Кишкові кольки бувають майже у 70% новонароджених дітей у віці від 1-3 тижнів до 3 місяців, а іноді й старше. Їх провокують періодичні спазми кишківнику і підвищене газоутворення, що виникає через фізіологічну незрілості шлунково-кишкового тракту. Травна система малюка не справляється з переварюванням грудного молока або штучної молочної суміші. В результаті, у дитини з’являються кольки, що спричиняє їй дискомфорт, змушує вередувати й плакати. Кольки можуть турбувати немовляти протягом декількох місяців, поки його ферментативна система достатньо не дозріє.

Причини появи кольок у новонароджених

Причиною кишкових кольок у немовлят найчастіше є природна з фізіологічної точки зору нездатність переробляти деякі речовини, що надходять в його організм разом з харчуванням. З віком, коли травна система розвивається, кольки проходять, і перестають турбувати малюка. Патологічний характер причини кольок у дітей мають досить рідко. У цих випадках у дитини з’являються й інші симптоми, при появі яких обов’язково потрібно викликати педіатра.

Основними причинами кольок у немовлят вважаються:

 • Недостатня розвиненість травної системи;
 • Незрілість центральної нервової системи;
 • Дисбактеріоз кишківнику;
 • Прийом антибіотиків дитиною або мамою;
 • Штучне вигодовування;
 • Алергія на молочну суміш;
 • Неправильне приготування молочної суміші;
 • Попадання повітря в шлунок під час годування;
 • Вживання годує мамою продуктів, що підсилюють газоутворення або викликають алергію у дитини;
 • Гормональні порушення у мами;
 • Додавання в раціон дитини нових продуктів;
 • Перегодовування немовляти;
 • Лактазна недостатність;
 • Інфекційні та інші захворювання.

Травна система дітей розвивається поступово. Протягом перших місяців життя вона пристосована до засвоєння тільки материнського молока або спеціальної молочної суміші. При цьому в організмі дитини можуть ще не вироблятися деякі ферменти, необхідні для переварювання тих чи інших мікроелементів, що входять в його харчування. В результаті вони стають причиною надмірного утворення газів у немовлят. Тому жінкам, що годують грулддю,  рекомендують дотримуватися спеціальної дієти, яка виключає продукти, важкі для засвоєння, що викликають алергію у дитини або підвищене газоутворення.

Також травний тракт немовляти, особливо народженого раніше терміну, може бути ще не готовий до процесу травлення як такого. У таких випадках їжа засвоюється не відразу і надовго затримується в товстому кишечнику, що провокує його надмірне розтягнення і газоутворення. Через це у малюка з’являються кишкові спазми й кольки.

Причины колик у новорожденных

Поширеною причиною кишкових кольок у новонароджених є також заковтування великої кількості повітря під час годування. Це відбувається, коли дитина недостатньо щільно охоплює губами сосок або п’є молоко поспішно. В результаті, повітря потрапляє в шлунок, а звідти в кишечник, де і провокує появу кольок. Щоб повітря, що дитина проковтнула, після годування вийшло зі шлунка, малюка радять потримати вертикально протягом 10-15 хвилин, поки не з’явиться відрижка.

Також кольки можуть з’явитися при розвитку дисбактеріозу на тлі застосування антибіотиків у дитини або мами, алергії на компоненти материнського молока або молочної суміші, неправильного її приготування або додавання в раціон нових продуктів.

У рідкісних випадках коліки в животі можуть з’являтися через патологічні причини. Це також потрібно враховувати й своєчасно звертатися в педіатрію.

Деякі фахівці припускають, що гази у немовлят можуть з’являтися і в результаті стресу або інших психоемоційних причин, таких як неспокійна обстановка будинку або материнська тривожність.

Як проявляються кишкові кольки у новонароджених

У перші місяці життя батькам доводиться розуміти, чого хоче малюк або що його турбує, практично інтуїтивно. Симптоми кольок неспецифічні, тому буває складно визначити, що саме вони стали причиною занепокоєння малюка.

Симптомами кольок у новонароджених можуть бути:

 • Довгий і сильний плач;
 • Порушення режиму сну;
 • Напруга всього тіла;
 • Почервоніння шкіри;
 • Рухова гіперактивність;
 • Часті відрижки;
 • Запори.

Как проявляются колики у детей

Кольки супроводжуються утворенням газів і періодичними спазмами кишечника. Це викликає сильний дискомфорт і біль у дитини. Під час нападу він може сильно плакати, смикати ручками й ніжками, підтискати їх до живота. Через те, що спазми мають циклічний характер, дитина може ненадовго заспокоюватися, а потім знову починати вередувати й плакати.

Симптоми кольок у немовлят можуть спостерігатися від 30 хвилин до двох-трьох годин, поки не пройде напад. Повторюються вони, як правило, по одному або кілька разів на день після годування.

