Усі ми пам’ятаємо сенсаційні заяви, пов’язані із онкозахворюваннями Жанни Фріске та Анастасії Заворотнюк, від засобів масової інформації. Шокуюча новина спровокувала страх багатьох пацієнтів: мати дитину чи онкозахворювання? Сумні діагнози знаменитостей, що народили дітей шляхом ЕКЗ, викликали у суспільстві  нову фобію – страх перед репродуктивними технологіями.

 

ЕКЗ – це метод подолання безпліддя, штучне запліднення у лабораторних умовах. 

Але яка зворотна сторона ЕКЗ? Чи є ускладнення після ЕКЗ?

Взаємозв’язок ЕКЗ та онкологія: чи дійсно він існує? Чи є залежність між гормональною стимуляцією, яка є одним із етапів штучного запліднення і стартом онкологічних процесів в організмі? Як з’ясувати рівень вразливості і знизити можливі ризики?

 

Чи викликає ЕКЗ онкологію?

 

Давайте розбиратися разом, чому багато хто вважає, що ЕКЗ викликає рак.

Під час програми призначається досить  сильна гормональна стимуляція. Вона потрібна для того, щоб  в яєчниках пацієнтки дозріло одразу багато яйцеклітин. Це значно підвищує шанси на успіх. Чим більше біоматеріалу отримають під час пункції лікарі, тим більша можливість отримати із них  життєздатні ембріони. 

Така стимуляція, безумовно, є вторгненням  в організм жінки, під час якого підвищується рівень репродуктивних гормонів.   У  здорових молодих жінок усі ці етапи і процедури проходять  без особливих  проблем. Ймовірні негативні наслідки, якщо і виникають, то дуже швидко проходять, не маючи негативного впливу на організм.  

Зовсім по-іншому проходить такий процес в організмі жінки, яка до старту програми має передраковий стан або генетичну  схильність  до онкологічних захворювань. Тоді штучне запліднення  може стати  тим  фінальним провокуючим фактором, що може викликати новоутворення.

У результаті  стимуляції  в організмі починається так звана “біохімічна  буря”. На цьому фоні починають рости і ділитися клітини.  Не тільки хороші, а й погані – ракові. Такі клітини утворюються  у кожної людини, але міцний імунітет вчасно їх знищує.  

Але, якщо в організмі людини є певні захворювання,  гормональне  навантаження  може погіршити ситуацію. Контроль за ростом ракових клітин послаблюється, може почати розвиватись пухлина. Тому, якщо є передумови (особливо важливий фактор спадковості), перед стимуляцією варто здати тест на  онкомаркери перед ЕКЗ.

У ситуації, коли в організмі багато порушень у роботі систем, процес розвитку пухлини може розпочатися у будь-який момент, поштовхом до цього может стати не тільки  ЕКЗ, але просто сама вагітність. Справа в тому, що в цей  період усі процеси в жіночому організмі прискорені, тому будь-які новоутворення ростуть швидше.

Учені з Національного інституту раку (Роквілл, Меріленд), довели, що штучне запліднення не взаємопов’язане з онкологією.

Вперше «малюк з пробірки» був зачатий більше 30 років тому, з тих пір такі процедури стали буденністю. Але, виходячи з того, що зараз спостерігається стрімке збільшення діагностованих випадків онкології молочних залоз, лікарі почали робити припущення про взаємозв’язок захворювання з репродуктивними технологіями.

На що американські вчені провели ряд досліджень, що доводять відсутність такої залежності. Твердження ґрунтувалося на дослідженні 67 608 історій хвороб жінок, які свого часу звернулися до послуг репродуктологів і народили дітей за допомогою ДРТ.

Під час дослідження проводили порівняльний аналіз показників стану здоров’я з даними 20 000 жінки, які не робили процедуру.

Показники захворюваності різними формами онкології жіночої репродуктивної системи обох груп не відрізнялися. На обліку в онкоцентрі перебували 1509 жінок пацієнток.

Це дозволило говорити, що процедура штучного запліднення не має відношення до появи злоякісних новоутворень.

Заяви про залежність ЕКЗ та онкології виникають через невірне трактування взаємозв’язків між процедурою і захворюванням.

 

Подготовка к ЭКО

 

Підготовка до ЕКЗ

 

Правильна підготовка – запорука успішної процедури екстракорпорального запліднення і народження здорової дитинки. 

У МЦ ADONIS працює Центр репродуктології, у якому усі бажаючі можуть пройти обстеження своєї репродуктивної системи.

У нас працюють лікарі-репродуктологи із досвідом роботи, більше 10 років, які допоможуть вам зачати, виносити та народити здорову дитину.

Жінка, яка планує вагітність, має переглянути свій спосіб життя та змінити свій раціон харчування. Під час підготовки до ЕКЗ не варто вживати жирне і смажене, каву, чорного чаю, фастфуду, важкої їжі. 

Варто пам’ятати про контроль ваги, введіть у свій раціон більш свіжих овочів та фруктів, пийте більше чистої води, натуральних соків, зелений чай.

Під час підготовки до ЕКЗ не можна забувати про важливість фолієвої кислоти, вітаміну Е. Узгоджуйте із лікарем прийом будь-яких ліків.

 

Перед процедурою ЕКЗ кожна жінка повинна пройти обстеження і здати:

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • група крові та резус-фактор;
 • коагулограма;
 • глюкоза крові, загальний білок, білірубін фракційно, креатинін, сечовина, аланінамінотрансфераза (АЛТ), аспартатамінотрансфераза (АСТ);
 • загальний аналіз сечі;
 • гепатит B (HbsAg), гепатит (anti-HCV);
 • кров на наявність антитіл до збудника сифілісу;
 • скринінговий аналіз на антитіла ВІЛ методом ІФА;
 • кров на наявність антитіл до краснухи, токсоплазмозу, цитомегаловірусу, Chlamydia trachomatis, вірусу простого герпесу ½ типу (HSV-1/2-IgG / IgМ);
 • Chlamydia trachomatis (ПЛР, якісний аналіз);
 • антитіла IgG / IgМ до кардіоліпіну (за показаннями);
 • вовчаковий антикоагулянт (за показаннями);
 • аналіз на гормон пролактин, АМГ (Антимюллерів гормон), ФСГ, ЛГ, Е2 (естрадіол);
 • визначення каріотипу пацієнта;
 • кардіогенетика: генетичний ризик розвитку тромбофілії розширений (F2, F5, F7, F13, FGB, ITGA2, ITGA3, SERPINE1 (за показаннями);
 • фолатний цикл (MTHFR 2, поліморфізм MTRR, MTR (за показаннями);
 • перевірити активність щитовидної залози (тиреотропний гормон (ТТГ);
 • мікроскопія мазків сечостатевих органів;
 • скринінгове цитоморфологічне дослідження мазку шийки матки (ПАП-тест);
 • пройти консультаціюу  репродуктолога;
 • консультація терапевта;
 • ЕКГ;
 • УЗД (черевної порожнини і нирок, щитовидної залози, молочних залоз);
 • флюорографія;
 • ПЛР-тест на COVID-19.

 

Підготовку чоловіків до ЕКЗ треба починати разом із підготовкою жінки, адже період дозрівання сперматозоїдів становить приблизно 2 місяці.

Чоловікові потрібно також звернути увагу на свій спосіб життя, відмовитись від поганих звичок, носити зручний і просторий одяг.

Рекомендується утримання від статевого життя протягом трьох днів, щоб на момент процедури була достатня кількість біологічного матеріалу.

 

Перед проведенням процедури чоловікові варто здати:

 • група крові та резус-фактор;
 • аналіз на гепатит B (HbsAg), гепатит (anti-HCV);
 • кров на наявність антитіл до збудника сифілісу;
 • скринінговий аналіз на антитіла ВІЛ методом ІФА;
 • кров на наявність антитіл до Chlamydia trachomatis;
 • спермограма;
 • визначення каріотипу пацієнта;
 • флюорографія;
 • ПЛР-тест на COVID-19.

 

Підготовка подружжя до ЕКЗ обов’язково має включати психологічну підготовку та фізичну активність.

 

Осложнения после ЭКО

 

Ускладнення після ЕКЗ

Проведення процедури ЕКЗ може мати певні ускладнення, пов’язані із проведенням стимуляції роботи яєчників (індукції суперовуляції і, як наслідок, можливе виникнення алергічних реакцій на препарати), отриманням яйцеклітин (можливі кровотечі), а також пов’язаних з настанням вагітності (на 25% зростає ризик настання багатоплідної вагітності).

 

ЕКЗ та рак мозку

 

Рак мозку після ЕКЗ: чи дійсно штучне запліднення може викликати онкологічні захворювання мозку? Тема зв’язку  ЕКЗ  і пухлин мозку наразі активно піднімається в медіапросторі, але  причин  для паніки нема. Якщо мова йде  про стимуляцію  репродуктивної  системи  гормонами, логічно, що є загроза виникнення раку яєчників, ендометрія, молочної  залози – цим темам присвячено багато досліджень.  Тож бачимо, що ЕКЗ і рак мозку між собою не пов’язані.

