Многоплодная берменность и ВРТ

Згідно з медичною статистикою, останнім часом кількість багатоплідних вагітностей зростає: співвідношення 30/70. Багато фахівців пов’язують вагітність двійнею, а іноді й трійнею з використанням допоміжних репродуктивних технологій. Розберімось чи так це і як буває на практиці.

Раніше, дійсно, ЕКЗ часто супроводжувалося багатоплідною вагітністю, що було пов’язано з бажанням підвищити результативність програми.

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ або IVF (in vitro fertilisation) – це методика запліднення поза організмом жінки. Після цього ембріон витримують в інкубаторі 2-5 днів, після чого його переносять в матку для подальшого його розвитку.

Причины бесплодия

 

Коли варто звернутися до ДРТ

Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) сьогодні є найбільш ефективним методом подолання практично всіх причин безпліддя.

Використанню ДРТ передує повне обстеження пари, яке допоможе виявити всі можливі причини, по яких не настає бажана вагітність.

Гінеколог призначить аналізи та обстеження, які допоможуть визначити стан репродуктивного здоров’я:

 • дослідження гормонального фону;
 • дослідження стану матки та прохідність маткових труб;
 • дослідження стану ендометрію;
 • спермограми для чоловіків;
 • дослідження на наявність інфекцій в обох партнерів.

Після обстеження і виявлення причин безпліддя, репродуктолог визначає методику лікування. Якщо консервативні методи лікування не допомагають завагітніти, вдаються до ДРТ, найчастіше до ЕКЗ.

 

Особливості вагітності після ДРТ

Вагітність після ДРТ має ряд своїх особливостей і ризиків. Це обумовлено факторами, які викликали безпліддя, попереднім ЕКО, лікуванням, віком пацієнтки, її психосоматичним здоров’ям. Багатоплідна вагітність після ЕКЗ настає набагато частіше, і це має свої ризики.

Виникають питання: чому при ЕКЗ часто народжуються близнюки? Чому вагітність двійнею після ЕКЗ настільки ймовірна? Чи завжди після ЕКЗ настає багатоплідна вагітність? А чи можна замовити двійню при ЕКЗ?

Не завжди. Багатоплідна вагітність є не обов’язковим, але можливим результатом ЕКО.

У кого народжуються двійнята без використання штучного запліднення? Тут головним чинником виступає спадковість. Якщо у ваших близьких родичів були випадки народження двійні або трійні, то й ваші шанси народити близнюків зростають.

Многоплодная беременность в ADONIS

 

Як ЕКЗ допомагає народити близнюків

Часто в процесі ЕКЗ лікарі поміщають в порожнину матки кілька ембріонів, щоб збільшити шанс настання вагітності. Саме тому багатоплідна вагітність після ЕКЗ більш імовірна, ніж при заплідненні природним шляхом. Можна сказати, що ЕКЗ і багатоплідна вагітність – це ланки одного ланцюга. Саме тому деякі пари вдаються до ЕКЗ, щоб народити двійню. Але варто розуміти, що багатоплідна вагітність після ДРТ має свої особливості.

На сьогодні з розвитком технологій ДРТ стало можливо робити селективне перенесення одного ембріона. І саме до цього прагнуть репродуктологи усього світу.

Правда, є певні групи пацієнтів, яким іноді рекомендоване перенесення більше одного ембріона, але це чітко регламентовано різними протоколами. І це саме ті ситуації, коли перенесення більше одного ембріона може підвищити результативність програми.

Також не виключені випадки, коли після перенесення одного ембріона на УЗД в порожнині візуалізується два ембріони, але це тоді вже справа рук природи.

І, звичайно, якщо пара наполягає на перенесенні більше одного ембріона, при всій інформованості про ризики багатоплідної вагітності, перенесення здійснюється, але тільки при відсутності прямих протипоказань для цього.

 

Ризики вагітності після ДРТ

Жінки, які завагітніли внаслідок штучного запліднення, можуть зіткнутися з такими ризиками:

 • індукція овуляції (після стимуляції овуляції при ДРТ може наступити дисбаланс гормонів естрогену й естрадіолу), яка може привести до невиношування вагітності;
 • багатоплідна вагітність;
 • позаматкова вагітність;
 • синдром гіперстимуляції яєчників;
 • можливі ускладнення під час вагітності;
 • ризик невиношування вагітності;
 • можливий ризик внутрішньоутробної загибелі плоду;
 • коливання артеріального тиску, гестаційний діабет, анемія;
 • критично низька вага малюків;
 • зростає ризик смертей дітей в перший рік життя;
 • можливість кесаревого розтину під час пологів.

 

Календар вагітності при ЕКЗ

При вагітності природним шляхом визначити точну дату зачаття складно. Тоді як при ЕКЗ точна дата перенесення ембріона в порожнину матки відома.

 

Як розрахувати термін вагітності при ЕКЗ

Календар вагітності після ЕКЗ допоможе визначити приблизну дату пологів. Також календар вагітності допоможе визначити нормальний стан і розвиток мами під час вагітності, оскільки для кожного періоду є свої зміни в організмі, які в свій час є нормою, тоді як в інший – можуть свідчити про наявність патологій.

