Гепатит в Україні

Всесвітня організація охорони здоров’я підтверджує, що в Україні до 8% жителів мають вірус гепатиту С. Статистичні цифри дуже значні, Україна на сьогоднішній день займає лідируюче місце в Європі за темпами зростання поширення вірусного гепатиту С. Більшість українців, які хворі на гепатит, не знають про своє захворювання.

 

Що таке гепатит?

Гепатит відноситься до вірусних інфекційних запальних захворювань печінки. Рівень одужання пацієнтів коливається в залежності від форми і виду захворювання. Наприклад, пацієнт з гепатитом в гострій формі при належному лікуванні має дуже хороші шанси подолати хворобу, а ось пацієнта, який хворий на гепатит з хронічним характером, повністю вилікувати дуже важко.

Гепатит є захворюванням, якому краще запобігти, ніж потім вилікувати. Є можливість звести ризик зараження гепатитом до мінімуму, при цьому потрібно просто дотримуватися загальних правил гігієни та життя, виявляючи розумну обережність.

Щоб лікар зумів підтвердити або спростувати підозру на гепатит, пацієнту необхідно надати:

 • Результати аналізів крові і сечі;
 • Результати біопсії печінки (в складних випадках).

 

Які існують види гепатиту і способи їх лікування?

Через що можна заразитися гепатитом?

Існують два основних способи, через які віруси гепатиту можуть потрапити в організм людини.

Фекально-оральний механізм зараження – виникає в зв’язку з недотриманням особистої гігієни або при проблемах в системах водопостачання. Вірус гепатиту залишається в фекаліях хворої людини і може через воду або їжу потрапити в кишківник іншої людини. Даний спосіб властивий для вірусів гепатиту А і Е. Ці види гепатиту дуже поширені в малорозвинених країнах.

Другий спосіб передачі включає в себе прямі контакти з людиною хворою гепатитом: незахищений статевий зв’язок, використання одного шприца з хворим на гепатит, від матері до її дитини. Такі шляхи передачі характерні для гепатитів В, С, D, G. Найнебезпечнішими вважаються віруси гепатитів В і С.

 

Вірус гепатиту А

Найчастіше зустрічається гепатит А. Його інкубаційний період зазвичай триває від 7 до 50 днів. Першою ознакою початку захворювання є підвищена температура, через що його часто плутають із грипом. Але, як правило, потім настає швидке одужання, яке не змушує вдаватися до активного лікування. При ускладненнях лікар прописує крапельниці, дія яких спрямована на усунення токсичного впливу вірусу на печінку.

Лікування гепатиту А

Період протікання гепатиту А триває близько 30 днів. Як правило, лікування не включає в себе прийом спеціальних противірусних препаратів. Щоб подолати хворобу, пацієнт потребує наступного комплексу процедур: базисна терапія, постільний режим, спеціальна дієта. Якщо виникає необхідність додаткових заходів, лікар додає ще дезінтоксикаційну терапію (внутрішньовенно або перорально), симптоматичну терапію. Для пацієнтів з діагнозом гепатиту А лікарі категорично не рекомендують вживання алкоголю.

Щоб встановити точний діагноз і контролювати динаміку стану здоров’я хворого, потрібна госпіталізація. Необхідно розуміти, що гепатит може спричинити за собою появу інших захворювань. У таких випадках лікарі направляють на обстеження всього організму і закликають тримати під контролем стан печінки і її роботи ще три місяці після одужання.

 

Вірус гепатиту В

Типовими симптомами при захворюванні гепатитом В є: підвищена температура, слабкість, болі в суглобах, нудота і блювота. Є випадки висипань. Печінка і селезінка збільшуватися в розмірах. Рідше можна спостерігати потемніння сечі і знебарвлення калу.

Лікування гепатиту В

Статистика одужання у пацієнтів, які захворіли на гострий вірусний гепатит В з характерними клінічними симптомами, дорівнює більше ніж 80% від загальної кількості даних випадків. Хворі, які перенесли субклінічну форму гепатиту та без жовтяниці, часто стикаються з ситуацією переходу гепатиту В в хронічну форму. Цей різновид гепатиту В має тенденцію переростати в цироз або рак печінки.

Гепатит В в хронічній формі дуже рідко вдається повністю подолати, але можна досягти стабільного стану пацієнта. Для цього хворий повинен виконувати рекомендації свого лікуючого лікаря щодо режиму праці і відпочинку, слідувати спеціальній дієті, максимально виключити психоемоційні навантаження і звичайно ж приймати необхідні препарати.

