Миома матки: причины, симптомы и методы лечения миомы матки в ADONIS, Киев

розвиватись з клітин м’язової або сполучної тканини. За офіційною статистикою, міоми матки зустрічаються у 12-25% жінок репродуктивного віку. Найчастіше новоутворення з’являється у жінок старшого репродуктивного віку (після 30-35 років), а також перед настанням менопаузи. При цьому під час менопаузи міоматозний вузол регресує. У цьому випадку його називають фібромою або лейоміомою.

Хоча міома матки є доброякісною пухлиною, її обов’язково потрібно лікувати або спостерігати у гінеколога. Міома може збільшуватися до великих розмірів, викликати сильні болі, провокувати безпліддя, а у вагітних — викидні або передчасні пологи. Найнебезпечнішим ускладненням міоми матки є переродження в злоякісну пухлину.

У Києві в філіях клініки ADONIS ви можете пройти комплексну діагностику та лікування міоми, фіброми або лейоміоми матки сучасними методами.

 

Які бувають види міом

 

Міоми матки класифікують за кількома параметрами.

За кількістю міоматозних утворень виділяють:

 • Одиночну
 • Множинну міому

 

Залежно від розташування пухлини виділяють:

 • Субмукозні міоми — розташовуються в порожнині матки (можуть виростати на тонкій ніжці й спускатися в шийку матки або піхву — так звані пухлини, що народжуються).
 • Інтерстиціальні й інтрамуральні — розвиваються в м’язовому шарі матки.
 • Субсерозні — виростають на зовнішній стороні матки.
 • Інтралігаментарні — розташовуються між широкими зв’язками матки.
 • Шийкові міоми — знаходяться поблизу шийки матки.

 

Залежно від клітинної структури виділяють:

 • Міоми — доброякісні пухлини, що розвиваються з м’язової тканини матки.
 • Фіброми — новоутворення, які складаються з фіброзної, тобто сполучної тканини.
 • Лейоміоми — пухлини, які розвиваються в основному з гладких тканин.
 • Фіброміоми — новоутворення, в структуру яких входять м’язові та сполучні тканини, але кількість останніх більше.

 

Найбільш часто міоми розвиваються в м’язовому шарі (близько 50% всіх випадків), рідше — на зовнішній стінці (до 30%) і в порожнині матки (близько 15%). Інші види пухлин зустрічаються досить рідко.

Також вузли поділяють за характером симптомів. Бувають безсимптомні міоми та з вираженими клінічними проявами.

 

Миома матки в Киеве

Чому розвивається міома матки

 

Сьогодні причини розвитку міоми матки продовжують вивчатися. Фахівці виділяють фактори ризику, які підвищують ймовірність утворення пухлини, але точно встановити причини не можуть. Основною з них вважається зміна гормонального фону. У більшості жінок міоми з’являються ближче до кінця репродуктивного віку, коли відбувається зниження вироблення прогестерону на тлі високого рівня естрогенів. Вважається, що прогестерон виконує стримуючу функцію естрогену, а при його нестачі в організмі жінки починаються патологічні зміни.

 

Факторами ризику розвитку міоми є:

 • Спадкова схильність
 • Закінчення репродуктивного періоду
 • Статеве дозрівання в ранньому віці
 • Ожиріння і зайва вага
 • Відсутність вагітностей і пологів
 • Прийом деяких лікарських препаратів

 

Також деякі фахівці стверджують, що ризик розвитку вузлів в матці зростає на тлі гормональної терапії, прийому оральних контрацептивів, куріння і незбалансованого харчування.

Важливим є і те, що міома, як правило, розвивається при наявності в організмі жінки інших патологій. В основному вона поєднується з ожирінням, ендокринними захворюваннями, патологіями молочних залоз, гіпертонією, ішемічною хворобою серця, захворюваннями травної системи й неврозами.

Найчастіше міома матки розвивається у жінок після 30-40 років, але вона може з’явитися і в більш молодому віці.

