Дата публікації:
11.03.2020

Що таке коронавірус (COVID-19)

Коронавіруси – це різновид вірусів, здатних викликати цілий ряд захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів. Вони становлять загрозу людям, птахам, гризунам і ссавцям.

Нові коронавіруси викликають різні захворювання: від легкого нездужання, схожого на застуду, до важких респіраторних синдромів.

Зараз у світі спостерігається пандемія коронавирусної інфекції COVID-19. Це потенційно складне гостре респіраторне захворювання, яке викликає коронавірус SARS-CoV-2 (2019 nCoV).

 

Класифікація та ускладнення COVID-19

Загін коронавирусів включає в себе 40 РНК-вірусів. Їх класифікують за генетичними збудниками.

Новий коронавірус є генетичним родичем вірусу SARS-Cov (2002 г.) і отримав назву SARS-Cov-2. Генетично він на 80% ідентичний вірусу SARS-Cov, епідемія якого пройшла в 2002 році. Даний вірус викликав розвиток атипової пневмонії.

Легка або важка форма захворювання залежить від типу збудника. Коронавіруси SARS-Cov, SARS-Cov 2 і MERS-CoV небезпечні можливими ускладненнями.

 

Чим небезпечні коронавіруси

Найбільш поширений зараз вірус SARS-Cov-2 або COVID-19 може викликати вірусну пневмонію. Вона в свою чергу небезпечна розвитком гострого респіраторного дистрес-синдрому і дихальної недостатності, що може привести до летального результату. Інші види коронавирусу можуть викликати інші ускладнення. Зокрема SARS-Cov викликає атипову пневмонію, а MERS-CoV – гостру пневмонію і ниркову недостатність.

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я України, в середньому тільки 20% хворих коронавірусом вимагають госпіталізації, і тільки 3% потребують реанімаційних заходів. Нові коронавіруси небезпечні тим, що можуть швидко викликати вірусну або атипову пневмонію і дихальну недостатність. При цьому пацієнти деякий час можуть не помічати симптомів і не усвідомлювати небезпеку ситуації, отже, не звертатися вчасно за медичною допомогою. Це призводить до того, що частина хворих потрапляють до лікарень лише при наявності великих ускладнень.

 

Карта поширення коронавируса

За даними на 4 травня в світі у 3 588 348 чоловік підтверджений коронавірус. З них 248 313 осіб померли, а 1 157 018 чоловік повністю одужали. Подивитися в режимі онлайн актуальну статистику по поширенню коронавируса можна на сайті Worldometers. Дані змінюються кожну хвилину.

Карта распространения короновируса

Джерело: Центр системних наук та інженерії при Університеті Джонса Хопкінса

Коронавірус виявлений вже в 187 країнах. Онлайн карту поширення коронавирусу в реальному часі показує Центр системних наук та інженерії при Університеті Джонса Хопкінса.

В Україні за станом на 4 травня виявлено 12 331 випадків коронавирусу. 303 пацієнта померли, 1619 повністю одужали. Стежити за поширенням коронавирусу в Україні можна на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Распространение короновируса в Украине

Джерело: Центр громадського здоров’я МОЗ України

Найбільша кількість хворих зареєстровано в Києві. За даними на 4 травня кількість лабораторно підтверджених випадків COVID-19 становить 1535 чоловік. Першими в списку за кількістю інфікованих стали Печерський район – 333 пацієнта і Дарницький – 256 пацієнтів. Хворі у важкому стані госпіталізовані до лікарень Києва, а з легким і середнім перебігом захворювання залишаються вдома на самоізоляції під контролем лікаря.

Короновирус в Киеве

Як передається коронавірус

COVID-19 передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. МОЗ України пише, що вірус не може циркулювати в повітрі і переміщатися на великі відстані. Молекули вірусу знаходяться тільки в крапельках рідини, яка виділяється при чханні і кашлі. Тому основним методом захисту від зараження є соціальна дистанція – 1,5 метра.

