Миоима маnки в Киеве в ADONIS

Міоми та фіброми – це доброякісні новоутворення, що розвиваються на стінці або в слизовій оболонці матки. Довгий час вони ростуть безсимптомно, не викликаючи ні болю, ні найменшого дискомфорту. Через це багато жінок навіть не знають про існування у них цього захворювання.

Симптоми з’являються, коли пухлина досягає великого розміру і починає кровоточити, тиснути на суміжні органи чи викликати різні ускладнення.

Багато фахівців не приділяють особливої ​​уваги різновидам доброякісних пухлин. Важливим вважається лише виняток злоякісного характеру новоутворення.

При цьому класифікація міом все ж важлива. Кожен з підвидів має свої структурні особливості, різну схильність до зростання і можливість регресу (всихання пухлини). Відповідно, тактика лікування також може відрізнятися.

При цьому всі доброякісні пухлини мають багато спільного. Вони розвиваються у жінок ближче до 40 років і старше. Згідно з підтвердженими даними, міоми зустрічаються у 25% жінок.

Однак фахівці стверджують, що новоутворення є у набагато більшого числа жінок — 70%, але вони залишаються невиявленими через відсутність проявів захворювання і, відповідно, звернень до лікаря.

 

Чим відрізняються міоми, фіброми та інші доброякісні новоутворення матки?

Діагноз міома матки – найбільш відомий. Це пов’язано з тим, що більшість новоутворень матки називають так для простоти й загального розуміння. Також поширені назви фіброміома та фіброма. Однак крім них ще виділяють лейоміоми та міофіброми. Як видно, всі терміни мають спільні компоненти, що говорить про спорідненість понять.

Головна відмінність між різними видами міом полягає в їх структурному складі. Доброякісні пухлини можуть проростати з м’язових клітин або міометрію, чи фіброзної, тобто сполучної тканини. Від того, які клітини переважають в пухлині, і залежить її вид.

Отже, розберімось, як розрізняються ці новоутворення:

 • Міома – це доброякісна пухлина, яка розвивається з м’язової тканини матки.
 • Фіброма – це новоутворення, яке також почало розвиватися з волокон м’язів, але пізніше набуло фіброматозних структури, тобто основу фіброми складають клітини сполучної тканини.
 • Лейоміома – це пухлина, що складається переважно з гладком’язових клітин.
 • Фіброміома – новоутворення, в якому одночасно присутні і клітини міометрія, і клітини сполучної тканини, але кількість останніх переважає.
 • Міофіброма – також складається з м’язових і фіброзних клітин, але в ній переважають тканини міометрія (м’язів).

 

Чим відрізняються прояви й тактика лікування міом, фібром і лейоміом?

Часто симптоматика і способи лікування міом, фібром і інших видів доброякісних утворень практично не розрізняються. При цьому одна важлива відмінність все ж є.

Новоутворення чутливі до рівня жіночих статевих гормонів, зокрема естрогенів. Розвиток пухлин в період перед клімаксом пояснюється тим, що в організмі вже починаються гормональні збої – одні гормони продовжують активно вироблятися, тоді як кількість інших знижується.

Головна відмінність між міомами, фібромами та лейоміомами полягає в тому, що останні можуть регресувати. Це відбувається тільки у жінок після настання менопаузи, коли кількість статевих гормонів в рази зменшується. Пухлина перестає отримувати підживлення і поступово зменшується.

В результаті під час УЗД лікар може помітити, що фіброматозні вузли або лейоміоми набули вигляду «кальцинатів» – невеликих щільних утворень. Важливо, що фіброми зменшуються мало й повільно, а лейоміоми, навпаки, активно піддаються інволюції.

Міоми в більшості випадків не схильні до такого регресу. У жінок репродуктивного віку вони не зменшуються, але іноді можуть уповільнювати своє зростання і роками не розвиватися, зберігаючи незмінну форму і розмір.

Фіброми та лейоміоми також не завжди регресують. Це більше виключення з правил, ніж саме правило. Сподіватися на нього, відмовляючись від лікування, не варто. Робити це можна тільки під наглядом лікаря, якщо він підтверджує, що пухлина не росте і не несе загрози ускладнень.

При будь-якому різновиді новоутворення, лікування проходити потрібно, в тому числі хірургічне (якщо є показання). Зараз пухлини успішно видаляють малоінвазійними способами, при цьому матка жінки і її репродуктивні функції зберігаються.

ADONIS, Киев. Чем отличаются миомы от фибромы?

Які симптоми викликають фіброми та міоми матки?

Практично всі новоутворення довгий час ростуть безсимптомно. Пухлини матки не є винятком. Вони можуть розвиватися протягом кількох років, але ніяк не проявлятися. Якщо жінка не ходить на профілактичні консультації до гінеколога, вона не зможе навіть запідозрити наявність проблеми.

Симптоми міом і фібром з’являються, коли їх розмір досягає 5-7-9 або більше тижнів вагітності. У цей час вона починає тиснути на сечовий міхур і пряму кишку.

