холодне повітря, сильний аромат, дим і інші, в результаті чого з’являється закладеність носа або рясні водно-слизові виділення. Такий нежить у дітей може з’являтися в різний час, навіть коли дитина цілком здорова. Також він може провокувати закладеність носа вранці.

Гормональний риніт розвивається на тлі ендокринних захворювань, а також в періоди гормональної перебудови організму. Він проявляється постійними виділеннями з носа та утрудненістю дихання. Діагностувати цей вид нежиті можна тільки за результатами комплексного обстеження дитини.

Медикаментозний риніт з’являється в результаті застосування лікарських препаратів, найчастіше судинозвужувальних крапель, які не підходять людині, не забезпечують необхідного ефекту або застосовуються довше рекомендованого часу. У таких випадках препарати призводять до набряку слизової оболонки носа й атрофуванню ворсинок, що тільки підсилює риніт, поступово перетікає в хронічну стадію. Вилікувати медикаментозний риніт буває досить складно. Це ще одна з причин відмовитися від самолікування і безконтрольного застосування судинозвужувальних крапель у дітей.

Травматичний риніт розвивається внаслідок травм носа і пошкодження носової перегородки, а також пошкодження слизової оболонки механічними предметами, хімічними речовинами або іншими факторами.

Симптоми риніту у дітей

Симптоми риніту у дітей можуть дещо відрізнятися в залежності від причини його виникнення.

Основними проявами риніту є:

 • Закладеність носа;
 • Слизові виділення;
 • Утруднення носового дихання;
 • Храм і погіршення якості сну;
 • Відчуття печіння в носоглотці;
 • Почервоніння носа;
 • Погіршення або відсутність нюху;
 • Чхання;
 • Різь в очах і почервоніння;
 • Підвищення температури;
 • Загальна слабкість;
 • Головний біль.

При різних формах риніту у дітей можуть розвиватися не все, а тільки деякі з цих симптомів. Зокрема при алергічного риніту, як правило, відсутня підвищена температура, але з’являється різь і сльозоточивість очей. При гострому риніті інфекційного характеру відбувається підвищення температури, з’являється слабкість, головний біль, рясні виділення з носа та інші прояви хвороби. Симптоми хронічного риніту схожі, але є менш вираженими. Основними симптомами вазомоторного риніту у дитини вважаються закладеність носа, рясні виділення і чхання вранці.

У будь-якому випадку нежить є причиною для звернення до педіатра або дитячого отоларинголога.

Особливості перебігу риніту у дітей

Риніт у дітей розвивається частіше, ніж у дорослих, і проходить в більш важкій формі. Це пов’язано з певними фізіологічними особливостями:

 • У дітей, особливо немовлят, імунна система ще досить слабка, тому вони більше схильні до інфекційних захворювань;
 • Носові ходи та порожнини у дітей менше, ніж у дорослих, тому навіть невеликий набряк слизової призводить до значного погіршення або повного перекриття дихання через ніс;
 • Діти не вміють самостійно очищати ніс від виділень, тому вони довше залишаються в порожнинах, сприяючи розвитку патогенної мікрофлори.

При розвитку нежиті у дітей дуже важливо своєчасно визначити його причину і почати лікування, не допускаючи переходу захворювання в хронічну форму.

Стадії розвитку захворювання

Гострий риніт має кілька етапів розвитку, кожен з яких супроводжується різними симптомами.

Стадія роздратування протікає, коли на слизову оболонку носа потрапляють хвороботворні мікроорганізми і починається процес запалення. У цей час може відчуватися сухість і печіння в носі, підвищуватися температура і боліти голова. Стадія роздратування триває в середньому близько 2-3 годин. На цьому етапі помітити у дитини розвиток риніту досить складно.

Серозна стадія гострого риніту триває в середньому 4-5 днів. В цей час симптоми захворювання посилюються, з носа виділяється велика кількість слизових виділень, спочатку більш рідкої консистенції. При цьому з’являється закладеність носа й утруднення дихання. Іноді додається почервоніння очей і сльозотеча, бо між носовою порожниною і кон’юнктивою є багато дрібних проток.

Слизисто-гнійна стадія є останньою. Вона супроводжується густими слизисто-гнійними виділеннями з носа і зменшенням інших симптомів захворювання. Вона триває кілька днів і при правильному лікуванні завершується повним одужанням, в іншому випадку риніт може стати хронічним.

Діагностика захворювання у дітей

При розвитку риніту у дитини дуже важливо провести диференціальну діагностику і з’ясувати причину захворювання. Від неї залежатиме вибір тактики лікування.

Для з’ясування діагнозу лікар-отоларинголог проводить огляд носової порожнини дитини за допомогою риноскопії, вислуховує скарги малюка і батьків, вивчає попередню історію хвороби. Це дозволяє йому поставити попередній діагноз. Для його уточнення фахівець може призначити аналізи крові й виділень з носа. При риніті алергічного характеру можуть знадобитися алергопроби для виявлення алергенів.

Методи лікування риніту

Лікування риніту у дитини потрібно проводити під контролем досвідченого отоларинголога. Неправильно підібрана терапія може привести до обваження хвороби й появі ускладнень.

Метод лікування риніту залежить від форми захворювання і його причини.

Для лікування алергічного риніту застосовують антигістамінні препарати загальної та місцевої дії.

Для лікування інфекційного риніту лікар може призначити антибактеріальні препарати, в тому числі краплі або спрей, а також симптоматичне лікування. Для зменшення кількості виділень і усунення закладеності застосовують судинозвужувальні краплі. Дітям їх призначають в дуже маленькій дозуванні й застосовують не більше 2 разів на день, бо передозування ліків може спровокувати дуже важкі ускладнення.

Як симптоматичного лікування також призначають жарознижуючі препарати, анальгетики (при головному болю), очні краплі (при сльозоточивості), інгаляції та фізіотерапевтичні процедури.

Якщо риніт є наслідком травми або викривлення носової перегородки лікування може бути хірургічним. Також операція показана при вазомоторному, гіпертрофічному та атрофічному риніті. Зустрічаються вони досить рідко. Найчастіше діти хворіють на гострий риніт, який піддається медикаментозній терапії.

Також при риніті рекомендують регулярно очищати носові пазухи від виділень. Якщо дитина маленька і не може сам почистити носик, для цього можна використовувати спеціальні прилади, які продають в аптеках.

У ряді випадків для промивання носа застосовують сольові розчини.

При риніті у дітей дуже важливо, щоб лікування було правильним. Не варто застосовувати народні засоби, довго використовувати краплі, особливо судинозвужувальні, прогрівати ніс і використовувати інші засоби, які не рекомендовані лікарем.

Ускладнення риніту у дітей

Без своєчасного лікування риніт може призводити до розвитку таких ускладнень:

 • Хронічний риніт (у тому числі гіпертрофований і атрофічний);
 • Ринофарингіт (задній риніт — запалення слизової носоглотки та мигдаликів);
 • Запалення середнього вуха й отит;
 • Синусит (запалення слизової носових мішків);
 • Ларингіт (запалення слизової гортані);
 • Фарингіт (запалення слизової лімфоїдної тканини глотки);
 • Трахеїт (запалення слизової оболонки трахеї);
 • Бронхіт (запальний процес в бронхах).

Способи профілактики нежитю


Для профілактики риніту у дітей слід підвищувати загальний імунітет організму та уникати контакту з алергенами. При розвитку захворювання рекомендується звернутися до лікаря, який підбере лікування, що дозволяє швидко вилікувати риніт і не допустити розвитку ускладнень.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 10.00 до 17.00
  Позняки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.