З віком симптоми кишкових кольок у дітей зменшуються. У більшості випадків вони повністю проходять до 4-5 місяця, коли травна система дозріває.

Як відрізнити симптоми колік від проявів інших захворювань

Кольки завдають сильний біль і дискомфорт дитині, але вони не є захворюванням. При цьому, оскільки дитина не може повідомити, що саме його турбує, батькам важливо дуже уважно ставиться до змін його поведінки й самопочуття, щоб не пропустити початок розвитку хвороби.

Якщо крім проявів кольок у немовляти є й інші симптоми, його обов’язково потрібно показати педіатра або чергового лікаря в дитячому стаціонарі.

Кольки, як правило, не викликають у дітей таких симптомів, як:

 • Висип на шкірі;
 • Кашель;
 • Блювота;
 • Пронос;
 • Підвищення температури;
 • Зміна частоти серцебиття і т.д.

Ці симптоми можуть бути викликані іншими дитячими захворюваннями, в тому числі непрохідністю кишечника, коли необхідна термінова медична допомога.

Лікування кишкових кольок у новонароджених

Кишкові коліки у новонароджених, як правило, не вимагають спеціального лікування і зменшуються при корекції грудного вигодовування, зміні маминого раціону харчування або підбору підходящої молочної суміші, якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні. При цьому малюка все одно потрібно показати педіатра, щоб він виключив патологічні причини болю в животі й розповів, як правильно боротися з кольками.

Лечение колик у новорожденных

Для профілактики й лікування кишкових кольок у новонароджених рекомендують:

 • Дотримуватися правил прикладання дитини до грудей під час годування;
 • Тримати дитину після годування в вертикальному положенні, поки вона не сригне;
 • Викладати малюка на животик перед годуванням;
 • Використовувати пляшечки й соски, що перешкоджають заковтування повітря;
 • Скорегувати раціон харчування мами, якщо дитина на грудному вигодовуванні;
 • При необхідності підібрати підходящу молочну суміш і правильно її готувати;
 • Викладати дитину на животик прогріту пелюшку;
 • Погладжувати й легко масажувати животик малюка;
 • Купати немовля в теплій ванні;
 • При необхідності застосовувати ліки, призначені лікарем.

Для лікування кольок у немовлят першорядне значення має мамина дієта. Бажано, щоб вона була узгоджена з педіатром або фахівцем по грудному вигодовуванню. Годуючим мамам рекомендують утримуватися від вживання важкої жирної, смаженої й гострої їжі, а також продуктів провокують газоутворення і здатних викликати алергію.

Також важливо навчитися правильно прикладати дитину до грудей під час годування. Малюка бажано тримати так, щоб його головка була хоча б трохи вище живота. При цьому потрібно стежити, щоб він повністю захоплював губами сосок і нижню частину ареоли. Це мінімізує заковтування повітря разом з молоком. Зазвичай, молодих мам вчать доглядати й годувати новонародженого ще в пологовому будинку. Якщо ж цього не було зроблено, отримати потрібну інформацію можна в Центрі підтримки грудного вигодовування.

Після годування дитини бажано потримати на руках у вертикальному положенні. Так у нього швидше вийде відрижка і повітря, що потрапило в шлунок. Робити це потрібно і в нічний час, щоб запобігти появі кольок у грудничка і необхідність лікування.

Помощь ребенку при коликах

При штучному вигодовуванні важливо підібрати суміш, яка буде підходити дитині — забезпечувати його необхідними поживними речовинами й не провокувати погане самопочуття. Не менше значення має і підбір соски та пляшечки для годування. Бажано використовувати ті, що мають спеціальний механізм для зменшення кількості заковтує немовлям повітря.

Під час нападу кольок деякі фахівці рекомендують погладжувати дитини по животу круговими рухами, а також прикладати до нього прогріту пелюшку. Вважається, що тепло сприяє зменшенню спазмів. З цієї ж причини радять купати дитину перед сном в теплій ванні.

У народній медицині застосовують багато різних способів лікування кольок у животі, але деякі з них не тільки неефективні, але й небезпечні для здоров’я новонароджених дітей. До грудничка, який страждає від кольок, потрібно викликати педіатра, який огляне його і при необхідності підбере правильне лікування. У деяких випадках для зменшення кольок використовують газовідводні трубочки, але робити це можна тільки після рекомендації лікаря, щоб випадково не поранити дитину. Також не варто самостійно давати новонародженому ліки проти кольок. Подібні симптоми можуть проявлятися і при більш серйозних захворюваннях, коли необхідна госпіталізація в дитячий стаціонар і термінове надання медичної допомоги.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 10.00 до 17.00
  Позняки
  Пологовий будинок ADONIS на Бузовій
  сел. Бузова, вул. Садовського, 34-А, Київська обл
  Робота тимчасово призупинена
  Житомирська

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.