 

Симптомами новоутворень можуть бути:

 • відчуття тяжкості внизу живота;
 • ниючий чи періодичний гострий біль;
 • дискомфорт, біль під час або після статевого акту;
 • нерегулярність менструального циклу;
 • зміна характеру менструальних виділень (рясні або мізерні);
 • кровотечі в середині менструального циклу;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • відчуття печіння і свербіння при сечовипусканні.

 

Одним із головних симптомів є порушення менструального циклу. Міоми можуть викликати як затримку місячних, так і передчасний їх початок. Однак в останньому випадку, як правило, починається не природна менструація, а кровотеча. Пухлина може кровоточити сама або провокувати кровотечу прилеглих до неї тканин.

Також характерним є відчуття тяжкості та ниючого болю. Ознаки можуть бути схожими з початком менструації, але з’являтися в різні періоди циклу або зберігатися постійно.

Симптоми пов’язані зі збільшенням розміру новоутворення і тиску на суміжні органи. Оскільки фіброма має більш щільну структуру, вона може викликати сильніший дискомфорт, ніж міома. У тому числі її прояви можуть виникнути при меншому розмірі пухлини. Через щільність вона може сильніше тиснути на сечовий міхур і пряму кишку.

Лейоміоми ростуть, як правило, швидше, ніж інші види міом і характеризуються швидким посиленням симптоматики.

Одними із проявів новоутворень можуть бути безпліддя і викидні. Іноді пухлини ніяк не проявляються, але призводять до таких важких ускладнень.

При цьому ризик переродження міоми або фіброми матки в рак досить низький. Згідно з дослідженнями, це відбувається не більше 1 або 2% випадків.

 

Як діагностують новоутворення

Для діагностики міом в гінекології проводять:

 • огляд на кріслі з дзеркалами;
 • трансвагінальне або трансабдомінальне УЗД органів тазу;
 • комп’ютерну і магніторезонансну томографію;
 • біопсію;
 • цитологічне і гістологічне дослідження клітин.

 

Виявити наявність пухлини акушер-гінеколог може під час огляду пацієнтки на кріслі. Міоми та фіброми можуть розвиватися не тільки в матці, але іноді на її шийці, стінках піхви і в яєчниках. Лікар може побачити чи пальпувати пухлину, а також запідозрити її наявність, якщо матка збільшена, але жінка не вагітна. При пухлинах великого розміру у жінки може навіть збільшуватися живіт.

Основним методом діагностики новоутворень є УЗД органів тазу. Воно дозволяє виявити міому, визначити її розташування і кількість вузлів. Один з нових видів УЗД – еластіографія – також дозволяє визначити щільність тканин і, відповідно, характер новоутворення.

Визначити чи є пухлина міомою, фібромою або лейоміомою може тільки досвідчений лікар. У деяких випадках може знадобитися проведення КТ або МРТ для кращої візуалізації.

Також при виявленні новоутворень рекомендують робити біопсію. Вона передбачає вилучення зразка тканин і подальше проведення цитологічного і гістологічного дослідження. Це найбільш точний метод визначення характеру новоутворення. Саме з його допомогою можна точно розрізнити міому, фіброму і лейоміому.

 

Методи лікування міом, фібром і інших доброякісних пухлин

Метою лікування новоутворень матки є зупинка їх розвитку, зменшення розміру і купірування симптомів. Для цього застосовують медикаментозну терапію і хірургічні методики.

При міомах невеликого розміру часто застосовують гормональну терапію. Вона блокує ріст клітин і призводить до зменшення пухлини. Паралельно також призначають препарати для полегшення симптомів і поліпшення загального самопочуття.

Медикаментозній терапії найкраще піддаються лейоміоми, тому що вони більш залежні від коливань гормонального фону жінки. Фіброми та фіброміоми частіше вимагають хірургічного видалення.

Консервативне лікування застосовують при новоутвореннях розміром менше 12 тижнів вагітності.

Одним із сучасних і високоефективних методів є емболізація маткових артерій. Це малоінвазивна процедура, що передбачає перекриття артерій, по яких пухлина отримує кровопостачання. В результаті вона залишається без харчування і поступово зсихається.

Хірургічне лікування призначають при міомах і фібромах великих розмірів, а також при активному збільшенні пухлин і сильно вираженій симптоматиці.

У більшості випадків проводять малоінвазивні органозберігаючі гістероскопічні та лапароскопічні операції. Їх часто виконують в умовах денного стаціонару. Такі операції малотравматичні, дозволяють зберегти матку, репродуктивні функції жінки, а також запобігти рецидивам захворювання і розвитку ускладнень.

У медичному центрі ADONIS в Києві ви можете пройти діагностику міом, фіброміом і лейоміом на новому сучасному обладнанні, а також отримати консультації та при необхідності пройти лікування під наглядом акушер-гінекологів вищої категорії з багаторічним стажем роботи.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00, деякі п'ятниці до 18:00

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.