Протягом першого року життя дитина повинна знаходитися під пильним наглядом педіатра. Лікар повинен регулярно оглядати малюка, вимірювати зріст і вагу, стежити за його розвитком, проводити вакцинацію та при необхідності діагностику і лікування захворювань.
Планові профілактичні огляди рекомендовані практично кожен місяць. Про те, коли, до якого лікаря і як часто потрібно звертатися батькам новонародженої дитини розповіла лікар-педіатр педіатричного центру ADONIS-FAMILY Вікторія Михайлівна Орищук.
Вікторія Михайлівна, скажіть, до якого лікаря і коли потрібно звертатися молодим батькам? Що їм робити після виписки з пологового будинку?
— Саме це, звичайно, батьки й питаю: що робити? У пологовому будинку мама з малюком знаходяться під постійним контролем лікарів і медичного персоналу, який у всьому допомагає і підказує, як доглядати за малюком. Опинившись удома, батьки відразу лякаються, переживають, чи роблять вони правильно. Я завжди кажу, що найголовніше — це любити дитину. Люблячі батьки завжди доглядають за своїм малюком найкращим чином.
Після виписки новонародженого з пологового будинку інформація про нього передається в державну дитячу поліклініку. Отримавши її, лікар-педіатр повинен оглянути дитину вдома на 5-7 день після народження. Як правило, це відбувається на другий день після виписки з пологового будинку.
При бажанні, батьки можуть відразу звернутися в приватну клініку, де є відділення педіатрії. Дитину можна привести на огляд в клініку або викликати педіатра додому. Ми приїжджаємо на виклик з усіма речами, необхідними для огляду новонародженого: вагами, ростоміром, фонендоскоп і іншими.
Другий огляд повинен відбутися на 10-14 день після народження. Батьки можуть знову викликати педіатра додому або приїхати з малюком на прийом. Під час огляду педіатр знову вимірює зріст і вагу дитини, перевіряє його самопочуття.
Третій плановий огляд проводять в місяць, четвертий — у два місяці й так кожен місяць до року. З другого місяця починається вже вакцинація дитини, не рахуючи тих щеплень, які роблять ще в пологовому будинку.
Яким ще фахівцям потрібно показати дитину?
— Крім педіатра, дитини повинні оглянути й інші фахівці. Згідно з протоколами МОЗ України, в місяць ми направляємо дитини до ортопеда і невролога, а також на нейросонографію. У 3 місяці проводять УЗД кульшових суглобів і направляють на огляд до офтальмолога. В 6 місяців проводиться повторний огляд невролога. Так до року проводиться ще кілька консультацій вузьких фахівців, до яких в потрібний час направляє педіатр.
Багато батьків вибирають пакетне обслуговування. У ADONIS є комплексні програми зі спостереження дітей до року і старше. За цими програмами ми повністю ведемо дітей, проводимо всі необхідні огляди, консультації, обстеження, вакцинацію та при необхідності лікування.
Після року обов’язкові планові огляди проводять вже раз на 6 місяців.
Протягом першого року дитині рекомендовано багато лікарських консультацій. Деякі батьки сумніваються в необхідності такого частого відвідування медичних установ, переживаючи, що малюк може підчепити там різні інфекції. Скажіть, наскільки необхідні настільки часті огляди дитини й чи є ризик випадкового зараження в клініці?
— Дуже важливо правильно вибрати медичний заклад. У ADONIS прийоми ведуться під запис, тому пацієнти приїжджають в призначений час і не сидять в черзі, не контактують з іншими відвідувачами. Це виключає ризик передачі інфекції від однієї дитини до іншого. Я у своїй практиці жодного разу не зустрічала випадків, коли дитина б заразилася від контакту з інфекційним хворим в приватній клініці.
Поки дитина маленька для проведення планового огляду педіатра можна викликати додому. Це скоротить кількість відвідувань медичного центру. Вакцинації та консультації вузьких фахівців проводяться, як правило, в клініці.
Які аналізи потрібно провести дитині протягом першого року життя?
— Тут можливі два варіанти розвитку подій. Наприклад, якщо ще в пологовому будинку педіатр або неонатолог побачить у дитини показання до проведення лабораторних аналізів, то він може відразу призначити загальний аналіз сечі, загальний аналіз крові, біохімію крові й інші. Якщо дитина здорова, то додаткові аналізи не потрібні.
Відповідно до наказів МОЗ України, при відсутності показань для раннього проведення аналізів в плановому порядку перші аналізи крові й сечі проводять в 9 місяців. Якщо є скарги або батьки хочуть упевнитися, що дитина здорова, аналізи можна провести раніше. Часто їх роблять за бажанням батьків перед вакцинацією.
Подивитися відеоверсію інтерв’ю Вікторії Михайлівни Орищук можна тут: