Ацетонемічний синдром зустрічається у дітей досить часто. Це небезпечний стан, що супроводжується інтоксикацією і зневодненням організму. Його основними симптомами вважаються запах ацетону з рота, циклічна блювота, висока температура, послаблення стулу і погіршення загального самопочуття.
Що таке ацетонемічний синдром, що його викликає, і як його лікують, розповіла лікар-педіатр, неонатолог, завідувачка педіатричним стаціонаром в ADONIS Маргарита Йосипівна Ситник.
Багато батьків не раз чули слова «ацетон у дитини» і знають, що це небезпечно. Розкажіть, що мається на увазі під цим поняттям?
– Під словом «ацетон» розуміється наявність кетонових тіл в аналізі сечі. Кетони – це продукти розпаду, які утворюються в організмі на тлі підвищення температури, ентеровірусної інфекції, що супроводжується блювотою і послабленням стільця, і інших патологічних процесів. Кетони утворюються, коли збільшується навантаження на органи шлунково-кишкового тракту, і вони не справляються з травленням деяких продуктів. Таким чином в організмі з’являється ацетон, який є, по суті, токсином.
Часто відбувається так, що спочатку у дитини підвищується температура, потім з’являється ацетон, а на його тлі починається блювота. Так утворюється замкнуте коло: при ацетоні дитини потрібно поїти, але через блювання він цю рідину не утримує.
Що робити в такій ситуації?
– У цій ситуації дитині може знадобитися госпіталізація в дитячий стаціонар і проведення інфузійної терапії. Однак в ряді випадків, якщо дитина не перебуває у важкому стані, з ацетоном можна впоратися і в домашніх умовах.
В аптеках продають спеціальні тест-смужки для виміру рівня ацетону. Якщо тест показує 1 або 2 плюси, з ацетоном можна боротися і вдома.
Ацетон необхідно вивести з організму. Для цього необхідно дотримуватися питного режиму, давати дитині пити більше води. Також призначають препарати з електролітами, наприклад, Регідрон, Humana Електроліт і інші. Вони допомагають нормалізувати обмін речовин в організмі. Якщо це не допомагає, рекомендують госпіталізацію.
Як проходить лікування в стаціонарі та скільки часу воно займає?
– Це залежить від того, наскільки запущена ситуація. Якщо дитина блює по 10 раз в день протягом 3 діб, відповідно, лікування займе більше часу. Це пов’язано зі зневодненням. У дитини розвивається дефіцит рідини в організмі. Чим він більший, тим довше його доводиться відновлювати. Якщо дитина захворіла добу назад, і при розвитку ацетонемічного синдрому батьки відразу звернулися за медичною допомогою, то і для лікування може знадобитися менше часу – ту ж добу.
Чому ацетон часто зустрічається у дітей і рідко в дорослих? У чому особливість дитячого організму?
– У новонароджених і дітей до 1 року ацетону практично не буває. Це пов’язано з особливостями харчування. Грудне вигодовування з додаванням невеликого прикорму прирівнюється до дієти, на тлі якої поява ацетону практично неможливо. Однак, як тільки в раціон починають додавати нові харчові продукти, до перетравлювання яких ферментативна система дитини ще не готова, з’являється ацетонемічний синдром.
Ацетон зустрічається в основному у дітей до 7 років, поки не дозріє ферментативна система. У школярів і дорослих він буває дуже рідко.
Якщо ацетон все ж з’являється у більш дорослих дітей? Чи варто в цьому випадку більше переживати?
– Якщо ацетон з’являється у дитини 10-12 років або старше, варто звернути увагу, як вона переносить молочні продукти. Також я б порекомендувала здати аналіз на лактазну недостатність. Це генетично обумовлений стан.
Розкажіть про ускладнення ацетонемічного синдрому.
– Ацетонемічний синдром супроводжується зневодненням організму. Чим воно більше, тим важче стан дитини. У деяких випадках може вимагатися надання термінової медичної допомоги та навіть проведення реанімації.
Подивитися відео-версію інтерв’ю можна тут: