Фолієву кислоту при вагітності рекомендують приймати абсолютно всім жінкам. Це прописано в національних протоколах ведення вагітності та рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я. Як показали дослідження, дефіцит цієї речовини відзначається більш ніж у половини жіночого населення.

Починати прийом фолієвої кислоти, або вітаміну В9, радять ще на етапі планування вагітності. Фолієва кислота синтезується кишковими бактеріями людини в дуже малому обсязі й практично не накопичується в організмі. Під час вагітності, особливо на перших тижнях, організм жінки має потребу у великій кількості цього вітаміну, який необхідний для нормального розвитку плода.

Для чого потрібна фолієва кислота

Вітамін В9 бере участь у багатьох обмінних процесу всередині організму, а його нестача може призводити до розвитку патологічних станів у вагітної та плода.

Фолієва кислота бере участь в процесі:

 • Формування ДНК;
 • Поділу клітин і утворення нових;
 • Гемопоезу (процес утворення, розвитку і дозрівання клітин крові);
 • Метаболізму та ряду інших.

Особливу роль фолієва кислота грає під час вагітності. Від неї залежить нормальний розвиток плода, всіх його органів і систем, а також стан жінки і її можливість виносити дитину протягом повних 9 місяців.

Чим небезпечний дефіцит фолієвої кислоти

Дефіцит фолієвої кислоти негативно позначається як на стані жінки та перебігу вагітності, так і на розвиток плода.

Він може призводити до:

 • Відшарування плаценти та переривання вагітності або передчасних пологів;
 • Анемії у вагітної та плода;
 • Розвитку внутрішньоутробних патологій плоду (дефект нервової трубки, порушення розумового розвитку, гідроцефалія, «вовча паща» та інші).

Велика кількість фолієвої кислоти під час вагітності витрачається плодом. В результаті від його дефіциту страждає в першу чергу організм жінки. Оскільки даний стан не супроводжується специфічними симптомами, досить часто він залишається непоміченим.

Симптоми дефіциту вітаміну В9

Симптоми дефіциту фолієвої кислоти часто приймають за прояви токсикозу або звичайної втоми.

При нестачі вітаміну В9 з’являється:

 • Блідість шкіри;
 • Поява висипань на шкірі;
 • Підвищена стомлюваність;
 • Часті перепади настрою;
 • Зниження концентрації уваги;
 • Порушення когнітивних функцій (погіршення пам’яті).

Як правило, цих симптомів не надають належного значення, вважаючи, що їх поява пов’язана з високим навантаженням на організм жінки в результаті вагітності.

Чи можна компенсувати нестачу вітаміну продуктами харчування

Як показали дослідження, більш ніж половина жінок мають дефіцит фолієвої кислоти, який з настанням вагітності тільки посилюється. Вітамін В9 надходить в організм разом з продуктами харчування і синтезується кишковими бактеріями. При цьому, якщо у звичайний час, потреба організму в ньому ще можна покрити за допомогою збалансованого харчування, то зробити це під час вагітності практично неможливо.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, прийом фолієвої кислоти потрібно починати за 2-3 місяці до запланованої дати зачаття. Це дозволяє повністю покрити дефіцит і запобігти розвитку провоковані їм патології в 75% випадків.

Хоча повністю задовольнити потребу організму в фолієвої кислоти продуктами харчування не можна, фахівці все ж рекомендують включати їх у свій раціон паралельно з прийомом таблетованих вітамінів.

У найбільшій кількості фолієва кислота міститься в печінці та арахісі. Трохи нижче її концентрація у квасолі, шпинаті, волоських і лісових горіхах. Також в невеликій кількості вітамін міститься в капусті броколі, черемші, салаті, цибулі-пореї, ячній крупі, шампіньйонах і мигдалю.

Як застосовують препарат

Потреба у фолієвій кислоті у дорослої людини та дитини старше 11 років становить 200 мкг / добу. При вагітності вона збільшується ще на 200 мкг, тому жінкам в цей період рекомендують приймати фолієву кислоту в дозі 400 мкг / добу.

Починати приймати фолієву кислоту радять ще при плануванні вагітності. Якщо цього не було зроблено, то вітамін призначають відразу після постановки жінки на облік в акушера-гінеколога. Як правило, це відбувається вже на 2 місяці вагітності, через що на самому початку розвитку плід може недоотримувати необхідну кількість вітаміну.

Тривалість прийому фолієвої кислоти, як і його дозування, визначається акушером-гінекологом, який спостерігає вагітність. Раніше фолієву кислоту рекомендували приймати до 13 тижня вагітності, але зараз практикується застосування препарату протягом усього терміну вагітності. Крім того, прийом фолієвої кислоти часто продовжують і в період лактації, бо немовля може отримувати її лише з молоком матері. Дозування в цьому випадку зменшують до 100 мкг / добу поверх вікової норми.

[sbc_form]

При цьому зустрічаються випадки, коли у жінки немає дефіциту фолієвої кислоти та в період вагітності вона, відповідно, не потребує такого високого дозування препарату. Попри загальним рекомендаціям, призначення фолієвої кислоти та вибір дозування визначаються акушером-гінекологом в індивідуальному порядку. Спочатку лікар призначає жінці аналізи, проводить огляд і необхідні обстеження, після чого приймає рішення про призначення будь-яких засобів.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6