Дата публікації:
12.07.2021

Сучасні технології в галузі репродуктивного здоров’я, такі як ЕКЗ (метод подолання безпліддя, коли зачаття відбувається в лабораторних умовах), надають неймовірні можливості для родин, які стикаються з проблемами безпліддя. Однак існує обговорення щодо впливу цієї процедури на ризик розвитку онкологічних захворювань.

Який зворотний бік ЕКЗ? Чи є ускладнення після ЕКЗ?

Взаємозв’язок ЕКЗ та онкологія: чи дійсно він існує? Чи є залежність між гормональною стимуляцією, яка є одним з етапів штучного запліднення і стартом онкологічних процесів в організмі? Як з’ясувати рівень вразливості й знизити можливі ризики?

 

Чи викликає ЕКЗ онкологію?

 

Розбираймося разом, чому багато хто вважає, що ЕКЗ викликає рак.

Під час програми призначається досить  сильна гормональна стимуляція. Вона потрібна для того, щоб  в яєчниках пацієнтки дозріло одразу багато яйцеклітин. Це значно підвищує шанси на успіх. Чим більше біоматеріалу отримають під час пункції лікарі, тим більша можливість отримати із них  життєздатні ембріони. 

Така стимуляція, безумовно, є вторгненням  в організм жінки, під час якого підвищується рівень репродуктивних гормонів.   У  здорових молодих жінок усі ці етапи й процедури проходять  без особливих  проблем. Ймовірні негативні наслідки, якщо і виникають, то дуже швидко проходять, не маючи негативного впливу на організм.  

Зовсім по-іншому проходить такий процес в організмі жінки, яка до старту програми має передраковий стан або генетичну  схильність  до онкологічних захворювань. Тоді штучне запліднення  може стати  тим  фінальним фактором, що може викликати новоутворення.

У результаті  стимуляції  в організмі починається так звана “біохімічна  буря”. На цьому фоні починають рости й ділитися клітини.  Не тільки хороші, а й погані – ракові. Такі клітини утворюються  у кожної людини, але міцний імунітет вчасно їх знищує.  

Але, якщо в організмі людини є певні захворювання,  гормональне  навантаження  може погіршити ситуацію. Контроль за ростом ракових клітин послаблюється, може почати розвиватись пухлина. Тому, якщо є передумови (особливо важливий фактор спадковості), перед стимуляцією варто пройти тест на  онкомаркери перед ЕКЗ.

У ситуації, коли в організмі багато порушень у роботі систем, процес розвитку пухлини може розпочатися у будь-який момент, поштовхом до цього може стати не тільки  ЕКЗ, але просто сама вагітність. Річ у тому, що в цей  період усі процеси в жіночому організмі прискорені, тому будь-які новоутворення ростуть швидше.

Учені з Національного інституту раку (Роквілл, Меріленд), довели, що штучне запліднення не взаємопов’язане з онкологією.

Вперше «малюк з пробірки» був зачатий понад 30 років тому, з того часу такі процедури стали буденністю. Але, виходячи з того, що зараз спостерігається стрімке збільшення діагностованих випадків онкології молочних залоз, лікарі почали робити припущення про взаємозв’язок захворювання з репродуктивними технологіями.

На що американські вчені провели ряд досліджень, що доводять відсутність такої залежності. Твердження ґрунтувалося на дослідженні 67 608 історій хвороб жінок, які свого часу звернулися до послуг репродуктологів і народили дітей за допомогою ДРТ.

Під час дослідження проводили порівняльний аналіз показників стану здоров’я з даними 20 000 жінки, які не робили процедуру.

Показники захворюваності різними формами онкології жіночої репродуктивної системи обох груп не відрізнялися. На обліку в онкоцентрі перебували 1509 жінок пацієнток.

Це дозволило говорити, що процедура штучного запліднення не має відношення до появи злоякісних новоутворень.

Заяви про залежність ЕКЗ та онкології виникають через невірне трактування взаємозв’язків між процедурою і захворюванням.

 

Подготовка к ЭКО

 

Підготовка до ЕКЗ

 

Правильна підготовка – запорука успішної процедури екстракорпорального запліднення і народження здорової дитинки. 

У МЦ ADONIS працює Центр репродуктології, у якому усі охочі можуть пройти обстеження своєї репродуктивної системи.

У нас працюють лікарі-репродуктологи із досвідом роботи, понад 10 років, які допоможуть вам зачати, виносити та народити здорову дитину.

Жінка, яка планує вагітність, має переглянути свій спосіб життя та змінити свій раціон. Під час підготовки до ЕКЗ не варто вживати жирне і смажене, каву, чорного чаю, фастфуду, важкої їжі. 