 

Симптоми міоми матки

 

У більшості випадків розвиток міоми матки відбувається безсимптомно. Симптоми можуть з’явитися, коли доброякісна пухлина досягне великого розміру (його визначають в міліметрах і тижнях вагітності, яким відповідає розмір міоми). Найчастішим симптомом міом, відповідних 7, 8, 9, тижнях вагітності й більше є маткова кровотеча. Як правило, воно рясне, тривале і може початися на початку або в середині менструального циклу.

 

Основні симптоми міоми матки:

 • Біль, дискомфорт, важкість внизу живота — біль буває ниючий, гострий, нападоподібний, а при перекруті  ніжки міоми може бути різкою і дуже сильною.
 • Ниючий біль в середній частині спини й сідницях — з’являється при міомах великих розмірів, які здавлюють нервові закінчення, що йдуть до тазу і ніг (відзначається при міомах розміром на 12-15 тижнів і більше).
 • Болі під час статевого акту.
 • Порушення менструального циклу — менструація може бути нерегулярною, тривалої, з убогими або рясними виділеннями.
 • Міжменструальні кровотечі — бувають мажучі й рясними, можуть призводити до розвитку анемії.
 • Безпліддя.
 • Мимовільні викидні.
 • Проблеми з сечовипусканням — часті позиви, палінні, відчуття неповного спустошення сечового міхура (відзначається при великих міомах і фіброміомах).
 • Біль при дефекації, часті запори, метеоризм (з’являються при стисненні міомою прямої кишки).

 

Характер і локалізація болю відрізняються в залежності від розміру і розташування міоми. Наприклад, порушення сечовипускання найчастіше відбувається при субсерозних вузлах, а проблеми з кишечником з’являються при міомах, розташованих на задній стінці матки.

Найбільш частим симптомом міоми є маткова кровотеча. Його поява говорить про те, що міома досягла великого розміру. Часто це є показанням до хірургічного лікування.

Необхідно пам’ятати, що міоми невеликого розміру (2-3 см) розвиваються безсимптомно. Виявити їх можна тільки при профілактичному огляді у гінеколога. При появі симптомів гінекологічних порушень потрібно відразу пройти обстеження. При виявленні міоми дважлива иференційна діагностика для визначення її розміру і розташування. Це впливає на метод лікування.

 

Диагностика миомы матки Киев

 

Діагностика міоми матки

 

Міому матки діагностують найчастіше на УЗД. Запідозрити її наявність гінеколог може під час огляду. Про наявність пухлини говорить збільшення розміру матки при відсутності вагітності. Для уточнення розміру і локалізації міоми можуть знадобитися додаткові обстеження, наприклад, комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Також для комплексної діагностики жіночого здоров’я в гінекології обов’язково проводять лабораторні аналізи мазка і зішкріба з урогенітального тракту.

 

Способи лікування міоми матки

 

Вид лікування міоми матки залежить її розміру, кількості вузлів, розташування, наявності симптомів захворювання й ускладнень (порушення функцій суміжних органів). Для лікування міом і фіброміом застосовують консервативні й хірургічні методи. У деяких випадках, якщо міома невеликого розміру або, наприклад, виявлена ​​під час вагітності, лікар може вибрати тактику спостереження.Медикаментозне лікування застосовують при:

 • Міомах невеликого і середнього розміру (до 12 тижнів)
 • Інтрамуральних і субсерозних міомах
 • Безсимптомному або малосимптомному розвитку пухлини
 • Плануванні пацієнткою майбутньої вагітності

 

Медикаментозне лікування спрямоване на уповільнення зростання і зменшення розміру міоматозних вузлів, усунення симптомів і вірогідних причин розвитку пухлини — проводять лікування ендокринних порушень, гінекологічних та інших захворювань. Для лікування застосовують гормональну терапію, а також препарати для симптомтичної терапії. Комплекс засобів для лікування міоми матки лікар підбирає індивідуально для кожної пацієнтки.