 

ЕКЗ та рак яєчників

 

Як показує медична практика, у жінок, які не можуть зачати дитину і звернулися за допомогою до репродуктологів, мають проблеми з яєчниками. Часто саме захворювання яєчників стають причиною різних видів раку жіночої статевої системи.

Лікарі з Університету Лунда (Швеція) у ході дослідження визначили, що існує прямий зв’язок між захворюваннями яєчників та ймовірністю появи злоякісних новоутворень цього органа.

Американська  спільнота  репродуктивної  медицини (ASRM) випустила доповідь  про відсутність доказової база про зв’язок раку яєчників та ЕКЗ. Вважається, що для більшості безпечним є проведення до  3-4 циклів ЕКЗ. 

У метааналізі 2019 года (база Cochrane), куди увійшло 37 досліджень, проведених за участю  близько п’яти мільйонів  жінок, не було виявлено серйозных серйозних доказів підвищення ризику  рака яєчників  серед жінок, які  отримували препарати для стимуляції яєчників.

Треба розуміти, що основні фактори  ризику розвитку  раку  яєчників – це відсутність вагітності та пологів, пізня  менопауза, сімейний анамнез та генетична схильність.  За умови ліквідації цих факторів, ЕКЗ  само по собі навряд чи  збільшує  ризик розвитку онкології. 

Серед профілактики раку яєчника називають прийом комбінованих  оральних контрацептивів, вагітність, грудне  вигодовування.

 

ЕКЗ та рак ендометрія 

 

Що стосується раку ендометрія,  то в останньому метааналізі підвищеного ризику не було виявлено. В окремих дослідженнях він був присутній, але у той час застосовувався довготривалий прийом високих доз препаратів для стимуляції (більше семи циклів). 

Знову ж таки, на ризик розвитку  раку  ендометрія  впливає відсутність вагітності та пологів, синдром полікістозу яєчників, ожиріння та інші фактори – і навряд чи самостійно програма ЕКЗ впливає на розвиток раку ендометрія.

 

ЕКЗ та рак молочної залози

 

Рак молочної залози найбільше пов’язаний з гормональною стимуляцією. У 2019 році  на щорічній  конференції  ESHRE (Європейська асоціація  репродуктологів) були озвучені результати датського дослідження за участю  більше ніж  600 тисяч жінок.  Ризик розвитку раку молочної залози значно підвищується  серед жінок, у яких перша дитина народилась  у результаті ЕКЗ у віці 40 років і  старше. У попередніх дослідженнях таких результатів  не було.

Експерти дійшли наступних висновків: можливо, ризик був пов’язаний саме  із віковою вразливістю до  призначення  гормонів в схемах стимуляції  яєчників – ці схеми покращились на даний момент (спостереження та дослідження проводились з 1994 по 2015 роки). Лікарі мають уважно ставитися  до жінок віком від 40 років, а дози препаратів і тривалість їх прийому  потрібно зводити до мінімума. І, звичайно, треба враховувати наявність інших факторів ризику розвитку  раку молочної залози, тому неможливо дати  остаточну відповідь,чи підвищується ризик лише від програми гормональної стимуляції під час ЕКЗ.

На даний момент усі наявні дані говорять про те, що при дотриманні усіх стандартів, при проведенні якісного обстеження перед програмою ЕКЗ, штучне запліднення не підвищує  ризик розвитку раку. Зовсім інакше відбувається при неповному обстеженні, без проведення онкоскринінгу.

У відділенні репродуктивних технологій клініки ADONIS проводиться повний онкоскринінг перед стартом програми ЕКЗ. Спеціалісти ретельно обстежують пацієнтів, завчасно проводять консультації із суміжними спеціалістами. Якщо є підозра на розвиток онкологічних процесів, програма ЕКЗ відміняється.

 

Лаборатория стволовых клеток в Адонис

 

ЕКЗ в ADONIS

Якщо ж ви хоче мати дитину, але поки що не виходить – зверніться до Центру репродуктології МЦ ADONIS.

Будьте здорові і народжуйте діточок в ADONIS!

 

Як записатися до репродуктолога

 

Записатися на консультацію до репродуктолога до Києва в ADONIS можна через форму зворотного зв’язку на сайті або в колл-центрі клініки ADONIS за телефоном:

 

0 800 707 707

 

Матеріали статті підготовлені за участю лікаря-репродуктолога, фахівця з ендоскопічної хірургії, гінеколога-ендокринолога, кандидата медичних наук, Короп Злати Анатоліївни.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00
  Осокорки

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.