Обов’язковим засобом лікування є базисна терапія. Лікар призначає противірусні препарати групи інтерферонів для лікування гепатиту В тільки у випадках присутності показань. Період лікування гепатиту В може бути досить тривалим. Є відсоток пацієнтів, які потребують повторних курсів терапії.

Як засіб лікування гепатиту В, рекомбінантний інтерферон альфа дає повне одужання в 45% випадків захворювання. Якщо інтерферонотерапія надала тільки частковий ефект, то навіть завдяки їй вірусне навантаження на печінку знижується, стан і самопочуття пацієнта поліпшується.

Лечение гепатитов в ADONIS, Кмев

Лікування гепатиту С

Вірус гепатиту С передається через незахищений статевий контакт або через контакт з кров’ю (у процесі переливання крові, хірургічного втручання, введення наркологічних препаратів нестерильним шприцом). Якщо не провести своєчасне лікування гепатиту С, то він набуває хронічної форми, яка має тенденцію переростати в цироз печінки. Гепатиту С властиво протікати в організмі людини без будь-яких симптомів до 20 років.

Вакцинація проти вірусу гепатиту С не проводиться, оскільки ще не розроблена необхідна вакцина.

Пацієнти, які вже заражені гепатитом С, стають представниками групи ризику зараження іншими гепатитами. Щоб захистити себе в такій ситуації, потрібно вакцинуватися від інших видів гепатиту. Даний вид вірусу гепатит С є величезна небезпека для здоров’я і життя пацієнта, так як він має значний відсоток смертності.

Статистичні дані по гепатиту С говорять наступне:

 • 20% пацієнтів повністю позбавляються від даної хвороби завдяки своїй власній імунній системі.
 • У 80% хворих гепатит трансформується в хронічну форму (20% з них в групі підвищеного ризику розвитку раку або цирозу печінки протягом наступних 15 років).

Медикаментозне лікування хворого проводиться після ретельної діагностики стану здоров’я пацієнта (УЗД, аналіз крові, повна біохімія крові). Біопсію і фібросканування печінки лікар призначає, коли необхідно упевнитися детальніше про стан печінки.

 

Лікування гепатиту D

Гепатит D розвивається виключно за наявності у хворого гепатиту В. Курс лікування гепатиту D включає базисну і противірусну терапію, які потребують перебування в стаціонарному відділенні.

При належному і своєчасному лікуванні гепатиту D пацієнт має хороші шанси на одужання, в іншому випадку хвороба набуває хронічного характеру. Є можливість досягти стабільного стану пацієнта, якщо хворий буде ретельно виконувати ряд рекомендацій лікаря, які стосуються режиму дня, аспектів харчування, емоційного стану і звичайно ж прийому препаратів, які спрямовані на поліпшення обмінних процесів в самих клітинах печінки.

Гепатит E має ряд схожих особливостей з гепатитом A, але початок хвороби протікає повільніше. Особливу небезпеку несе даний вид гепатиту для жінок в період вагітності.

 

Лікування гепатиту E

Як правило, людський організм має необхідну кількість сил і ресурсів, щоб подолати цей вид вірусу, не вдаючись до медикаментозного лікування. Протягом місяця-півтора має настати повне одужання. В окремих випадках лікар може призначити симптоматичну терапію, щоб усунути головний біль, нудоту та інші неприємні симптоми. В даний період не рекомендовано вживання алкоголю.

У профілактичних цілях потрібно провести повну діагностику організму, а так само тримати на контролі роботу печінки протягом півроку після одужання.

Гепатит G має схожу симптоматику з гепатитом C, проте значно поступається йому за рівнем небезпеки для здоров’я.

 

Лікування гепатиту G

Основним препаратом, який призначають для боротьби з гепатитом G, виступає інтерферон-альфа. Суть його дії полягає в блокаді процесу інфікування нових клітин печінки (гепатоцитів). Лікування цим препаратом не являється гарантом, що пацієнт досягне повного одужання, в той же час, застосовуючи його, ймовірність розвитку цирозу або раку печінки зводитися до мінімуму.

В період лікування гепатиту G необхідно щомісяця здавати кров на аналіз, щоб дізнатися динаміку стану печінки. Значно збільшується ефективність лікування, коли інтерферон комбінують з використанням рибавірину. Сприятливий результат гарантується в 40-60% випадків.

Навіть коли курс лікування гепатиту закінчено, лікар прописує ще кілька місяців здавати кров на аналізи, оскільки є відсоток пацієнтів, у яких знову поновлюються симптоми запалення печінки.

