Сьогодні ми попросили акушер-гінеколога вищої категорії Домнич Олену Петрівну розповісти нам детальніше про контрацепцію, її методах і нюансах при виборі, а так само дати кілька вагомих рекомендацій для кожної жінки.

metodyi-kontratseptsiiЩо являє собою контрацепція сьогодні? Які методи зараз використовуються?

Це методи запобігання небажаній вагітності. Вибір методу контрацепції повинен здійснюватися відповідно до періоду життя жінки, її репродуктивних планів, бажань, можливостей, схильності використовувати той чи інший контрацептив.

Сучасні методи контрацепції піддалися широкому і глибокому вивченню протягом багатьох років, їх ефективність і безпеку науково доведені й обґрунтовані. Кінець XX століття ознаменувався розробкою і розповсюдженням сучасних контрацептивних технологій (гормональні та внутрішньоматкові контрацептиви, хірургічна стерилізація). Доведено, що ці методи є надійними й безпечними в застосуванні для більшості жінок, але їх використання передбачає необхідність медичного контролю та індивідуального підбору.

Яких принципів має дотримуватися акушер-гінеколог при консультації пацієнтки з питань контрацепції?

Консультативна допомога в питаннях контрацепції, яка грунтується на принципах поваги прав людини, передбачає проведення комплексної оцінки життєвих обставин і стану здоров’я пацієнтки з урахуванням її конкретних потреб. При виборі контрацептивного методу гінеколог і пацієнтка виходять з того, що обирається контрацептив повинен бути ефективним і зручним у використанні, а можливий ризик ускладнень повинен зводитися до мінімуму. Протизаплідний ефект повинен бути тимчасовим, щоб репродуктивна функція могла відновитися за бажанням пацієнтки. При цьому не повинна порушуватися фізіологія інтимної сфери та виникати негативні емоції. Метод може також позитивно впливати на здоров’я пацієнтки.

Що Ви можете сказати про гормональної контрацепції? Яка ситуація з використанням даного методу в Україні?

В сучасній Україні упередженість ставлення до гормональної контрацепції, внаслідок чого більша частина жінок, що приходять на прийом, використовують бар’єрні методи або перерваний статевий акт. Сьогодні неможливо уявити сучасну жінку без гормональної контрацепції. Частота її використання постійно росте і до теперішнього часу в країнах Європи становить: в Голландії — 52%, в Бельгії — 48,5%, у Франції — 42,4%, в Німеччині — 34,5%, в Британії — 30,5 %, у Фінляндії — 24,2%, в Австрії — 24,1%, в Італії — 19,1%, в Іспанії — 17,5%, в Греції — 3,5%, в Україні — 3% міського населення і 1,5% сільского.

sposoby-kontracepcii-posle-rodov

Які методи контрацепції рекомендовано використовувати в підлітковому віці, а які жінкам після 45 років?

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, «… підлітки можуть використовувати будь-який метод контрацепції та повинні мати більшу свободу вибору в цьому плані. Сам по собі вік не є достатньою підставою для обмеження того чи іншого методу контрацепції».

50% жінок у віці 44 років і 30% 45-50-річних жінок сексуально активні, мають збережений менструальний цикл, здатні до зачаття і потребують контрацепції (ВООЗ, 2006). З метою попередження незапланованої вагітності до настання того моменту, коли є абсолютна впевненість у втраті фертильності, жінка може використовувати будь-який метод контрацепції, який не протипоказаний їй за станом здоров’я.

Контрацепція після пологів: на що необхідно звертати увагу, щоб убезпечити здоров’я мами і її дитини?

Використання методів контрацепції після пологів дозволяє забезпечити достатній інтервал між вагітностями. Інтервал у 2-3 роки між пологами найбільш прийнятний як для мами, так і для дитини. Цей проміжок часу допомагає мамі відновити своє тіло після вагітності, дає їй можливість грудного вигодовування і дозволяє сфокусувати увагу на дитину протягом перших важливих років його життя. Ключовими питаннями післяпологової контрацепції є: час початку застосування методу контрацепції та вплив цього методу на лактацію.

Який зв’язок між методами контрацепції та абортами?

Світова спільнота занепокоєна ситуацією зі штучним перериванням вагітності. Використання сучасних контрацептивів призвело до значного зниження рівня абортів.

Впровадження ефективної контрацепції після аборту дає можливість запобігти повторним, але ні в якому разі не зменшує народжуваність. За даними ВООЗ, завдяки поширенню використання контрацепції частота штучного переривання вагітності зменшилася з 35 на 1000 жінок (вік 15-44 років) в 1995 році до 26 на 1000 жінок цього ж віку у 2008 році. В Україні ж кількість абортів зменшилася майже в 6 разів за останні 12 років.

Як же підібрати найбільш ефективний метод?

Акушер-гінекологи Медичної групи компаній ADONIS притримуються наступного алгоритму:

 • Разом з Вами аналізуємо репродуктивні плани.
 • Оговорюємо питання, пов’язані з практичним використанням кожного методу контрацепції.
 • Уточнюємо, які методи контрацепції Вам відомі.
 • Детально інформуємо про метод, який Вас зацікавить.
 • Обговоріваем переваги та недоліки обраного методу.
 • Обов’язкове консультування через місяць застосування даного методу.

 

Давайте підіб’ємо підсумки. Що Ви, Олена Петрівна, порекомендуєте нашим пацієнткам?

Шановні пані, рекомендація: «Зайдіть в аптеку — там багато різних контрацептивів. Вибирайте, який на Вас дивиться», — сучасній жінці не підходить. Змінилася сама жінка, змінилися її амбіції, зросла чисельність бізнес-леді, що бажають планувати своє життя і сім’ю. Але водночас, частота стресогенних ситуацій, наявність екстрагенітальної патології, малорухливий спосіб життя теж зросли. Тому, кожна жінка потребує індивідуального підбору контрацептивного засобу. Самостійний підбір гормонального контрацептиву без участі доктора може привести до виникнення ситуацій, небезпечних для життя.

Своєчасно і правильно підібране засіб тільки поліпшить Ваше життя. Не відкладайте її на «потім».

Домнич Елена ПетровнаБудьте здорові.

Порада від лікаря акушер-гінеколога, УЗД-фахівця, гінеколога-ендокринолога

Медичного центру ADONIS

Домніч Олени Петрівни

Записатись до акушера-гінеколога прямо зараз

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, ул.Раіси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул.Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул.Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  Київ, вул. Виноградна, 1

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26-К
  з 08:00 по 21:00
  Осокорки
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  з 09:00 по 21:00
  Лівобережна
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  з 09:00 по 21:00
  Вокзальна
  м. Київ, вул. Княжий Затон, 9
  з 8:00 до 20:00
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А

  Запишитесь на прием