Щорічно понад 15 млн. дітей народжуються передчасно. У різних країнах вони становлять від 5 до 18% від загального числа новонароджених. Відомо, що передчасні пологи становлять загрозу для здоров’я дитини через неповне внутрішньоутробне дозрівання. Сьогодні ми попросили акушера-гінеколога вищої категорії клініки ADONIS Олександра Володимировича Богомаза розповісти, про причини передчасних пологів, їх особливості та методах пролонгації вагітності.
Олександр Володимирович, скажіть, які пологи вважаються передчасними?
– Передчасними вважаються пологи до 37 тижня вагітності, але критичним порогом є 34 тиждень. Діти, які народжуються раніше цього терміну, вкрай незрілі. Вони потребують інтенсивної терапії та тривалого виходжування. Якщо у жінки є ризик передчасних пологів або певні патології, бажано, щоб вагітність все ж була пролонгована хоча б до 34 тижня, але краще до 37.
Розкажіть про причини передчасних пологів. Чому одні жінки народжують в термін, а інші значно раніше?
– Причин передчасних пологів досить багато, але в ряді випадків їх встановити не вдається. У число основних входять хронічні захворювання жінки, гормональні порушення в її організмі, патології вагітності та травми. Часто пологи раніше терміну відбуваються через внутрішньоутробне інфікування плода. Якщо у жінки ще до вагітності були приховані інфекції сечостатевої системи, то в період виношування плоду вони можуть загострюватися і передаватися йому.
Чи можна заздалегідь виявити ризик передчасних пологів і пролонгувати вагітність?
– Так, зараз є можливість прогнозувати передчасні пологи та пролонгувати вагітність. Для цього проводять контроль гормонального фону і вимір шийки матки. У разі укорочення на неї накладають шов або встановлюють акушерський песарій. Ми використовуємо різні методи для пролонгації вагітності в залежності від причин, які підвищують ризик передчасних пологів. З їх допомогою ми намагаємося допомогти жінці доносити малюка хоча б до 37 тижнів.
Якщо у жінки все ж почалися передчасні пологи, то чим вони, з точки зору акушера-гінеколога, відрізняються від пологів в строк?
– Недоношені дітки, як правило, дуже слабкі, тому потрібно намагатися, щоб пологи проходили максимально легко і природно. Лікар повинен використовувати делікатну тактику допомоги при пологах з мінімальним втручанням в природний процес.
Якщо пологи відбуваються до 34 тижні, вагітній призначають курс уколів дексаметазону. Він необхідний для профілактики дихальних порушень у дитини. Препарат сприяє прискоренню дозрівання плаценти і внутрішніх органів недоношених діток. Завдяки цьому знижуються ризики розвитку патологій у новонароджених.
Скажіть, при передчасних пологах жінки частіше народжують природним шляхом або за допомогою кесарева розтину?
– Передчасні пологи не є показанням для кесаревого розтину, тому при відсутності інших показань до проведення операції, жінкам рекомендують народжувати самостійно. Найчастіше саме так все і відбувається.
Передчасні пологи пов’язані з низкою ризиків для дитини. А для жінки вони мають які-небудь особливості?
– Фізіологічний процес передчасних пологів і тих, які відбулися в строк, ніяк не відрізняється. Для жінки не має значення, на якому тижні вона народжує, однак це сильно впливає на стан дитини. Недоношені діти потребують виходжування і більшої турботи з боку батьків. Вони повинні психологічно підготуватися до того, що дитина може перебувати в палаті інтенсивної терапії та довгий час спостерігатися у неонатологів.