Коли консервативна терапія міоми неефективна, застосовують хірургічні методи. Міоми й фіброми матки видаляють гістероскопічним, лапароскопічним і лапаротомічним (відкритим) методами. Більш ніж у 80% випадків проводять малоінвазивні операції, що дозволяють зберегти дітонароджувальну функцію жінки. Лише у складних випадках може знадобитися видалення матки.

 

Показання до хірургічного лікування:

 • Розмір пухлини понад 13-14 тижнів
 • Субмукозна (підслизова) міома, зростаюча всередину матки
 • Активне збільшння новоутворення
 • Рясні маткові кровотечі
 • Виражений больовий синдром
 • Зміна функцій суміжних органів
 • Поєднання міоми з атиповою гіперплазію ендометрію
 • Відсутність ефекту від гормональної терапії
 • Планування вагітності у найближчій час

 

Лечение миомы матки Киев

 

Іноді перед проведенням операції спочатку проводять консервативну терапію, щоб зменшився розмір пухлини. Одним із сучасних способів, який успішно застосовують за кордоном, а також в нашій клініці, є емболізація маткових артерій. Це малоінвазивна процедура, яка передбачає перетискання артерій, через які новоутворення отримує кровопостачання. В результаті відсутності харчування міома «всихає» і зменшується у розмірі.

Яке лікування міоми матки буде оптимальним для пацієнтки, лікар може визначити тільки після проведення обстежень.

 

Чим небезпечна міома матки

 

Найпоширенішим ускладненням міоми матки вважається сильна кровотеча, яке призводить до розвитку анемії. Також є ризик розриву судини й кровотечі в черевну порожнину.

При збільшенні міоми або наявності великої кількості вузлів може статися здавлювання суміжних органів, наприклад, сечового міхура, яєчників або прямої кишки. Це загрожує порушенням кровообігу, розвитком варикозу вен, тромбоз судин пухлини і її некрозом.

Також можуть виникнути такі ускладнення, як перекрут ніжки міоматозного вузла з подальшим крововиливом. Ці патології супроводжуються гострими симптомами: різким болем, блювотою, діареєю, підвищенням температури та іншими.

Також, через зростання новоутворення також підвищується ризик безпліддя, втрати вагітності й передчасних пологів.

 

Профілактика захворювання

 

Специфічних методів профілактики міом матки на сьогодні немає. Щоб знизити ризик розвитку пухлини, фахівці радять контролювати гормональний фон (своєчасно лікувати ендокринні порушення), підтримувати оптимальну для свого зростання масу тіла, лікувати все гінекологічні захворювання відразу при їх появі, не робити аборти й реалізувати дітородну функцію. Вважається, що ймовірність появи міоми збільшується, якщо жінка жодного разу не народжувала.

Основним методом профілактики ускладнень міоми можна назвати регулярні обстеження. Діагностика міоми матки невеликого розміру дозволяє підібрати більш щадний метод лікування і зберегти репродуктивні функції.

 

Діагностика та лікування міоми матки в ADONIS

 

Медичний центр ADONIS в Києві оснащений новітнім медичним обладнанням з США і Німеччини. Воно дозволяє проводити максимально точну діагностику і складні малоінвазивні операції. Лікування міом матки та інших жіночих захворювань проводять лікарі-гінекологи вищої кваліфікаційної категорії.

У ADONIS ви можете пройти діагностику та лікування міоми матки за допомогою сучасних консервативних і малотравматичних хірургічних методів.

Дізнатися вартість консультації акушер-гінеколога й операцій з видалення міом матки ви можете внизу сторінки або в розділі «Ціни»

 

Частые вопросы


Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00; сб 9:00-14:00
  Осокорки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 18.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  Пологовий будинок ADONIS на Бузовій
  сел. Бузова, вул. Садовського, 34-А, Київська обл
  Робота тимчасово призупинена
  Житомирська
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  4 пов. пн-пт з 09:00 до 18:00, сб 09:00 до 15:00; 1 пов. пн-нд 09:00 до 19:00
  Лівобережна
  м. Київ, вул. Княжий Затон, 9
  Пн-сб з 8:00 до 13:00
  Позняки
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00, деякі п'ятниці до 18:00

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.