Назва коронавирус утворилась завдяки будові вірусу. Молекули мають загострені шипоподібні відростки у вигляді корони. Така будова обумовлює життєздатність вірусів. Вони вільно передаються від однієї людини до іншої і з легкістю приживаються.

Носієм небезпечного вірусу є інфікована людина. Передаватися він може повітряно-крапельним і фекально-оральним шляхом. Переважно, інфекція переноситься за допомогою крапель слини, що потрапляє на слизову по повітрю, або через брудні руки.

У більшій частині коронавірусних інфекцій інкубаційний період становить 2-3 дні. Але при деяких різновидах він триває 9-14 днів. У цей час хвора людина заражає інших. Небезпека передачі інфекції, на думку китайських вчених, сягає 24 дні.

Існують респіраторні і кишкові коронавіруси. Перші, в основному, вражають органи дихання: порожнину носа, носоглотку, легені і бронхи. В результаті чого розвивається атипова пневмонія. Другі, кишкові, поширюються через фекалії і брудні руки. Вони вражають шлунково-кишковий тракт.

 

 

Скільки живе COVID-19 поза організмом людини

Дані по резистентності COVID-19 вважаються неповними. З початку пандемії минулого ще мало часу, і вчені не встигли провести повномасштабні дослідження. На сьогоднішній день відомо, що COVID-19 є вірусом з ліпідною оболонкою. Такі віруси, як правило, чутливі до висихання, підвищеної температури і дії дезинфікуючих засобів. Згідно з даними вчених із Китаю, вірус активно поширюється при температурі 5-8° C. При її підвищенні активність вірусу знижується, а при 30° C  інфекційна швидкість стає нульовою.

Що стосується виживання вірусів на поверхнях різних предметів, дослідження провели фахівці Університету Гонконгу. Вони встановили, що на папері вірус зберігається близько 3 годин, на одязі і дерев’яних меблях – близько 2 діб, на скляних поверхнях – близько 4 діб, а на пластиці – до 7 діб. За даними досліджень, проведених в США, вірус також може зберігати свою активність, залишаючись в повітрі, до 3 годин.

Дослідження життєздатності і перенесення SARS-Cov-2 активно тривають. Отримані раніше результати досліджень не вважаються повністю точними. Учені поки не можуть сказати, скільки коронавірус живе поза тілом людини і зберігається на поверхнях предметів.

 

 

Хто перебуває в групі ризику

Коронавірус може вражати людей різного віку. Хоча для літніх людей з хронічними захворюваннями зустріч з цією інфекцією особливо небезпечна. Як і багато вірусних хвороб, коронавірус у першу чергу вражає людей зі слабким імунітетом, онкохворих, хворих на цукровий діабет, респіраторні або інші хронічні недуги.

 

 

Які симптоми захворювання

Недуги, викликані коронавірусом, часто мають такі ж симптоми, як звичайне ГРВІ чи грип.

 

Симптоми коронавируса:

  • Підвищена температура, озноб, занепад сил
  • Головні болі
  • Чхання, сухий кашель
  • Біль у горлі, грудях і м’язовий біль
  • Ускладнене дихання, задишка
  • Кон’юнктивіт
  • Втрата внюху та смаку
  • Можливі, нудота, блювота, розлад шлунку

 

Первинні прояви часто не відрізняються від звичайної застуди: слабкість, озноб. Відмінною ознакою коронавірусу стала втрата нюху. При цьому це відбувається не через набряк слизової, як при ГРВІ.

Набагато рідше хворі скаржаться на нудоту, блювоту, діарею. У деяких пацієнтів можливий кон’юнктивіт. Переважна більшість людей скаржиться на високу температуру. Через кілька днів з’являється біль в м’язах і утруднене дихання.