Варто пам’ятати про контроль ваги, введіть у свій раціон більш свіжих овочів та фруктів, пийте більше чистої води, натуральних соків, зелений чай.

Під час підготовки до ЕКЗ не можна забувати про важливість фолієвої кислоти, вітаміну Е. Узгоджуйте із лікарем прийом будь-яких ліків.

 

Перед процедурою ЕКЗ кожна жінка повинна пройти обстеження і здати:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • група крові та резус-фактор;
  • коагулограма;
  • глюкоза крові, загальний білок, білірубін фракційно, креатинін, сечовина, аланінамінотрансфераза (АЛТ), аспартатамінотрансфераза (АСТ);
  • загальний аналіз сечі;
  • гепатит B (HbsAg), гепатит (anti-HCV);
  • кров на наявність антитіл до збудника сифілісу;
  • скринінговий аналіз на антитіла ВІЛ методом ІФА;
  • кров на наявність антитіл до краснухи, токсоплазмозу, цитомегаловірусу, Chlamydia trachomatis, вірусу простого герпесу ½ типу (HSV-1/2-IgG / IgМ);
  • Chlamydia trachomatis (ПЛР, якісний аналіз);
  • антитіла IgG / IgМ до кардіоліпіну (за показаннями);
  • вовчаковий антикоагулянт (за показаннями);
  • аналіз на гормон пролактин, АМГ (Антимюллерів гормон), ФСГ, ЛГ, Е2 (естрадіол);
  • визначення каріотипу пацієнта;
  • кардіогенетика: генетичний ризик розвитку тромбофілії розширений (F2, F5, F7, F13, FGB, ITGA2, ITGA3, SERPINE1 (за показаннями);
  • фолатний цикл (MTHFR 2, поліморфізм MTRR, MTR (за показаннями);
  • перевірити активність щитоподібної залози (тиреотропний гормон (ТТГ);
  • мікроскопія мазків сечостатевих органів;
  • скринінгове цитоморфологічне дослідження мазку шийки матки (ПАП-тест);
  • пройти консультацію  репродуктолога;
  • консультація терапевта;
  • ЕКГ;
  • УЗД (черевної порожнини та нирок, щитоподібної залози, молочних залоз);
  • флюорографія;
  • ПЛР-тест на COVID-19.

 

Підготовку чоловіків до ЕКЗ треба починати разом із підготовкою жінки, адже період дозрівання сперматозоїдів становить приблизно 2 місяці.

Чоловікові потрібно також звернути увагу на свій спосіб життя, відмовитись від поганих звичок, носити зручний і просторий одяг.

Рекомендується утримання від статевого життя протягом трьох днів, щоб на момент процедури була достатня кількість біологічного матеріалу.

 

Перед проведенням процедури чоловікові варто здати:

  • група крові та резус-фактор;
  • аналіз на гепатит B (HbsAg), гепатит (anti-HCV);
  • кров на наявність антитіл до збудника сифілісу;
  • скринінговий аналіз на антитіла ВІЛ методом ІФА;
  • кров на наявність антитіл до Chlamydia trachomatis;
  • спермограма;
  • визначення каріотипу пацієнта;
  • флюорографія;
  • ПЛР-тест на COVID-19.

 

Підготовка подружжя до ЕКЗ обов’язково має включати психологічну підготовку та фізичну активність.

 

Осложнения после ЭКО

 

Ускладнення після ЕКЗ

Проведення процедури ЕКЗ може мати певні ускладнення, пов’язані із проведенням стимуляції роботи яєчників (індукції суперовуляції і, як наслідок, можливе виникнення алергічних реакцій на препарати), отриманням яйцеклітин (можливі кровотечі), а також пов’язаних з настанням вагітності (на 25% зростає ризик настання багатоплідної вагітності).

 

ЕКЗ та рак мозку

 

Рак мозку після ЕКЗ: чи дійсно штучне запліднення може викликати онкологічні захворювання мозку? Тема зв’язку  ЕКЗ  і пухлин мозку наразі активно обговорюється в медіапросторі, але  причин  для паніки нема. Якщо мова йде  про стимуляцію  репродуктивної  системи  гормонами, логічно, що є загроза виникнення раку яєчників, ендометрія, молочної  залози – цим темам присвячено багато досліджень.  Тож бачимо, що ЕКЗ і рак мозку між собою не пов’язані.

 

ЕКЗ та рак яєчників

 

Як показує медична практика, у жінок, які не можуть зачати дитину і звернулися за допомогою до репродуктологів, мають проблеми з яєчниками. Часто саме захворювання яєчників стають причиною різних видів раку жіночої статевої системи.

Лікарі з Університету Лунда (Швеція) у ході дослідження визначили, що існує прямий зв’язок між захворюваннями яєчників та ймовірністю появи злоякісних новоутворень цього органа.

