Нужно ли удалять гланды у ребенка

Гланди — дві мигдалини, які розташовані в області носоглотки й ротової порожнини. Вони називаються піднебінні мигдалини, складаються з лімфоїдної тканини та виконують захисну і кровотворну функції. У здоровому стані гланди розпізнають мікроорганізми, віруси, що потрапляють в носоглоткову порожнину, «знайомлять» з ними імунну систему дитини та, за допомогою захисних клітин, справляються зі збудниками. Але служити своєрідним бар’єром і самоочищатися можуть тільки здорові гланди.

Якщо ж імунітет дитини ослаблений, хвороба затягується, мигдалини запалюються і вже не можуть виконувати свої функції. Пухкі, запалені гланди — зручне середовище для розмноження хвороботворних мікробів. Запалення мигдалин в отоларингології називається тонзилітом і потребує лікування. Якщо хвороба затягується, лімфоїдна тканина сама стає осередком інфекції.

При відсутності правильного лікування відбувається скупчення залишків їжі, епітелію, солей кальцію в спайках і утворюються ущільнені пробки. Лакуни дитячих мигдалин мають звилисту структуру, тому в них легше виникає запалення та утворюються пробки. Пробки на гландах — жовтуваті точкові утворення, які є одним з ознак хронічного тонзиліту і бувають причиною багатьох неприємностей.

Причини запалення гланд

Гостре запалення мигдаликів, в основному, викликається різними видами стрептококів і в народі називається ангіною. Лікар же констатує гострий тонзиліт. Це інфекційне захворювання частіше вражає дітей. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом.

Інфекції, що викликають запалення:

 • Бактерії (стрептокок групи А, стафілокок або обидва відразу);
 • Віруси (аденовіруси, ентеровірус, вірус герпесу);
 • Дріжджовий грибок (він же — кандидоз, збудником якого є Candida)

Симптоми захворювання

Симптоми ангіни схожі з клінічною картиною при ГРВІ. Дитина скаржиться на біль в горлі, температуру. Але при болях в горлі, викликаних вірусами, рідко збільшуються лімфовузли. Тому значне їх збільшення і сильно опухлі гланди, свідчать про захворювання інфекційного характеру.

Симптоми гострого запалення:

 • Висока температура, озноб;
 • Біль в горлі, особливо при ковтанні;
 • Опухлі почервонілі мигдалини;
 • Гнійні пробки на гландах;
 • Збільшені лімфовузли;
 • Головний біль, слабкість;
 • Неприємний запах з рота;
 • Виникає біль у вусі (частіше у дітей)
 • Можливі порушення шлунково-кишкового тракту

При відсутності належного догляду і лікування, ангіна може давати важкі ускладнення. Якщо гній з гланд потрапляє на м’які тканини, що їх оточує, розвивається абсцес горла або паратонзиліт. Це загрожує запаленням вуха, набряком шиї аж до перекриття просвіту гортані.

Стійкого імунітету перенесена ангіна не дає. У разі якщо після неї запальний процес залишився, хвороба може прийти знов. Неправильне лікування ангіни, часті запалення гланд є основною причиною виникнення хронічного тонзиліту. Спровокувати захворювання можуть і інші чинники: вірусні та бактеріальні інфекції, зниження загального імунітету, спадкова схильність, інфекція в порожнині рота (каріозні зуби), грибкова інфекція, алергія, такі захворювання як кір, скарлатина, дифтерія та інші.

Диагностика гланд в ADONIS в Киеве

Діагностика при запаленні гланд

При діагностиці важливо оцінити скарги дитини, зібрати анамнез, визначити, який саме збудник викликав захворювання, і з’ясувати, хронічний це тонзиліт або гострий.

За допомогою ендоскопа і медичних інструментів, лікар делікатно оглядає глотку (проводить фарингоскопію), перевіряє мигдалини на наявність спайок, оцінює ступінь набряклості й почервоніння. За допомогою відеозображень лікар також може відстежувати, як протікає захворювання. Для виявлення збудника проводиться забір мазка з мигдалин. Також необхідний клінічний аналіз крові з визначенням ШОЕ, лейкоцитарною формулою і маркерами на стрептококову інфекцію.

Як лікувати гланди дітям

У період хвороби на ангіну дітям важливо дотримуватися постільного режиму.

Вибір лікування залежить від багатьох факторів, в тому числі й від збудника. При правильно обраному лікуванні здоровий організм справляється зі збудниками, поки ті не встигають сильно нашкодити.

На підставі отриманої при діагностуванні інформації отоларинголог розмежовує компенсовану і декомпенсована форми хронічного тонзиліту і розробляє план лікування.

Як промивають гланди

Основна задача, що передує будь-якого лікування, — усунути вогнище інфекції. Щоб уникнути травмування лакун і не занести зайву інфекцію, не варто це робити в домашніх умовах — бажано звернутися до фахівця.