Для вагітної календар вагітності допомагає відчувати себе більш спокійно і комфортно, відстежуючи всі зміни в організмі без зайвого стресу і занепокоєння.

При штучному заплідненні дата зачаття відраховується з моменту імплантації ембріона в матку.

Але також існують і інші способи визначення терміну вагітності:

 • ембріональний термін, коли підсаджування ембріона відбувається на 3-5 день після запліднення, до цього він знаходиться в спеціальному інкубаторі;
 • акушерський термін, при якому точкою відліку вважають перший день останньої менструації (різниця з ембріональним може коливатися до двох тижнів);
 • УЗД допомагає переконається в правильній імплантації ембріона, кількості ембріонів, контролювати правильність їх розвитку протягом вагітності.

У клініці ADONIS є всі умови й накопичений досвід для проведення ЕКЗ, діагностики вагітності після ДРТ та ведення таких вагітностей.

Ведение беременности в Киеве в ADONIS

Діагностика багатоплідної вагітності

Результат штучного запліднення стане відомий через два тижні після імплантації за результатами ХГЛ-діагностики. Якщо тест на ХГЛ позитивний, тоді проводять перше УЗД після ЕКЗ, яке допомагає оцінити кількість плодів, їх розміщення, наявність серцебиття.

2 день після перенесення ембріона і наступні кілька тижнів є найбільш відповідальними, оскільки в цей час відбувається імплантація ембріона. Жінка в цей період повинна виключити підвищену активність, обмежити фізичні навантаження, правильно харчуватися – період між перенесенням ембріона і тестом на вагітність повинен протікати спокійно.

На наступний день після імплантації жінка може відчувати якусь слабкість, сонливість, можуть спостерігатися слизові виділення з піхви, іноді з кров’яними домішками.

У разі успішної підсадки, ознаки вагітності проявляються на 10-14 день, підвищується базальна температура до 37, тоді варто звернутися до гінеколога. Під час консультації лікар призначить аналіз, в тому числі аналіз крові на ХГЛ, УЗД.

 

Особливості багатоплідної вагітності

Сьогодні кожна п’ята вагітність багатоплідна. Важливо розуміти, які ризики вона несе в собі.

Перш за все під час багатоплідної вагітності в п’ять разів зростає кількість викиднів і передчасних пологів.

У зв’язку з цим, лікар, який веде таку вагітність, повинен приділяти особливу увагу стану майбутньої мами та розвитку малюків, мати великий досвід і глибокі знання. Спостерігатися з приводу багатоплідної вагітності можна в клініці ADONIS у відділенні репродуктології або в гінекологів будь-якої філії.

 

Види можливих ускладнень при багатоплідній вагітності

Багатоплідна вагітність – це серйозне випробування для жіночого організму. Близько 80% багатоплідних вагітностей протікає з різними ускладненнями. Це у 2-3 рази вище, ніж при одноплідній:

 • можливі ускладнення під час вагітності;
 • ризик невиношування вагітності;
 • передлежання плаценти;
 • плацентарна недостатність;
 • можливий ризик внутрішньоутробної загибелі плоду;
 • неправильне положення плодів;
 • коливання артеріального тиску, гестаційний діабет, анемія;
 • тромбофлебіт;
 • порушення сприйнятливості до глюкози;
 • ЕКЗ-близнюки або двійнята мають критично низьку вагу;
 • зростає ризик смертей дітей в перший рік життя;
 • зростає можливість кесаревого розтину під час пологів.

Щоб попередити та вчасно виявити можливі ускладнення, майбутня мати повинна двічі на місяць відвідувати гінеколога, який веде вагітність, після 30 тижня – щотижня.

Ведение беременности в Киеве в ADONIS

Ведення вагітності після ЕКЗ в ADONIS

У клініці ADONIS веденням вагітності займаються як акушери-гінекологи, так і репродуктологи, у яких ви проходили процедуру ЕКО.

При веденні вагітності після ДРТ часто використовують медикаментозну підтримку, а саме гормональну терапію, антикоагулянти, вітаміни.

Ведення вагітності після ДРТ в клініці ADONIS містить ряд завдань:

 • своєчасна діагностика багатоплідної вагітності (при необхідності її редукція);
 • спостереження за станом вагітної та плода (плодів) на 12-14, 20-24 і 30-32 тижні;
 • діагностика стану шийки матки;
 • контроль артеріального тиску;
 • дослідження рівня глюкози крові, тромбоцитів, печінкових ферментів, гемостазіограми;
 • експертна пренатальна діагностика;
 • інвазивна пренатальна діагностика;
 • УЗД плоду (плодів) з метою виявлення патологій на ранніх термінах).

Репродуктологи й акушери-гінекологи клініки ADONIS мають великий досвід ведення вагітності після ЕКЗ.

Записатися на консультацію до лікаря ви можете в кол-центрі клініки ADONIS.

 

Матеріали статті підготовлені за участю доктора акушер-гінеколога, репродуктолога, УЗД-фахівця Тарасенко Ольги Олегівни.

 

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00
  Осокорки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  Пн-пт з 09:00 до 18:00
  Лівобережна
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.