Американська  спільнота  репродуктивної  медицини (ASRM) випустила доповідь  про відсутність доказової бази про зв’язок раку яєчників та ЕКЗ. Вважається, що для більшості безпечним є проведення до  3-4 циклів ЕКЗ. 

У метааналізі 2019 года (база Cochrane), куди увійшло 37 досліджень, проведених за участю  близько п’яти мільйонів  жінок, не було виявлено серйозних доказів підвищення ризику  рака яєчників  серед жінок, які  отримували препарати для стимуляції яєчників.

Треба розуміти, що основні фактори  ризику розвитку  раку  яєчників – це відсутність вагітності та пологів, пізня  менопауза, сімейний анамнез та генетична схильність.  За умови ліквідації цих факторів, ЕКЗ  само по собі навряд чи  збільшує  ризик розвитку онкології. 

Серед профілактики раку яєчника називають прийом комбінованих  оральних контрацептивів, вагітність, грудне  вигодовування.

 

ЕКЗ та рак ендометрія 

 

Що стосується раку ендометрія,  то в останньому метааналізі підвищеного ризику не було виявлено. В окремих дослідженнях він був присутній, але у той час застосовувався довготривалий прийом високих доз препаратів для стимуляції (понад сім циклів). 

Знову ж таки, на ризик розвитку  раку  ендометрія  впливає відсутність вагітності та пологів, синдром полікістозу яєчників, ожиріння та інші фактори – і навряд чи самостійно програма ЕКЗ впливає на розвиток раку ендометрія.

 

ЕКЗ та рак молочної залози

 

Рак молочної залози найбільше пов’язаний з гормональною стимуляцією. У 2019 році  на щорічній  конференції  ESHRE (Європейська асоціація  репродуктологів) були озвучені результати данського дослідження за участю  більше ніж  600 тисяч жінок.  Ризик розвитку раку молочної залози значно підвищується  серед жінок, у яких перша дитина народилась  у результаті ЕКЗ у віці 40 років і  старше. У попередніх дослідженнях таких результатів  не було.

Експерти дійшли наступних висновків: можливо, ризик був пов’язаний саме  із віковою вразливістю до  призначення  гормонів в схемах стимуляції  яєчників – ці схеми покращились на цей час (спостереження та дослідження проводились з 1994 по 2015 роки). Лікарі мають уважно ставитися  до жінок віком від 40 років, а дози препаратів і тривалість їх прийому  потрібно зводити до мінімуму. І, звичайно, треба враховувати наявність інших факторів ризику розвитку  раку молочної залози, тому неможливо дати  остаточну відповідь, чи підвищується ризик лише від програми гормональної стимуляції під час ЕКЗ.

На цей час усі наявні дані говорять про те, що при дотриманні усіх стандартів, при проведенні якісного обстеження перед програмою ЕКЗ, штучне запліднення не підвищує  ризик розвитку раку. Зовсім інакше відбувається при неповному обстеженні, без проведення онкоскринінгу.

У відділенні репродуктивних технологій клініки ADONIS проводиться повний онкоскринінг перед стартом програми ЕКЗ. Спеціалісти ретельно обстежують пацієнтів, завчасно проводять консультації із суміжними спеціалістами. Якщо є підозра на розвиток онкологічних процесів, програма ЕКЗ відміняється.

 

Лаборатория стволовых клеток в Адонис

 

ЕКЗ в ADONIS

Якщо ж ви хочете мати дитину, але поки що не виходить – зверніться до Центру репродуктології МЦ ADONIS.

Будьте здорові й народжуйте діточок в ADONIS!

 

Як записатися до репродуктолога

 

Записатися на консультацію до репродуктолога до Києва в ADONIS можна через форму зворотного зв’язку на сайті або в колл-центрі клініки ADONIS за телефоном:

 

0 800 707 707

 

Матеріали статті підготовлені за участю лікаря-репродуктолога, фахівця з ендоскопічної хірургії, гінеколога-ендокринолога, кандидата медичних наук, Короп Злати Анатоліївни.

Телефонуйте нам:

Чекаємо вас за адресами

Лікувально-діагностичний центр у
Софіївській Борщагівці

Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-К

Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
г. Киев, вул. Спаська, 39

Лікувально-діагностичний центр
Київ, вул. Жилянська, 72

Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

Лікувально-діагностичний центр в Обухові
Обухів, вул. Київська, 115-А

Філії


Центр здоровья семьи ADONIS в Киеве. Педіатрія
Дніпровська набережна, 26-К
Пн-пт 8:00-20:00, сб 9:00-19:00, нд 9:00-15:00
Осокорки

Додати коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано. Обов'язкові поля *