 

 

Як діагностують коронавірус

Зараз для діагностики коронавирусу використовують експрес-тести, які дозволяють отримати результат за 10 хв. Після цього, якщо тест виявляється позитивним, пацієнту проводять аналіз методом ПЛР. Він проводиться протягом 1-2 діб.

Аналіз методом ПЛР є золотим стандартом діагностики коронавирусу COVID-19. Він дозволяє визначити інфікування на ранніх етапах, коли пацієнт може навіть не відчувати симптомів захворювання. Здати аналіз можна відразу, не проводячи експрес-тестування.

У ADONIS для діагностики коронавируса застосовуються обидва методи.

Також за допомогою аналізу крові на антитіла IgG або IgМ можна встановити, чи хворіла людина вже коронавірусом чи ні. Це актуально для людей, які недавно перенесли ГРВІ чи грип, але не пройшли тестування на COVID-19. Також аналіз можна здати, якщо ви повністю здорові. У багатьох людей коронавірус протікає безсимптомно.

Для діагностики ускладнень коронавирусу з боку дихальної системи пацієнтові також можуть призначити рентген або комп’ютерну томографію КТ органів грудної клітини.

 

 

Як лікують коронавірус

З 29 березня в Україні застосовують нові стандарти лікування пацієнтів з COVID-19. Пацієнти з легкою формою коронавирусу й ті, хто вже одужують, отримують симптоматичне лікування під контролем сімейного лікаря в амбулаторних умовах. Вони залишаються вдома на самоізоляції.

Пацієнтів із середньою і важкою формою коронавирусу госпіталізують у спеціально підготовлені відділення міських лікарень. Також госпіталізації проводять, якщо є ризик розвитку ускладнень, зокрема при наявності хронічних захворювань.

 

Симптоми COVID-19, при яких МОЗ рекомендує госпіталізацію:

  • задишка;
  • ускладнене дихання;
  • збільшення частоти дихання вище фізіологічної норми;
  • кровохаркання;
  • нудота, блювота і діарея;
  • зміна психічного стану.

 

Для лікування коронавирусу лікарі застосовують симптоматичне лікування та підтримуючу терапію. Пацієнтам призначають за показаннями препарати для зниження температури, засоби від кашлю і закладеності носа. Не рекомендується починати лікування з антибіотиків – вони не можуть впоратися з вірусом і лише руйнують мікрофлору. Лікарі призначають антибіотики тільки при виникненні ускладнень.

Ефективність імуностимулюючих засобів при COVID-19 не підтверджена. Велика частина інформації про ліки, які лікують вірус, є фейковою. Проходити лікування коронавирусу потрібно тільки під наглядом лікаря, який застосовує державні та міжнародні норми терапії даного захворювання.

 

Прогноз захворювання

За різними даними, летальність від COVID-19 становить близько 3%. Найбільш високий відсоток летальних випадків відзначається у пацієнтів пенсійного віку та людей з хронічними захворюваннями. За даними МОЗ України, на 4 травня зареєстровано 303 випадки смерті від коронавирусу, з них 86% стали люди у віці старше 50 років.

Для порівняння смертність від SARS-CoV, що викликає атипову пневмонію, епідемія якого пройшла в 2002-2003 рр. становила 9,6%.

Как защититься от короновируса

Джерело: МОЗ Украины

 

Які існують заходи профілактики

Коронавірус ще маловивчений, тому вакцини від нього або лікарського препарату з доведеною ефективністю в Україні ще немає.

