Захворювання ендометрію, такі як ендометріоз, ендометрит, поліпи та інші, супроводжуються низкою дискомфортних симптомів, проблемами із зачаттям і виношуванням вагітності. Сьогодні лікар акушер-гінеколог вищої категорії лікувально-діагностичного центру ADONIS Оксана Миколаївна Домненко розповідає, як проявляються ці патології, і які підходи до їх лікування застосовують в сучасній доказовій медицині.

Оксана Миколаївна, розкажіть, що таке ендометрій, і які функції він виконує в жіночому організмі?

— Ендометрій — це тонка внутрішня оболонка матки, товщина якої змінюється в залежності від періоду менструального циклу. Починаючи з першого дня циклу ендометрій поступово дозріває, розростається, проліферує і секретує, після чого відторгається під час менструації.

Які найпоширеніші захворювання ендометрію? З чим найчастіше стикаються жінки?
— Найбільш поширеними є дві групи захворювань ендометрію: запальні й незапальні. До групи запальних захворювань відносять гострі та хронічні ендометрити, а до незапальних — все гормональні порушення, які призводять до змін ендометрію. Це поліпи ендометрію, гіперплазія, ендометріоз і підслизові міоми.

Як проявляються захворювання ендометрію?

— Основним проявом різних захворювань ендометрію є кровотеча і порушення менструального циклу. У жінок можуть бути рясні виділення під час місячних або мажучі виділення до або після них. Як правило, саме з такими скаргами приходять пацієнтки, яким ми проводимо діагностику і виявляємо захворювання ендометрію.

эндометрит, эндометриоз

Давайте поговоримо про кожне захворювання окремо. Розкажіть про поліпи ендометрію. Як їх лікують і чи завжди рекомендують видаляти?

— Поліпи — це надмірне розростання тканини ендометрію. Вони можуть мати запальну, гормональну і пухлинну природу. Визначити її при звичайному огляді неможливо.

Для діагностики поліпів застосовують ультразвукове дослідження, яке дозволяє виявити захворювання, а також гістероскопію. Це обстеження передбачає візуальний огляд порожнини матки й забір тканини для проведення лабораторного аналізу. Це малоінвазивна процедура, яка не потребує госпіталізації або тривалого перебування в стаціонарі.

Згідно з протоколами лікування, поліпи необхідно видаляти хірургічним шляхом, а витягнуті тканини віддавати на гістологічне дослідження. Після цього лікування підбирають відповідно до отриманих результатів обстеження.

Що таке ендометріоз? Як він проявляється?

— Це теж захворювання ендометрію. При ендометріозі відбувається розростання тканини схожої по структурі, функціям і формі з ендометрієм в нетипових для цього місцях. Така тканина може проростати в м’язах матки, яєчниках (тоді говорять про ендометріоїдні кісти яєчників), в шкірі, легких і інших місцях організму. Існує багато теорій, що пояснюють причини цього захворювання, але жодна з них не знайшла достатньої кількості підтверджень.

Ендометріоз також проявляється кровотечами, до яких додається виражений больовий синдром. У деяких випадках ендометріоз на ранніх стадіях розвивається безсимптомно. Захворювання може бути виявлено під час профілактичної діагностики, навіть якщо у пацієнтки ще немає скарг. Звичайно, в таких випадках лікувати його значно легше, ніж при розвитку клінічних симптомів. Одним з основних методів діагностики є гістероскопія.

Лечение эндометриоза и полипов

Які є методи лікування ендометріозу?

— При виявленні невеликих вогнищ ендометріозу може бути обрана тактика спостереження. Однак якщо жінка не може завагітніти й у неї виявляють ендометріоз, його рекомендують відразу лікувати. Безпліддя є одним із проявів ендометріозу.

Тактика лікування цього захворювання визначається в індивідуальному порядку. Значення має локалізація патологічного процесу, ступінь розвитку захворювання, вік пацієнтки, репродуктивні плани та інші особливості.

Застосовують як консервативну терапію, так і методи оперативної гінекології. Медикаментозне лікування, як правило, призначають для нормалізації гормонального фону і регуляцію дії вогнищ ендометріозу, щоб вони проліферували і секретували згідно з фазою менструального циклу.

Що таке ендометрит? Через схожість назв його часто плутають з ендометріозом. В чому полягає принципова різниця між цими захворюваннями?

— Ендометрит — це запальне захворювання слизової оболонки порожнини матки. Його симптомами можуть бути больові відчуття, кровотечі й гнійоподібні виділення. Під час діагностики обов’язково з’ясовують причину захворювання, після чого підбирають протизапальну або антибактеріальну терапію. Питання, чи можна повністю вилікувати ендометрит, сьогодні залишається діскутабельним. Хронічні ендометрити погано піддаються лікуванню, але все ж піддаються. Часто вони є причинами безпліддя.

Які шанси у жінки завагітніти, якщо у неї було виявлено якесь захворювання ендометрію?

— Часто жінки вперше приходять на консультацію до гінеколога, коли не можуть завагітніти. Ми проводимо діагностику і виявляємо, що причиною є захворювання ендометрію: ендометрит, ендометріоз, поліп або інше. Після цього ми призначаємо відповідне лікування. При своєчасній діагностиці й правильно підібраною терапії у жінки є всі шанси в майбутньому завагітніти й стати мамою.

Читайте також, що таке ендометріоз і як він лікується?

Тут ви можете подивитися відеоверсію інтерв’ю Оксани Миколаївни Домненко:

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00; сб 9:00-14:00
  Осокорки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 18.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  Пологовий будинок ADONIS на Бузовій
  сел. Бузова, вул. Садовського, 34-А, Київська обл
  Робота тимчасово призупинена
  Житомирська
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  4 пов. пн-пт з 09:00 до 18:00, сб 09:00 до 15:00; 1 пов. пн-нд 09:00 до 19:00
  Лівобережна
  м. Київ, вул. Княжий Затон, 9
  Пн-сб з 8:00 до 13:00
  Позняки
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00, деякі п'ятниці до 18:00
  Роддом ADONIS на левом берегу в Киеве
  вулиця Центральна, 6, Київ
  Не працює
  Славутич

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.