Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) та інші методи допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) дозволяють 40-60% безплідних пар стати батьками. ЕКО має на увазі штучне запліднення яйцеклітини сперматозоїдами в лабораторних умовах з подальшою пересадкою ембріона в матку.

Багато фахівців говорять, що термін «безпліддя» не зовсім коректний. Більшість жінок і чоловіків по факту не безплідні, а мають проблеми із зачаттям. Вирішити їх і допомагають сучасні методики лікування безпліддя і допоміжні репродуктивні технології.

За допомогою екстракорпорального запліднення вагітність наступає навіть у пар, які протягом багатьох років лікувалися від безпліддя, але їх спроби зачати дитину залишалися марними. У деяких жінок вагітність настає вже після першої процедури ЕКЗ, але частіше її доводитися повторювати кілька разів. До цього теж потрібно бути готовими. Вартість екстракорпорального запліднення може здатися високою, але це невелика ціна за можливість стати мамою і татом і притиснути до серця свого малюка.

Показання до ЕКЗ

Екстракорпоральне запліднення призначають далеко не всім парам, які зіткнулися з проблемою безпліддя. Сам діагноз теж ставлять не відразу, а тільки при відсутності вагітності після 12 місяців активного статевого життя без використання контрацепції. При цьому спершу жінці та чоловіку проводять діагностику репродуктивного здоров’я і при необхідності призначають лікування або рекомендують вдатися до певних методів ДРТ. Якщо ж вони виявляються неефективними, тоді призначають ЕКЗ.

Показаннями до ЕКЗ у жінок вважаються:

 • Видалення або непрохідність маткових труб. Це основне показання до проведення ЕКЗ;
 • Ендометріоз. При неефективності лікування і відсутності інших факторів безпліддя;
 • Ановуляторні цикли. При відсутності зачаття після медикаментозної стимуляції овуляції і проведення внутрішньоматкової інсемінації;
 • Безплідді неясної етіології.

Причиною безпліддя в парі може і бути чоловічий фактор. Приблизно в 30% випадків діагностується жіноче безпліддя, в стількох же – чоловіче, і ще в 30% проблеми із зачаттям мають і жінка, і чоловік. Приблизно в 10% випадків ставитися діагноз безпліддя неясної етіології, коли обидва партнери здорові, але зачати дитину у них не виходить.

Показаннями до ЕКЗ з боку чоловіка вважаються:

 • Низька якість сперми;
 • Безпліддя неясної етіології.

У цих випадках парі також спочатку рекомендують використовувати інші репродуктивні технології. Якщо ж вони не допомагають, призначають ЕКЗ.

Протипоказання

Не у всіх випадках безпліддя можна проводити екстракорпоральне запліднення.

Протипоказаннями для ЕКЗ є:

 • Новоутворення в матці або придатках, що вимагають хірургічного лікування;
 • Онкологічні патології будь-якої локалізації (також в анамнезі);
 • Аномалії в будові матки, що перешкоджають імплантація зародка або виношування плоду;
 • Захворювання центральної нервової системи, при яких вагітність і пологи в цілому не рекомендовані.

Також процедура може бути протипоказана при запальних захворюваннях сечостатевої системи. У таких випадках рішення про призначення ЕКЗ приймає гінеколог, попередньо оцінивши стан жінки і при необхідності призначивши їй попередній курс лікування.

Підготовка до процедури

На етапі підготовки до ЕКЗ жінка і чоловік повинні здати ряд лабораторних аналізів і пройти необхідні обстеження. Призначає їх лікар гінеколог або репродуктолог, до якого пара звернулася за консультацією. 

Ретельна діагностика необхідна для виявлення причини безпліддя і можливих протипоказань до проведення ЕКЗ. Також вона дозволяє визначити обсяг робіт і необхідність використання додаткових методів ДРТ, наприклад, ІКСІ – штучне введення сперматозоїда в яйцеклітину.

При виявленні під час діагностики будь-якого захворювання у чоловіка або жінки, їм спочатку призначають лікування. Після чого знову проводять обстеження і приймають рішення про ЕКЗ.

Підготовка до ЕКЗ і вагітності – це дуже важливий етап. Партнери повинні пройти діагностику, надати лікарю максимум інформації про своє здоров’я і ретельно дотримуватися всіх рекомендацій гінеколога чи репродуктолога. Вони визначаються індивідуально в кожному конкретному випадку.

Як проходить процедура ЕКЗ

Протокол проведення ЕКЗ передбачає кілька послідовних етапів:

 • Спочатку жінці проводять гормональну стимуляцію суперовуляції, в результаті чого у неї в одному циклі дозріває відразу кілька ооцитів;
 • У середині менструального циклу проводиться пункція яєчників і забір дозрілих ооцитів;
 • У той самий час відбувається забір біоматеріалу у чоловіка;
 • Після цього проводиться запліднення яйцеклітини in vito, тобто в пробірці;
 • Далі ембріони проходять стадію культивування в спеціальному середовищі, яка займає в середньому 3-5 діб;
 • Потім проводиться процедура штучного запліднення, коли ембріон переноситься в порожнину матки;
 • Через 2-3 тижні жінці проводять УЗД для підтвердження вагітності.

Так виглядає класичний протокол процедури проведення ЕКЗ, який в кожному індивідуальному випадку підлаштовується під потреби пацієнтів. Кількість досліджень і проведених маніпуляцій, застосування лікарських препаратів та інших методів ДРТ може мати відчутні відмінності у різних пар. Через це навіть сказати, скільки буде коштувати процедура штучного запліднення, лікар може тільки після проведення діагностики.

Де можна зробити ЕКЗ в Києві

Ефективність ЕКЗ, а також можливість завагітніти після першої процедури, залежить від багатьох чинників. По-перше, від причини безпліддя, давності його виявлення і загального стану здоров’я жінки і її партнера. По-друге, велике значення має технічне обладнання клініки і досвід ембріологів і репродуктологів. На ці фактори обов’язково потрібно звернути увагу, вивчаючи клініки, де роблять штучне запліднення.

У медичному центрі ADONIS використовується найсучасніше обладнання преміум класу. З його допомогою наші фахівці можуть зробити не тільки ЕКЗ, але і застосувати для підвищення його ефективності інші методи допоміжних репродуктивних технологій: ІКСІ, Пікс, IVM і інші.

ADONIS працює на ринку медичних послуг вже більше 20 років. Усі наші фахівці мають вищу кваліфікаційну категорію і багаторічний стаж роботи. Звернувшись до нас, ви можете бути впевнені, що фахівці ADONIS зроблять все можливе, щоб допомогти вам відчути довгоочікувану радість материнства.

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00
  Осокорки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна