Дата публікації:
28.02.2017

На запит «як обрати метод контрацепції для жінок?» існує величезна кількість інформативних роликів, пам’яток та чек-листів. Але найбільш розгорнуту відповідь може дати тільки практикуючий гінеколог з великим клінічним стажем.

Сьогодні ми попросили акушера-гінеколога вищої категорії, фахівця з клінічним стажем понад 21 рік, Домніч Олену Петрівну, розповісти нам докладніше про контрацепцію, її методах і нюансах при виборі, а також дати кілька рекомендацій для кожної жінки.

 

Що являє собою контрацепція сьогодні? Які методи зараз використовуються?

Це методи запобігання небажаній вагітності. Вибір методу контрацепції повинен здійснюватися відповідно до періоду життя жінки, її репродуктивних планів, бажань, можливостей, схильності використовувати той чи інший контрацептив (ціни на засоби контрацепції також можуть грати роль в питанні вибору оптимального методу).

Сучасні методи контрацепції піддалися широкому і глибокому вивченню протягом багатьох років, їх ефективність і безпеку науково доведені й обґрунтовані. Кінець ХХ століття ознаменувався розробкою та розповсюдженням сучасних контрацептивних технологій (гормональні та внутрішньоматкові контрацептиви, хірургічна стерилізація). Доведено, що ці методи є надійними й безпечними в застосуванні для більшості жінок. Їх використання передбачає необхідність медичного контролю та індивідуального підбору.

 

Яких принципів має дотримуватися акушер-гінеколог при консультації пацієнтки з питань контрацепції?

Консультативна допомога в питаннях контрацепції, яка грунтується на принципах поваги прав людини, передбачає проведення комплексної оцінки життєвих обставин та стану здоров’я пацієнтки з урахуванням її конкретних потреб. Так, способи контрацепції для жінок, що ще не народжували, будуть відрізнятися від пацієнток, що мають в анамнезі пологи. При виборі контрацептивного методу гінеколог та пацієнтка виходять з того, що контрацептив повинен бути ефективним та зручним у використанні, а можливий ризик ускладнень повинен зводитися до мінімуму. Протизаплідний ефект повинен бути тимчасовим, щоб репродуктивна функція могла відновитися за бажанням пацієнтки. При цьому не повинна порушуватися фізіологія інтимної сфери та виникати негативні емоції від використання засобу. Метод може також позитивно впливати на здоров’я пацієнтки.

 

Що Ви можете сказати про гормональну контрацепцію? Яка ситуація з використанням даного методу в Україні?

В сучасній Україні упереджене ставлення до гормональної контрацепції, внаслідок чого більша частина жінок, що приходять на прийом, використовують бар’єрні методи або перерваний статевий акт. Сьогодні неможливо уявити сучасну жінку без гормональної контрацепції. Частота її використання постійно росте й до теперішнього часу в країнах Європи становить: в Голландії – 52%, в Бельгії – 48,5%, у Франції –42,4%, в Німеччині — 34,5%, в Британії – 30,5 %, у Фінляндії – 24,2%, в Австрії – 24,1%, в Італії – 19,1%, в Іспанії – 17,5%, в Греції – 3,5%, в Україні – 3% міського населення та 1,5% сільского. Різноманітність форм гормональних контрацептивів (таблетки, підшкірні імпланти, внутрішньопіхвове кільце для контрацепції), доступна ціна, надійність — перераховувати переваги можна нескінченно.

 

Які методи контрацепції рекомендовано використовувати в підлітковому віці, а які жінкам після 45 років?

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, «… підлітки можуть використовувати будь-який метод контрацепції та повинні мати велику свободу вибору в цьому плані. Сам по собі вік не є достатньою підставою для обмеження того чи іншого методу контрацепції». Детальніше це питання рекомендовано обговорити з фахівцем (консультація гінеколога в жіночій консультації або прийом кваліфікованого дитячого гінеколога в ADONIS)

Понад 50% жінок у віці 44 років і 30% 45-50 – річних жінок сексуально активні, мають збережений менструальний цикл, здатні до зачаття та потребують контрацепції (ВООЗ). З метою попередження незапланованої вагітності до настання того моменту, коли є абсолютна впевненість у втраті фертильності, жінка може використовувати будь-який метод контрацепції, який не протипоказаний їй за станом здоров’я.

 

Засоби контрацепції для жінок після пологів: на що необхідно звертати увагу, щоб убезпечити здоров’я мами і її дитини?

Використання методів контрацепції після пологів дозволяє забезпечити достатній інтервал між вагітностями. Інтервал у 2-3 роки між пологами найбільш прийнятний як для мами, так і для дитини. Цей проміжок часу допомагає мамі відновити своє тіло після вагітності, дає їй можливість грудного вигодовування й дозволяє сфокусувати увагу на дитину протягом перших важливих років його життя. Ключовими питаннями післяпологової контрацепції є: час початку застосування методу контрацепції та вплив цього методу на лактацію.

 

Який зв’язок між методами контрацепції та абортами?

Світова спільнота занепокоєна ситуацією з абортами. Екстрена контрацепція, використання сучасних протизаплідних, призвело до значного зниження рівня абортів.

Впровадження ефективної контрацепції після аборту дає можливість запобігти повторним, але ні в якому разі не зменшує народжуваність. За даними ВООЗ, завдяки поширенню використання контрацепції частота штучного переривання вагітності зменшилася з 35 на 1000 жінок (вік 15-44 років) в 1995 році до 20 на 1000 жінок цього ж віку у 2017 році (статистика від Johnston’s Archive).

 

Як підібрати засіб контрацепції? Поради акушера-гінеколога МЦ ADONIS Домніч О.П.

Як же підібрати найбільш ефективний метод?

Акушер-гінекологи Медичної групи компаній ADONIS дотримуються наступного алгоритму:

  • Разом з Вами аналізуємо репродуктивні плани.
  • Обговорюємо питання, пов’язані з практичним використанням кожного методу контрацепції.
  • Уточнюємо, які методи контрацепції Вам відомі.
  • Детально інформуємо Вас про метод, який Вас зацікавить.
  • Уточнюємо переваги та недоліки обраного методу.
  • Відстежуємо динаміку та обов’язково проводимо контрольну консультацію через місяць застосування даного методу.

 

Давайте підіб’ємо підсумки. Що Ви, Олена Петрівна, порекомендуєте нашим пацієнткам?

Шановні пані, рекомендація: «Зайдіть в аптеку — там багато різних контрацептивів. Оибирайте, який на Вас дивиться », — сучасній жінці не підходить. Змінилася сама жінка, змінилися її амбіції, зросла чисельність бізнес-леді, що бажають планувати своє життя  та сім’ю. Але водночас, частота стресогенних ситуацій, наявність екстрагенітальної патології, малорухливий спосіб життя теж зросли. Тому, кожна жінка потребує індивідуального підбору контрацептивного засобу. В окремих випадках, можна обговорити з лікарем підбір методів контрацепції для чоловіків. Самостійний підбір гормонального контрацептиву без участі доктора може привести до виникнення ситуацій, небезпечних для життя.

Своєчасно та правильно підібрані контрацептиви тільки поліпшать Ваше життя. Не відкладайте її на «потім».

 

Будьте здорові.

Порада від лікаря акушер-гінеколога, УЗД-фахівця, гінеколога-ендокринолога

медичного центру ADONIS

Домнич Олена Петрівна

 

На закінчення

 

У питанні підбору оптимального методу контрацепції необхідно враховувати безліч факторів, починаючи від репродуктивних планів, закінчуючи станом здоров’я (схильність до тромбозів, патології ендометрію, молочних залоз та ін.). Крім того, при самостійному підборі протизаплідних, є ризик неправильного використання методу, розвитку супутніх ускладнень та ін.

Щоб зберегти репродуктивне здоров’я — зверніться за консультацією в жіночу консультацію ADONIS. У наших відділеннях прийом ведуть досвідчені гінекологи: в Києві та області представлено 10 відділень ADONIS, з яких ви можете обрати оптимальне.

Телефонуйте нам:

Чекаємо вас за адресами

Лікувально-діагностичний центр у
Софіївській Борщагівці

Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-К

Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
г. Киев, вул. Спаська, 39

Лікувально-діагностичний центр
Київ, вул. Жилянська, 72

Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

Лікувально-діагностичний центр в Обухові
Обухів, вул. Київська, 115-А

Філії


Центр здоровья семьи ADONIS в Киеве. Педіатрія
Дніпровська набережна, 26-К
Пн-пт 8:00-20:00, сб 9:00-19:00, нд 9:00-15:00
Осокорки
м. Обухів, вул. Київська, 115-А
Пн, вт, чт, пт - 8:00-16:00; ср 8:00-19:00, сб-нд – вихідні