Перитонит – это тяжелое воспалительное заболевание, которое поражает внутреннюю стенку брюшной полости (париетальный листок) и поверхность органов (висцеральный листок). У детей он прогрессирует быстрее, чем у взрослых, и часто переходит в распространенные формы и провоцирует появление осложнений. При отсутствии правильного лечения уже через трое суток он может привести к развитию сепсиса.

Выделяют три стадии перитонита. Во время реактивного периода, которая длится около суток, происходит манифестация заболевания, когда воспалительный процесс имеет локальный характер и сопровождается местными симптомами. Второй этап – токсический – ассоциирован с интоксикацией всего организма и поражением других органов из-за распространения инфекции по кровотоку. На третьем, терминальном, этапе, который начинается приблизительно через 72 часа после начала болезни, развивается сепсис и органная недостаточность.

Для успешного лечения перитонита очень важно, чтобы ребенок был своевременно госпитализирован в отделение детской хирургии и получил необходимую врачебную помощь.

Причины развития перитонита у детей:

 • Проникновение бактериальной инфекции в брюшную полость через кровь или лимфу;
 • Заражение брюшины в результате осложнения других болезней внутренних органов (аппендицита, непроходимости кишечника);
 • Инфицирование брюшины после травмы или хирургического вмешательства;
 • Врожденные пороки внутренних органов.

Чаще всего перитонит развивается как осложнение других заболеваний, в частности перфорации аппендицита, ущемления грыжи, инвагинации кишечника, некротического энтероколита, туберкулеза и других патологий. В этих случаях говорят о вторичном перитоните.

Первичный перитонит развивается при попадании бактерий в брюшину, например, через кровь или лимфу. У новорожденных детей причиной острого перитонита также могут стать врожденные аномалии развития внутренних органов, однако более чем в 80% случаев болезнь возникает из-за перфорации стенки органов пищеварительного тракта или некротического энтероколита.

Классификация заболевания

В современной медицине существует много классификаций перитонита по разным параметрам. Основными из них являются:

Класификація по:

Типи перитониту

Характеру клінічних проявів

Гострий

Підгострий

Хронічний

Ступеню ураження

Локалізований (уражає декілька відділів брюшини)

Розповсюджений (уражає більше 5 відділів)

Типу ексудата

Серозний

Фибрінозний

Гнійний

Жовчний

Каловий

Геморагічний

 

Незалежно від виду перитоніту стан пацієнта практично завжди є важким, а без своєчасного лікування існує високий ризик летального ісходу.

Перитоніт у дітей: симптоми захворювання, методи діагностики і лікування

Симптоми перитоніту у дітей:

 • Гострий біль в животі;
 • Напруга м’язів живота (стає твердим);
 • Нудота і часта блювота;
 • Діарея (у виняткових випадках запор);
 • Пригнічення перистальтики;
 • Зменшення сечовипускання;
 • Підвищення температури більше 39°С;
 • Почастішання пульсу;
 • Зниження тиску;
 • Сильна спрага;
 • Блідість шкіри;
 • Холодний піт;
 • Погіршення загального стану;
 • Сплутаність свідомості

При перитоніті у дітей і дорослих з’являється сильний біль в животі. На самому початку вона має точковий характер, але швидко поширюється по всьому животу. Виявляється м’язовий спазм, і біль посилюється при рухах і напрузі преса. На певному етапі захворювання хворому може стати краще через зменшення больового синдрому. Такий стан називається «уявним добробутом». Насправді воно говорить не про одужання, а, навпаки, про прогресування патології.

Також характерним симптомом гострого гнійного перитоніту є висока температура тіла. Вона може досягати 39°С і вище. Разом з цим може частішати серцебиття і знижуватися артеріальний тиск, погіршуватися загальне самопочуття дитини.

Часто перитоніт супроводжується сильною нудотою і частою блювотою, а також сухістю мови й спрагою, яку не виходить вгамувати. На тлі цього може порушуватися діурез — зменшуватися кількість добової сечі.

При перитоніті самопочуття дитини швидко погіршується, тому його потрібно якомога швидше доправити до клініки, де є хірургічне відділення. При цьому не варто забувати, що схожі симптоми можуть виникати й при інших захворюваннях, але провести точну діагностику все одно можна тільки в умовах стаціонару.

Ускладнення захворювання

При перитоніті дуже важливо, щоб діагноз був поставлений максимально рано і лікування проведено в терміновому порядку. Це швидкоплинне захворювання, яке швидко призводить до розвитку ускладнень, що загрожують життю хворого.

Наслідками гнійного або іншого виду перитоніту можуть стати:

 • Утворення спайок;
 • Парез кишківнику;
 • Порушення функцій нирок, печінки, легенів та інших органів;
 • Токсичний шок;
 • Сепсис.

Диагностика и лечение перитонита у ребенка

Діагностика перитоніту

Діагностика перитоніту у дітей і дорослих проводиться в кілька етапів. Спочатку хірург оглядає пацієнта і вивчає анамнез, запитує пацієнта про час появи симптомів, локалізацію та характер болю. Потім лікар проводить фізикальний огляд, після чого відправляє пацієнта на обстеження.

Для підтвердження діагнозу проводять:

 • Лабораторні аналізи крові;
 • УЗД черевної порожнини;
 • Рентгенографію;
 • Пункцію;
 • Діагностичну лапароскопію.

Лапароскопію в діагностичних цілях проводять при ускладнених формах захворювання або при суперечливих результатах інших обстежень.

Методи лікування перитоніту

Лікування перитоніту у дорослих і дітей будь-якого віку проводиться виключно хірургічним шляхом. Операція проходить у два етапи. Спочатку усувається причина, яка спровокувала розвиток перитоніту, наприклад, віддаляється апендикс. Після цього проводиться санація черевної порожнини, тобто обробка її антисептичним розчином. Це дозволяє усунути інфекцію і зупинити розвиток запального процесу.

Після операції лікування перитоніту триває консервативними методами. Дитині призначають препарати й процедури, спрямовані на поліпшення її стану та запобіганню ускладнень і рецидиву.

У медичному центрі ADONIS працює дитяче хірургічне відділення з цілодобовим стаціонаром. Клініка оснащена сучасним діагностичним і лікувальним обладнанням, що дозволяє провести максимально точне обстеження дитини, встановити правильний діагноз і при необхідності провести термінове хірургічне лікування.

 

 

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  м. Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20
  Пн-пт з 10.00 до 17.00
  Позняки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.