Позаматкова вагітність трапляється всього у 2-3% випадків, однак вона несе серйозну загрозу репродуктивному здоров’ю жінки та її життю. Чим раніше вона буде діагностована й усунена, тим вище у жінки шанс успішно завагітніти знову та народити здорову дитину.

Що таке позаматкова вагітність і які у неї симптоми? Як проводять лікування та профілактику? На ці та інші питання відповіла лікар акушер-гінеколог вищої категорії медичного центру ADONIS, УЗД-фахівець, гінеколог-ендокринолог з досвідом роботи більше 20 років Олена Петрівна Домніч.

 

Розкажіть, що таке позаматкова вагітність?

– Позаматкова вагітність відбувається в разі імплантації плодового яйця поза порожниною матки. Воно може закріпитися в маткових трубах, в області яєчників або в черевній порожнині. Відповідно, виділяють трубну вагітність, яєчникову й інші.

 

Чи можна на етапі планування вагітності визначити ризики позаматкової та знизити їх?

– Не можна точно сказати, що у пацієнтки буде позаматкова вагітність, так само як не можна повністю виключити її ймовірність. У групі ризику знаходяться жінки з хронічними захворюваннями придатків. При їх розвитку з’являються певні перешкоди для просування заплідненої яйцеклітини в порожнину матки.

На жаль, неможливо провести профілактику позаматкової вагітності. Навіть після курсу лікування, жінка залишається в групі ризику.

 

Як можна запідозрити розвиток позаматкової вагітності на ранньому терміні?

– На ранніх термінах ознаки маткової та позаматкової вагітності не відрізняються. В обох випадках у жінки відбувається затримка менструації, а тест на вагітність показує позитивний результат. Також у неї можуть набухати груди, з’являтися ранкова нудота й інші симптоми.

Щоб упевнитися, що вагітність маткова, потрібно провести УЗД. Воно покаже, де сталася імплантація плодового яйця. Якщо воно знаходиться в матці, значить, розвиток вагітності відбувається нормально. Якщо ж в матці немає плодового яйця, але тест на вагітність показує позитивний результат і рівень хронічного гонадотропіну людини (ХГЛ) збільшується, у пацієнтки можна запідозрити позаматкову вагітність. У цьому випадку уточнення діагнозу і надання необхідної медичної допомоги проводиться в умовах стаціонару.

 

Ви згадали про зміну рівня ХГЛ. Скажіть, чи відрізняється динаміка його приросту при матковій і позаматкової вагітності?

– При вагітності, яка нормально розвивається,  кожні 48 годин має відбуватися дворазове збільшення рівня ХГЛ. Більш повільний приріст або його відсутність свідчить про патологічний стан. Це може бути позаматкова або завмерла вагітність.

 

Якщо у жінки підтвердилася позаматкова вагітність, що відбувається далі? Застосовують тільки хірургічні методи лікування або консервативні теж?

– У деяких випадках застосовують і консервативні методи – жінкам призначають цитостатичні препарати, які, зазвичай, використовують в онкологічній практиці. Цитостатики викликають припинення поділу клітин, тому на ранніх термінах з їх допомогою можна зупинити розвиток трубної або яєчникової вагітності.

Рішення про призначення цитостатичних препаратів приймає не один лікар, а консиліум. Фахівці оцінюють стан пацієнтки, враховують розміри плодового яйця, рівень ХГЛ і інші показники. Застосовують цитостатики тільки в умовах стаціонару, коли жінка знаходиться під постійним медичним наглядом.

В інших випадках застосовують оперативні методи лікування. Якщо позаматкова вагітність не супроводжується ускладненнями, тобто немає розриву маткової труби або порушення цілісності яєчників, то проводиться планова лапароскопічна операція. Залежно від локалізації плідного яйця й інших чинників вона може бути органозберігаючою або, навпаки, передбачати видалення маткової труби або іншого органу.

При розриві органу, в якому закріпився плід, наприклад, маткової труби, проводиться термінова операція, як правило, лапаротомним шляхом. Вона передбачає розсічення передньої черевної стінки й видалення плідного яйця. Така операція теж може бути органозберігаючою або радикальною.

 

Де найчастіше локалізується позаматкова вагітність?

– Найбільш поширена трубна вагітність, коли плодове яйце імплантується в одній з маткових труб. Однак воно може закріпитися також на черевній стінці, в яєчниках або в інших органах таза.

 

Якщо у жінки виникла трубна вагітність і їй провели органозберігаючу операцію, чи залишається у неї підвищений ризик повторної позаматкової вагітності?

– Якщо маткову трубу не видали, і вона залишилася нефункціональною, розширеною або з хронічним запаленням, то ризик повторної імплантації плодового яйця в ній залишається високим. Методом профілактики в цьому випадку може бути тільки видалення органу. Якщо друга маткова труба повністю здорова, в майбутньому запліднена яйцеклітина може пройти по ній в порожнину матки та імплантуватися там.

При цьому не варто забувати, що плодове яйце може прикріпитися і до стінки іншої маткової труби. Дуже важливо з’ясувати причину, яка раніше спровокувала позаматкову вагітність.

 

Розкажіть, як планувати вагітність після позаматкової? Чи потрібна якась профілактика?

– По-перше, потрібно встановити причину позаматкової вагітності та по можливості її ліквідувати. Якщо ж з’ясувати причину не вдається, то з приводу планування вагітності потрібно проконсультуватися зі своїм акушером-гінекологом і дотримуватися його рекомендацій.

Випадків повторної позаматкової вагітності досить мало, хоча вони й зустрічаються. Набагато частіше у жінок настає нормальна маткова вагітність, і народжуються здорові дітки.

 

 

Телефонуйте нам:
Запишіться на прийом

  Чекаємо вас за адресами

  Медичний центр повного циклу
  вул. Академіка Шалімова , 90

  Лікувально-діагностичний центр, м. Лівобережна
  Київ, вул. Раїси Окіпної, 8-Б

  Лікувально-діагностичний центр ADONIS FAMILY, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-К

  Хірургічно-діагностичний центр на Подолі, м. Контрактова площа
  г. Киев, вул. Спаська, 39

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вул. Жилянська, 72

  Дитячий медичний центр, м. Позняки
  Київ, проспект Петра Григоренка, 22/20

  Лікувально-діагностичний центр
  Київ, вулиця Княжий Затон, 9

  Стоматологія ADONIS, м. Осокорки
  Київ, Дніпровська набережна, 26-Г

  Пологовий будинок ADONIS (акушерський стаціонар)
  Бузова, вул. Садовського, 34-А

  Лікувально-діагностичний центр в Обухові
  Обухів, вул. Київська, 115-А

  Пологовий будинок ADONIS на лівому березі
  вул. Центральна, 6

  Филиалы


  Дніпровська набережна, 26
  Пн-пт 9:00-18:00
  Осокорки
  Роддом ADONIS на левом берегу в Киеве
  вулиця Центральна, 6, Київ
  Цілодобово
  Славутич
  м. Київ, вулиця Раїси Окіпної, 8Б, 5 хвилин від м. Лівобережна
  Пн-пт з 09:00 до 18:00
  Лівобережна
  АDONIS на Жилянській
  м. Київ, вул. Жилянська, 72
  Пн-пт з 9.00 до 17.00, сб - з 9.00 до 15.00
  Вокзальна
  м. Обухів, вул. Київська, 115-А
  Пн-пт з 8.00 до 16.00