У нашій клініці застосовують ручне і вакуумне промивання заглиблень мигдалин. Ручний спосіб полягає у видаленні пробок за допомогою шприца і канюлі-насадки. Переваги цього пристрою полягають у тому, що його можна застосовувати в період загострення захворювання. Попередньо перед процедурою отоларинголог може знеболювати зону втручання, так щоб малюк не відчув ніякого дискомфорту.

Під час ремісії захворювання можливе проведення санації мигдалин. Спосіб здійснюється за допомогою спеціального вакуумного ковпачка, який розміщують на мигдалині. Для лікування гланд у дітей вакуумне промивання застосовують, починаючи з 10-річного віку. У клініці ADONIS для цих цілей лікарі використовують сучасний апарат «Тонзіллор». З його допомогою проводиться не тільки промивання і полоскання антисептиком, а й ультразвуковий вплив на мигдалину. Це сприяє швидкій регенерації тканини. Вибір методу промивання мигдалин залежить від індивідуальних особливостей організму дитини й характеристик мигдалин.

Для більшої ефективності два способи можна чергувати. Після процедури зони обробляють антисептиком. Одного сеансу, як правило, мало, тому, залежно від ступеня запалення, частіше проводять до 10 процедур. Курс повторюють 1-2 рази на рік. Періодичне повторення вакуумного промивання дозволяє тримати хронічний тонзиліт в стадії ремісії. При грамотному поєднанні медичної терапії з вакуумним промиванням досягається максимальна ефективність лікування захворювання.

Інфекції горла можуть посилювати супутні захворювання, наприклад, карієс, запалення ясен. В такому випадку потрібне лікування відповідного вузького фахівця. Лікарі дитячої стоматології ADONIS можуть надавати допомогу швидко і безболісно.
Крім промивання до консервативних методів лікування гланд відносять антисептичні препарати, народні засоби, антибактеріальні (за допомогою антибіотиків) і загальнозміцнювальну терапію.

Якщо є шанси впоратися з запаленими гландами консервативним шляхом, ЛОР-лікарі обов’язково ними скористаються. Як правило, поєднання медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування ефективно при компенсованій формі тонзиліту.

Коли потрібно видаляти гланди дитині

Хронічний тонзиліт декомпенсованої форми може істотно знизити якість життя кому завгодно. Гланди вже не виконують свою імунну функцію і самі стають сховищем інфекцій. А оскільки вони взаємодіють ще й з іншими системами й органами, наприклад з серцево-судинної, травної системою, то надають згубний вплив і на них. В результаті частих запальних процесів запускається механізм інтоксикації організму, на тлі якого виникають різні недуги: серцево-судинні захворювання, ревматизм, захворювання шкіри (псоріаз, екзема, дерматит), щитовидної залози, нирок.

Хірургічне лікування гланд

Батьки з дитиною проходять довгий шлях, перш ніж зважитися на операцію. Вони довго сумніваються в неминучості радикального лікування.

Рішення про оперативне видалення гланд приймається тільки в разі абсолютних показань.

Показання до видалення гланд:

 • Декомпенсована форма захворювання;
 • Неефективність консервативних методів лікування;
 • Часті інфекції горла з важкою симптоматикою (до 5-7 разів на рік);
 • Великі мигдалини, що утрудняють ковтання і дихання;
 • Зупинка дихання уві сні (апное);
 • Паратонзиліт, флегмонозна ангіна

У клініці ADONIS проводиться класичне та радіохвильове видалення піднебінних мигдалин.

Видалення гланд може бути повним і частковим. Операція, при якій гланди видаляються повністю, називається тонзилектомії. Повне видалення частіше рекомендується дорослим.

У дітей частіше виконують тонзилектомію — часткове видалення мигдаликів. При цьому втручанні застосовують радіохвильову методику. Це безконтактний соіб втручання, який виконується за допомогою радіохвиль високої частоти. Така операція малоінвазивна і проводиться в амбулаторних умовах. Оперативне втручання проводять у плановому порядку. Попередньо дитину направляють на додаткові аналізи, які допоможуть підібрати оптимальний знеболюючий засіб.

Тонзилектомія — операція одного дня, проводиться із застосуванням загального наркозу і при постійному контролі анестезіолога. Дитина нічого не відчуває і не боїться,

У відділенні дитячої хірургії ADONIS дотримані всі необхідні умови успішної операції: сучасне обладнання, досвідчений уважний медичний персонал, індивідуальний підбір анестезії.

Після операції маленький пацієнт знаходиться з мамою в комфортних умовах цілодобового дитячого стаціонару. Як правило, на другу добу його виписують додому.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 9.00 до 18.00; сб з 9.00 до 17:00
  Позняки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 18.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.