 

Небезпека гепатитів

Гепатити B, C, D, які можуть перерости в хронічну форму, несуть найвищий рівень небезпеки для здоров’я і життя хворого. Найпоширенішими симптомами хронічних гепатитів є нездужання, брак сил і енергії для виконання колишніх фізичних навантажень. Дані ознаки хвороби мають непостійний характер, тому їх часто не сприймають з належною увагою.

Наступні симптоми гепатиту (нудота, болі в животі, хворобливі відчуття в суглобах і м’язових тканинах, розлад шлунку) можуть служити наслідком як основного захворювання, так і симптомами захворювань шлунково-кишкового тракту. Жовтяниця, потемніння сечі, свербіж шкіри, кровоточивість, схуднення, збільшення печінки і селезінки, судинні зірочки найчастіше проявляються при гепатиті вже в хронічній формі.

Отже, основними критеріями для постановки діагнозу є клінічні і лабораторні показники: маркери вірусів гепатиту, зміни біохімічних показників крові.

 

Ускладнення при гепатиті

Вірусні гепатити можуть викликати ускладнення нормального функціонування жовчних шляхів або печінкову кому. Потрібно знати, що порушення роботи жовчовивідних шляхів піддається терапевтичному лікуванню, а ось печінкова кома служить фактом наявності форми гепатиту, яка в 90% випадках закінчується летальним результатом. Печінкова кома настає через масовий некроз клітин печінки. Продукти розпаду печінкової тканини надходять в кров і згубно діють на центральну нервову систему.

Період одужання після вірусного гепатиту характеризується своєю тривалістю. Лікарі констатували факт, що існує група пацієнтів, які інфіковані вірусом гепатиту В, С і D, але самі  не страждають від їх симптомів, хоча служать носіями захворювання. Небезпека хронічного гепатиту полягає в тому, що відсутність необхідного лікування в більшості випадків призводить до цирозу або раку печінки.

В даному питанні, найважчим лікарі вважають гепатит С, при якому 70-80% гострої форми перебігу захворювання переходить в хронічну, при цьому зовнішніх симптомів захворювання може і не бути. У основної маси пацієнтів з гострим гепатитом С виявлений феномен «уявного одужання», коли результати біохімії крові пацієнта приходять в норму.

Цей феномен може спостерігатися від декількох тижнів до цілих місяців і навіть років, і в даний час пацієнти часто залучають себе в помилку, що хвороба вже подолана. Тому хворим потрібно довго і регулярно проходити спостереження і необхідну терапію.

Найважчими випадками є ті, коли поєднуються два і більше вірусів, наприклад В і D або B і С. Зустрічається навіть наявність трьох гепатитів B, D і C в одного пацієнта. Дуже часто симптоми хронічного вірусного гепатиту слабо виражені і хворий деякий час не обізнаний про свою хворобу. І тому видимі наслідки хвороби стають помітні вже на стадії цирозу.

 

Цироз печінки

Цироз печінки діагностується у 20% хворих на вірусний гепатит С. До цього ускладнення можуть також привести гепатит В в поєднанні з D або без нього. Згодом при цирозі печінки нормальний кровотік в печінці порушується. Як наслідок, у пацієнта розширюються кровоносні судини в області стравоходу і шлунка, і дані участки стають джерелом внутрішньої кровотечі. Так само має місце й інша проблема – асцит (скупчення рідини в черевній порожнині).

 

Лікування гепатиту в Медичних центрах ADONIS

Починати лікування гепатиту потрібно якомога раніше! У медичній клініці ADONIS лікування хронічних форм гепатиту проводиться за допомогою новітніх медичних технологій, які різко підвищують ефективність лікарської терапії. Таке очищення крові при гепатиті С дозволяє знизити вірусне навантаження на організм і видаляє з крові інші шкідливі речовини, що утворюються при гепатиті.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Пологовий будинок ADONIS на Софіївський Борщагівці
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Лікувально-діагностичний центр у Бучі
  Буча, вул. Нове шосе, 52

  Лікарі


  Педиатрические программы ADONIS, Киев
  Сімейний лікар вищої категорії, терапевт

  Філії


  Дніпровська набережна, 26-К
  Пн-пт 9:00-18:00; сб 9:00-14:00
  Осокорки
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  4 пов. пн-пт з 09:00 до 18:00, сб 09:00 до 15:00; 1 пов. пн-нд 09:00 до 19:00
  Лівобережна
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 18.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00, деякі п'ятниці до 18:00