 

Уберегтися від цього захворювання допоможуть наступні запобіжні заходи:

  • Перш за все, дотримуйтесь гігієни рук: ретельно їх мийте щоразу перед їжею, після відвідування громадських місць і після повернення з вулиці.
  • На вулиці користуйтеся дезінфекторами, без необхідності не торкайтеся руками до обличчя, носа та очей. Цікаво, що людина мимоволі повторює такі рухи 14-18 разів за годину.
  • Намагайтеся менше відвідувати людні місця: метро, ​​концерти та інші місця громадського користування.
  • Частіше бувайте на свіжому повітрі, далі від скупчення людей.
  • У громадському транспорті або багатолюдних місцях надягайте маски та одноразові рукавички.
  • Користуйтеся вологими серветками, частіше дезинфікуйте робочі поверхні, пульти, дверні ручки, клавіатуру та інші пристрої.
  • Регулярно провітрюйте офіси і житлові приміщення.
  • Час від часу очищуйте слизові, промивайте соляними розчинами.
  • Правильно харчуйтеся, висипайтеся, уникайте стресів і перевтоми.

 

У разі нездужання і виникнення тривожних симптомів, схожих на коронавірус, треба залишатися вдома і зв’язуватися з лікарем по телефону.

Телефонуйте нам:

Чекаємо вас за адресами

Лікувально-діагностичний центр у
Софіївській Борщагівці

Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-К

Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
г. Киев, вул. Спаська, 39

Лікувально-діагностичний центр
Київ, вул. Жилянська, 72

Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

Лікувально-діагностичний центр в Обухові
Обухів, вул. Київська, 115-А

Філії


13 Отзывов

    • Это название нового штамма коронавирусов, который вызывает опасное инфекционное заболевание — COVID-19

  • Добрый день! На данный момент клиника Адонис имеет тесты на коронавирус? Если да, то какая цена?

    • Елена, сейчас, увы, тесты не проводим.Будьте здоровы.

  • Здравствуйте! Можно ли у вас сдать тест на ПЦР на COVID-2019, перед операцией . Какая цена и сколько времени делается тест?

    • Татьяна, здравствуйте. Да, у нас можно сдать тесты. • Стоимость экспресс-тестирования – 500 грн + 490 грн консультация врача.
      • Экспресс-тест без консультации врача – 750 грн.
      • Цена анализа на коронавирус методом ПЦР – 1300 грн в клинике + 490 грн консультация врача, или 1300 грн анализ без консультации врача с оформлением всех документов. Срок готовности результатов в течение 2 рабочих дней.
      • Цена анализа на коронавирус методом ПЦР – 1600 грн в клинике + 490 грн консультация врача, или 1600 грн анализ без консультации врача с оформлением всех документов. Срочный результат – в течение 1 рабочего дня только для пациентов, которые сдают анализ в медицинском центре на Раисы Окипной, 8-Б
      • Цена на анализ методом ПЦР – 1300 грн на дому у пациента (в пределах Киева) + 700 грн вызов врача на дом.
      • Для детей – анализ ПЦР на дому (в пределах Киева) – 1300 грн + вызов врача на дом 800 грн.
      • Иммуноферментный анализ крови на антитела IgG в клинике — 350 грн + забор материала – 30 грн.
      Подробнее о подготовке и процедуре: https://adonis.com.ua/blog/infekcionnaja-diagnostika-ekspress-testy-i-analiz-metodom-pcr/

  • Добрый вечер. Подскажите, ваша клиника проводит лечение коронавируса? Можно ли записаться на прием к врачу? Можно ли получить лечение в условиях стационара, если потребуется?

    • Здравствуйте. Лечение коронавируса в условиях взрослого стационара в МЦ ADONIS не проводится.

  • Здравствуйте!в вашей клинике есть специалисты которые введут наблюдение при covid,,или во время короны обследовать хорошо???

    • Ана, здравствуйте. Есть все виды тестов на covid, онлайн-консультации терапевтов, КТ легких. Также проводят ПостСovid-ную терапию стволовыми клетками. Будьте здоровы.

  • Добрий день! я за вакцинацію від коронавірусу. Сама влітку вакцинувалася. І застрахувала своє життя і здоров`я на https://save24.me/insurance . А ще хотіла запитати, навесні я перехворіла на COVID-19 , може потрібно пройти для себе якісь обстеження?

Додати коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано. Обов'язкові поля *