Ендометріоз — це захворювання, яке асоціюється з розростанням і функціонуванням клітин ендометрію (внутрішньої оболонки матки) за його межами. Він може вражати будь-які тканини й органи жіночого організму, але найчастіше локалізується в зоні сечостатевої системи й очеревини.

При ендометріозі клітини ендометрію розростаються в нетиповому місці, але продовжують функціонувати як нормальна тканина. Вони чутливі до гормонів і кожен місяць відторгаються і виводяться з кров’ю. При цьому кров, що виділяється, не має відтоку і накопичується в ураженому органі. Це призводить до виникнення запалення, сильного болю та інших симптомів захворювання.

Ендометріоз — це доброякісне захворювання, яке не має нічого спільного з онкологічними патологіями. При цьому він може призводити до тяжких ускладнень і лікується, як правило, хірургічним методом, хоча в певних випадках можлива і консервативна терапія.

 

Симптоми ендометріозу

 

Ендометріоз не має специфічних ознак, за якими можна точно визначити діагноз без ретельної діагностики. Захворювання провокує появу загальних симптомів, що дозволяють запідозрити наявність патології в сечостатевій системі або інших органах черевної порожнини.

Симптомами ендометріозу є:

 

 • Сильні болі внизу живота постійного або циклічного характеру;
 • Збільшення тривалості менструації;
 • Збільшення обсягу менструальних виділень;
 • Незначні або рясні кровотечі в середині циклу;
 • Поява болю під час і після статевого акту;
 • Виділення крові після статевого акту;
 • Порушення менструального циклу (не завжди);
 • Проблеми із зачаттям;
 • Невиношування вагітності.

 

Основним симптомом ендометріозу матки є збільшення тривалості й болючості менструації. Також іноді зустрічаються кров’яні виділення в середині циклу і болючі відчуття при статевому акті. Якщо крововтрата стає великою, також може відбутися зниження рівня гемоглобіну й виникнути загальна слабкість.

При ураженні ендометріозом інших органів біль може локалізуватися в відповідних ділянках. Також там може виникати почуття розпирання через скупчення менструальних виділень.

У рідкісних випадках зустрічається безсимптомний ендометріоз, який розвивається протягом тривалого часу, не викликаючи болю або інших симптомів, які змушують жінку відвідати жіночу консультацію і пройти діагностику та лікування.

Симптомы эндометриоза

Види ендометріозу

 

Ендометріоз класифікують по локалізації та ступеня розвитку.

За локалізацією виділяють:

 • Генітальний;
 • Екстрагенітальний.

 

При генітальному ендометріозі відбувається зростання ендометрію в шийці матки, маткових трубах, піхві та інших органах статевої системи.

Екстрагенітальний ендометріоз діагностують при ураженні органів черевної порожнини, зокрема кишківнику, печінки, жовчного міхура та інших.

 

За ступенем розвитку виділяють ендометріоз:

 • I ступеня (поверхневі осередки захворювання);
 • II ступеня (кілька глибоких вогнищ);
 • III ступеня (багато глибоких вогнищ, кісти, спайки);
 • IV ступеня (багато глибоких вогнищ, великі кісти, численні спайки, зрощення органів).

 

При розвитку ендометріозу відбувається утворення численних вогнищ захворювання, а також кіст, спайок і навіть зрощення внутрішніх органів. Практично в половині випадків в наслідок ендометріозу у пацієнток з’являється безпліддя.

 

Причини захворювання

 

Причини розвитку ендометріозу на сьогодні не виявлено. Існує понад 10 різних теорій, але жодна з них не має підтвердження.

Вважається, що ендометріоз розвивається при «випадковому» проникненні клітин ендометрію в інші органи через судини та лімфу. У таких випадках вони повинні знищуватися як чужорідні, але іноді цього не відбувається. Передбачається, що причиною може бути ослаблений імунітет. Також не останню роль відводять спадковому чиннику.

В останні роки частота ендометріозу значно збільшилася. Його діагностують у кожної 10-ї жінки. Зокрема ендометріоз виявляють більш ніж у 75% жінок з хронічними болями в області таза і 25% жінок з безпліддям, причому в більшості випадків воно є наслідком, а не причиною недуги.

Диагностика эндометриоза

Діагностика ендометріозу

 

Для діагностики ендометріозу проводять:

 

 • УЗД органів тазу і черевної порожнини;
 • МРТ, в тому числі з контрастуванням;
 • Діагностичну лапароскопію.

 

УЗД є найменш інформативним методом при діагностиці ендометріозу. Більшість вогнищ хвороби на ньому не видно. Найчастіше застосовують МРТ з контрастуванням, яке дозволяє точно визначити місця вогнищ ендометріозу та оцінити ступінь розвитку хвороби.

В європейських країнах золотим стандартом діагностики ендометріозу вважається діагностична лапароскопія. В такому випадку це найбільш точний метод.

 

Методи лікування ендометріозу

 

Для лікування ендометріозу застосовують:

 

 • Хірургічні методи;
 • Гормональну терапію;
 • Симптоматичну терапію.

 

Ендометріоз лікується в основному оперативно. Тільки хірургія дозволяє прибрати аномально розташовану тканину ендометрію.

Гормональна терапія застосовується рідше. У ряді випадків вона зупиняє розвиток ендометріозу і перешкоджає менструірованію тканини, проте після її скасування захворювання продовжує прогресувати.

Також при ендометріозі застосовують симптоматичне лікування, спрямоване на зняття больового синдрому.

Для видалення вогнищ ендометріозу і пов’язаних з ним кіст і спайок, які з’являються на більш пізніх стадіях захворювання, виконують, як правило, органозберігаючі операції, які проводять лапароскопічним шляхом, тобто через кілька невеликих отворів в черевній порожнині, необхідних для введення всередину ендоскопічних інструментів. Такі операції менш травматичні, ніж порожнинні, і вимагають менше часу на реабілітацію. Після їх проведення жінок відпускають додому з відділення оперативної гінекології вже на наступну добу.

При пізніх стадіях захворювання і складної локалізації ендометріозу пацієнтці може бути показана радикальна операція, яка супроводжується видаленням ураженого органу.

Методи лікування ендометріозу багато в чому залежать від стадії захворювання, на якому його діагностують. При своєчасному лікуванні прогноз сприятливий.

Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00
  Осокорки
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  Пологовий будинок ADONIS на Бузовій
  сел. Бузова, вул. Садовського, 34-А, Київська обл
  Робота тимчасово призупинена
  Житомирська
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  Пн-пт з 09:00 до 18:00
  Лівобережна
  м. Київ, вул. Княжий Затон, 9
  Пн-сб з 8:00 до 13:00
  Позняки
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00

  Додати коментар

  Вашу адресу email не буде опублікований.